همراه ما باشید

پرواز بر فراز قاره سبز

پرواز بر فراز قاره سبز

پیروزی نیوز - نظرسنجی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انتخاب بهترین دروازه‌بان لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب ، سرانجام پس از یک هفته به پایان رسید که حامد لک، دروازه‌بان پرسپولیس با اختلاف فاحش نسبت به رقبا، عنوان بهترین گلر لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب را از آن خود کرد.

او که در بدو ورود به پرسپولیس، به نظر می‌رسید کار دشواری داشته باشد و می‌بایست به همراه سرخپوشان در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به میدان می‌رفت، در کمال شگفتی توانست از ۷ بازی فوق حساس سربلند بیرون بیاید و با ۵ کلین‌شیت و مهار یک پنالتی سرنوشت‌ساز، نقش مهمی در صعود پرسپولیس به فینال این رقابت‌ها داشته باشد.
حامد لک در نخستین بازی برابر التعاون عربستان که ۲ برد از ۲ هفته ابتدایی لیگ قهرمانان به دست آورده و صدرنشین گروه C بود، با اعتمادبه‌نفس، مطمئن، بی حاشیه و بسیار باتجربه نشان داد. گویی چندمین سال حضورش در پرسپولیس را پشت سر می‌گذارد و جدا از خروج‌ها و دفع توپ روی ارسال‌ها، توانست با ۳ واکنش تماشایی در مصاف‌های تک‌به‌تک، دروازه سرخ‌ها را در نیمه اول بسته نگه دارد تا درنهایت به برتری برسند.
سنگربان تازه وارد سرخ‌ها، در دومین بازی با پیراهن پرسپولیس نیز نمایش بی‌نقصی مقابل التعاون داشت تا یک برد دیگر به‌دست‌آمده و امیدوار به صعود شوند، اما او در سومین مسابقه، برابر الدحیل قطر و پنالتی المعز علی، بهترین بازیکن جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ دروازه خود را بازشده دید تا در ۳ بازی، ۲ کلین‌شیت کرده باشد. لازم به ذکر است او در بازی برابر الدحیل نیز در جریان بازی دروازه‌اش را بسته نگه داشت؛ اما ضربه از روی نقطه پنالتی سرانجام تور دروازه پرسپولیس را به لرزه انداخت.
چهارمین بازی برای حامد و آخرین مسابقه مرحله گروهی برای پرسپولیس، یکی دیگر از مسابقاتی بود که گفته می‌شد او باید محک جدی مقابل شارجه امارات بخورد، چرا که این تیم در ۲ بازی قبلی برابر الدحیل و التعاون مجموعا ۱۰ گل به ثمر رسانده و به دنبال کسب یک امتیاز بود تا راهی مرحله حذفی شود، اما ۲ واکنش مطمئن دیگر از این دروازه‌بان و نمایش بی‌نقص شاگردان گل محمدی، موجب شد تا پرسپولیس به صدرنشینی گروه C برسد و برای صعود به جمع ۸ تیم برتر آسیا، السد قطر را پیش روی خود ببیند.
لک در بازی مرحله یک‌هشتم نهایی مقابل السد قطر که با توجه به عملکرد خوب خط دفاعی، بغداد بونجاح حرفی برای گفتن نداشت، روی شوت‌های سانتی کازورلا و نام تائه هی و ارسال‌های خطرناک اکرم عفیف و عبدالکریم حسن نیز بدون اشتباه ظاهر شد تا چهارمین کلین‌شیت خود را مقابل شاگردان ژاوی ثبت کند.
سنگربان ارتش سرخ، کم دردسرترین ۹۰ دقیقه لیگ قهرمانان آسیا را برابر پاختاکور تجربه کرد که جدا از واکنش روی ارسال از جناحین، یک مرتبه نیز شوت سرگئی‌اف را مهار کرد تا بدون گل خورده، این مسابقه را هم به پایان برساند و تعداد کلین شیت هایش به عدد ۵ از ۶ برسد.
اما بازی حساس برابر النصر عربستان در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان یا به عبارتی فینال غرب آسیا، پیش‌بینی می‌شد جدی‌ترین دیداری باشد که باتوجه به عملکرد خطرناک‌ترین مهاجم مسابقات یعنی عبدالرزاق حمدا…، خط دفاعی سرخپوشان روز سختی را پشت سر بگذارد.
برخلاف تصورات، حامد لک مثل تمام مسابقات قبلی در جریان بازی گلی مقابل النصر دریافت نکرد و تنها از روی نقطه پنالتی و توسط عبدالرزاق حمدا…، آقای گل ۲ فصل اخیر لیگ حرفه‌ای عربستان دروازه خود را بازشده دید. سنگربان پرسپولیس پس از واکنش مهمی که در وقت‌های تلف شده داشت، در ضربات سرنوشت‌ساز پنالتی هم چهارمین ضربه سعودی‌ها توسط مایکون را با شیرجه به سمت راست دروازه مهار کرد تا مهر صعود ارتش سرخ به فینال آسیا را بر مجوز لیگ قهرمانان بزند.
حامد لک که پس از درخشش در مسابقات آسیایی پرسپولیس موفق شد القاب و عناوین متفاوتی همچون «هشت پای ایرانی» را به دست بیاورد، با رای کاربران سایت ای‌اف‌سی به‌عنوان بهترین دروازه‌بان رقابت‌های منطقه غرب لیگ قهرمانان انتخاب شد. این لقب با توجه به استایل خاص حامد در برابر ضربات حریفان به سمت دروازه به او داده شده است که او همچون دروازه‌بانان باتجربه هندبال، از نقطه به نقطه بدنش برای دفع توپ بهره برده و هرگز از برخورد محکم توپ به سر، صورت یا بدنش هراسی ندارد.
لک با این عملکرد توسط AFC در نظرسنجی بهترین دروازه‌بانان لیگ قهرمانان در منطقه غرب قرار گرفت که کنفدراسیون فوتبال آسیا در تشریح عملکرد او به ثبت ۵ کلین‌شیت در ۷ مسابقه و تنها ۲ گل خورده و همچنین ۹/۸۸ درصد مهار توپ‌ها اشاره کرد. لازم به ذکر است اگر دریافت گل در جریان بازی را برای حامد در نظر بگیریم، او هرگز در جریان بازی دروازه‌اش را بازشده ندید و فقط رقیبان موفق به لرزاندن تور دروازه او از روی نقطه پنالتی شدند. رقیبانی همچون عبدالرزاق حمدا… و معز علی که تبحر خاص‌شان در نواختن ضربات پنالتی، زبان زد خاص و عام بینندگان فوتبال است.
کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین نوشت: «پرسپولیس پس از رفتن علیرضا بیرانوند، ستاره سابق خود به فوتبال بلژیک یک جای خالی در عقب زمین داشت، اما عملکرد حامد لک به‌گونه‌ای بود که آن‌ها جدایی گلر پیشین خود را احساس نکردند.»
در ادامه گزارش AFC عنوان‌شده: «لک در ۷ مسابقه فقط ۲ گل دریافت کرد و در جریان مسابقه دروازه‌اش باز نشد تا این دروازه‌بان ۲۹ ساله یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان پرسپولیس برای صعودشان به فینال لیگ قهرمانان باشد. شاخص‌ترین مهار او به دیدار نیمه‌نهایی برابر النصر برمی‌گردد که لک توانست ضربه پنالتی مایکون را مهار کند و پرسپولیس را به فینال آسیا برساند.
نظرسنجی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انتخاب بهترین دروازه‌بان لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب از بین برد جونز (النصر عربستان)، حامد لک (پرسپولیس ایران)، کاسیو (التعاون عربستان)، ماجد ناصر (شباب الاهلی امارات) و سعد الشیب (السد قطر) پس از یک هفته به پایان رسید و درنهایت، حامد لک توانست از ۲۱۷ هزار و ۷۸۱ رای داده شد، ۹۷ درصد آرا را کسب کند و به‌عنوان بهترین گلر در این منطقه انتخاب شود.
سنگربان جدید سرخپوشان حالا راه دور و درازی تا تبدیل‌شدن به یکی از ماندگارترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس در راه دارد؛ اما بیراه نیست اگر بگوییم او با درخشش در سرنوشت‌سازترین مسابقات پرسپولیس در دهه جاری، موفق به یک‌شبه پیمودن راه صدساله شد. صدالبته که این عملکرد درخشان او با سال‌ها تلاش و کوشش به‌دست‌آمده و استفاده از سخن بالا، صرفاً در باب کسب محبوبیت عنوان شد. اگر از خود حامد لک بپرسید، قطعاً در پاسخ به شما خواهد گفت این «یک‌شب»، حدود ۱۰ سال برای او زمان برده است. از روزی که برای اولین بار با پیراهن صبا در چارچوب دروازه ایستاد و آن‌قدر برای رسیدن به عشقش منتظر ماند تا سرانجام در یکی از حساس‌ترین برهه‌ها، فرشته نجات ارتش سرخ لقب بگیرد.
درخشش حامد صرفاً در امر سنگربانی نبود. او در ۷ بازی، دقت پاس ۸۸ درصدی را از خود به‌جای گذاشت و میانگین نمره ۷٫۱۶ را به دست آورد تا پس از شجاع خلیل زاده، بهترین بازیکن پرسپولیس در تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ لقب بگیرد. اگر این درخشش خیره‌کننده‌اش در دیدار فینال مقابل یکی از تیم‌های شرق آسیا نیز ادامه داشته باشد، با توجه به جدایی شجاع، موفق به کسب عنوان «بهترین بازیکن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰» خواهد شد. کاری که علیرضا بیرانوند در سال ۲۰۱۸ از به سرانجام رساندنش عاجز بود و ۲ مرتبه دروازه‌اش مقابل کاشیما باز شد. حالا حامد لک تا رسیدن به این مهم، تنها یک‌قدم فاصله دارد؛ یکی قدمی که اگر آن را با موفقیت بردارد، «تاریخ‌ساز» خواهد شد و در غیر این صورت، «خاطره ساز».
امیدواریم حواشی ریز و درشت، دست از سر پرسپولیس بردارد تا تاریخ‌سازی حامد لک همراه با پرسپولیس را در ۲۹ آذرماه جشن بگیریم؛ نه خاطره ساز شدنش را با حسرت به تماشا بنشینیم. همان شب که پرسپولیس با گذر از النصر به فینال رسید، مردم مشغول جشن و پایکوبی شدند اما در همان لحظه هم بسیاری از پا کوفتن‌ها، از سر بغض و کینه و حسادت بود. فراموش نکنید به دلایل ریز و درشت، این حواشی همواره در کنار پرسپولیس بوده‌اند؛ اما در آخر این هواداران ارتش سرخ هستند که خنده بر لبانشان خواهد نشت. تا ۲۹ آذرماه صبر کنید …

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه