همراه ما باشید

به همین سادگی از چشم می‌افتید

به همین سادگی از چشم می‌افتید

پیروزی نیوز -  پس از ۳ سال حضور در پرسپولیس و کلاس افتخار فردی و تیمی، داستان شجاع خلیل زاده و پرسپولیس به بدترین شکل ممکن تمام شد تا مدافع ۳۱ ساله و مازندرانی پرسپولیس از چند روز پیش شماره ۳ تیم الریان قطر را به تن کند.

شجاع خلیل زاده از آن دسته بازیکنانی بود که قبل از آمدن به پرسپولیس در مقاطع مختلف علاقه‌اش را به پرسپولیس نشان داده بود و بعد از پوشیدن پیراهن سرخ هم جزو بازیکنان با تعصب تیم به شمار می‌رفت اما درگیری با مهدی رسول پناه، همکاری با چند ایجنت و البته پیشنهاد مالی خوب الریان قطر باعث شد تا شجاع به شکلی عجیب‌وغریب قراردادش را با پرسپولیس به‌صورت یکطرفه فسخ کند و بدون پرداخت ریالی به پرسپولیس، راهی تیم معمولی، لیگ معمولی قطر شود.
در این گزارش قصد داریم تا ماجرای حضور شجاع در پرسپولیس و البته شرایط این بازیکن قبل از سرخپوش شدن را مورد نقد و بررسی قرار بدهیم.
ظهور یک مدافع مطمئن در کرمان!
شجاع خلیل زاده که چند وقتی در تیم مس رفسنجان بازی می‌کرد با تشخیص صمد مرفاوی سرمربی سابق مس کرمان در سال ۸۹ به این تیم پیوست تا ماجراجویی‌های خلیل زاده در لیگ برتر شروع شود و این بازیکن تا سال ۹۲ پیراهن نارنجی مس کرمان را با تن کند. همزمان با درخشش خلیل زاده در مس، پیشنهادات مختلفی به این بازیکن رسید، حتی در آن زمان شجاع مصاحبه‌ای را انجام داد و گفت که از استقلال پیشنهاد داشته ولی چون یک پرسپولیسی متعصب است به این تیم نرفته.
۴ سال و یک قهرمانی با سپاهان
بعدازاینکه خلیل زاده قصد جدایی از مس را داشت و البته پیشنهادی هم از پرسپولیس نداشت، ترجیح داد به تیم متمول سپاهان برود. شجاع از سال ۹۲ تا ۹۶ بازیکن سپاهان بود و با لباس این تیم ۵۸ مرتبه به زمین رفت و یک گل هم زد، ضمن اینکه در فصل ۹۴-۹۳ هم اولین قهرمانی لیگ اش را با سپاهان جشن گرفت تا بیشتر از گذشته نامش بر سر زبان‌ها بیفتد.
روزهای معمولی در تراکتور
خلیل زاده بعد از حضور در سپاهان برای گذراندن خدمت سربازی به تراکتور منتقل شد. این مدافع ۲۳ بار برای تراکتور بازی کرد و ۲ گل هم به ثمر رساند. البته در تراکتور خبری از قهرمانی و کسب عنوان نبود تا پروژه حضور شجاع در پرسپولیس کلید بخورد.
شجاع و پرسپولیس به هم رسیدند
در فصل ۹۶-۹۵ بود که بالاخره شجاع خلیل زاده به پرسپولیس پیوست. این انتقال در زمان مدیریت علی‌اکبر طاهری صورت گرفت تا این مدافع مستحکم پیراهن سرخ را بپوشد. شجاع در ۳ سالی در پرسپولیس بود ۷۶ بازی انجام داد و ۶ گل هم به ثمر رساند تا به‌عنوان یک مدافع گلزن خودش را ثابت کند. سبک بازی شجاع و علاقه او به پرسپولیس باعث شد تا این بازیکن خیلی زود محبوب سکوهای پرسپولیس شود و به لقب “شجاع با تعصب” شناخته شود. محبوبیت شجاع در این چند سال آن‌قدر زیاد شد که به جرات می‌توان او را جزو ۳ بازیکن محبوب پرسپولیس نام برد. غیر از سکوها، شجاع محبوبیت فراوانی هم در فضای مجازی به دست آورد و این مساله را می‌شود از فن پیج های متعدد او متوجه شد.
عملکرد بی‌نظیر در آسیا
شجاع خلیل زاده در مدت حضور در پرسپولیس ۲ بار با این تیم به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و یک نایب‌قهرمانی هم به دست آورد. همچنین در فصل ۲۰۱۹ این مسابقات گلش به الاهلی عربستان به‌عنوان زیباترین گل انتخاب شد. در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا هم خلیل زاده عملکرد خوبی داشت و ۲ گل در جریان بازی به التعاون و الشارجه زد و یک پنالتی هم به النصر زد.
آمار ضعیف در تیم ملی
برخلاف آمار باشگاهی، خلیل زاده در تیم ملی آمار خوبی ندارد. او کمتر از ۱۰ بازی ملی دارد. البته در این بین اختلافات شدید او با کیروش باعث شد تا این بازیکن سال‌ها پشت درهای تیم ملی بماند و حتی در زمانی که بهترین عملکرد را داشت هم به تیم ملی نرسد.
وقتی شجاع عصبانی می‌شود!
منهای عملکرد فنی خوب، یکی از مواردی که باعث می‌شد گهگاهی به خلیل زاده انتقاد شود، اخلاق و رفتار او در زمین‌بازی و تمرین بود. خلیل زاده بارها به خاطر دعواهای الکی که نیازی هم نبود از زمین‌بازی اخراج شد یا بازهای مهم پرسپولیس را از دست داد. البته این دعواهای عموما غیرضروری در فضای مجازی بسیار طالب داشت و یکی از آپشن های تعصب او به شمار می‌رفت.
از تعصب تا مغضوب شدن؛ راهی که شجاع طی کرد
عملکرد فنی خوب، دعواهای داخل زمین، مصاحبه‌های احساسی، رفتارهای هوادار پسند، تاکید چندباره به متعصب بودن و البته بوسه‌های همیشگی شجاع به لوگوی پرسپولیس او را به‌شدت محبوب کرده بود، به‌طوری که حتی رفتارهای بد او هم تحت‌الشعاع متعصب بودنش قرار می‌گرفت.
در اواخر فصل گذشته و در فصل نقل و انتقالات جاری، شجاع خلیل زاده که با پرسپولیس ۲ سال هم قرارداد داشت چند باری به باشگاه مراجعه کرد تا این سوال پیش بیاید که آیا «شجاع با تعصب» قصد جدایی دارد؟
خلیل زاده که بعد از جلسات اول در باشگاه پرسپولیس، در جمع هواداران و رسانه‌ها ادعا کرده بود که می‌خواهد قراردادش را ۶ ساله تمدید کند، ناگهان قراردادش را به‌صورت یکطرفه فسخ کرد تا شوک بزرگی به پرسپولیس و هوادارانش وارد شود. شجاع مدعی بود با توجه به اینکه تا آخر فصل با احتساب پاداش‌های معوقه گذشته کمتر از ۸۰ درصد دریافتی داشته قراردادش را فسخ کرد. این درحالی‌که است که باشگاه مدعی است خلیل زاده بیش از ۹۰ درصد از قرارداد این فصلش را گرفته اما شجاع توانست برگه فسخ خودش را بگیرد تا بدون اینکه ریالی به پرسپولیس برسد، به الریان برود.
ابتدا گفته می‌شد که خلیل زاده با رسول پناه اختلافات سنگینی دارد و به دلیل همین اختلافات از پرسپولیس جداشده است، اما غیر از این اختلاف، پیشنهاد سنگین الریان در ۳۱ سالگی، و البته کمک‌های چند ایجنت باعث جدایی شجاع شد.
بعد از رفتن شجاع به الریان (که هنوز به‌صورت رسمی از طرف الریان اعلام‌نشده) فایل صوتی و فیلمی از رسول پناه علیه شجاع منتشر شد تا اختلاف‌ها عیان‌تر شود. از طرفی فایل صوتی شجاع هم منتشر شد که به شکل عجیبی به هواداران پرسپولیس حمله کرده بود و عدم‌حمایت آن‌ها را باعث جدایی‌اش از پرسپولیس می‌دانست! آن‌هم در شرایطی که هواداران پرسپولیس به خاطر او مقابل مجلس تجمع کردند و با راه‌اندازی کمپین‌ها و هشتگ ها خواستار ماندن او در پرسپولیس شدند.
بعد از این ماجراها و رفتن عجیب شجاع از پرسپولیس و عدم رساندن سود مالی به این باشگاه، خلیل زاده درصد زیادی از هوادارانش را از دست داد و حتی در فضای مجازی کمپینی برای آنفالو کردن خلیل زاده راه افتاد. در این بین بعد از مصاحبه باقری در مورد شجاع و اینکه گفته بود او قراردادش را چند وقت پیش با الریان بسته بود، شجاع کریم باقری را هم آنفالو کرد تا انتقادها از او بیشتر شود و عملا شجاع به بازیکنی مغضوب بین پرسپولیسی‌ها مطرح شود.
هرچه هست شجاع در این سال‌ها مسیر عجیبی را در پرسپولیس طی کرد. او از صفر به محبوبیت فراوانی رسید و ناگهان با بروز برخی رفتارها و زدن بعضی حرف‌ها مورد غضب اکثر هواداران پرسپولیس قرار گرفت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه