همراه ما باشید

…و پرسپولیس همچنان باقی است!

…و پرسپولیس همچنان باقی است!

پیروزی نیوز - داستان مدیریت در فوتبال ایران مانند همه حوزه‌های دیگر ورزشی و غیره است و می‌توان گفت به جای مدیریت بیشتر با سوء مدیریت روبه‌رو هستیم. درواقع یادمان نمی‌آید آخرین مدیری که کارش را شسته و رفته در باشگاه‌های ما به پایان رساند که بود و چه رزومه‌ای داشت. به همین جهت قضاوت درباره مدیران فوتبال ایران، قضاوت درباره بد و بدتر است و معیار، کارهای سودمند آن‌ها نیست. هر مدیری که کمتر ضرر و زیان رسانده باشد می‌گوییم او مدیر بهتری بوده است!

به‌هرحال این واقعیتی است که از بد روزگار همه پذیرفته‌ایم و راه حل پیدا کردن برای آن نه کار ماست و نه آن‌ها، این‌طور مواقع می‌گویند طالع مدد کند اگر!
درباره مهدی رسول پناه اما می‌دانم که با گذشت نزدیک به یک هفته همه همچنان در شوک هستیم که چطور ممکن است مدیری این‌طور بی‌گدار به آب بزند و در شماره پیش نیز در این باره چندخطی نوشتیم. آن موقع نمی‌دانستیم سورپرایز اصلی هنوز مانده است!
رسول پناه بی‌تجربه با سیاست؟
برای اینکه باور کنیم رسول پناه بی‌تجربگی نکرده بهتر است بدون نگاه کردن به رزومه پزشکی او ، نیم‌نگاهی به فعالیت‌های سیاسی‌اش داشته باشیم. رسول پناه عضو شورای مرکزی و رییس کمیته انتخابات حزب اعتماد ملی بود و در انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی ایران جزو کاندیداهای این حزب از حوزه انتخابیه تهران و شمیرانات. البته همانند سایر هم حزبی‌ها خود رای نیاورد. در انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی ایران، مسعود سلطانی فر رییس ستاد انتخاباتی حزب اعتماد ملی بود!
دیدید، به همین دلیل سخت است باور کنیم شخصی که از دل سیاست بیرون آمده این‌گونه بی‌تجربگی کرده و اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاران قرار دهد که احتمال افشای آن را نداده باشد.
این‌چنین مبتدیانه و با ادبیات چاله میدانی صحبت کردن نه در خور یک پزشک است و نه مردی از دل سیاست. شاید اگر از زمین خاکی‌ها کارش را آغاز کرده بود اتفاقات اخیر باورپذیرترمی‌شد اما از پشت یونیت‌های دندانپزشکی، هرگز.
صحبت‌های فاش شده چه پیامی داشتند؟
درواقع عادت کرده‌ایم وقتی خبرهای بد درباره مدیران فوتبالی زیاد می‌شود بگوییم:«لابد فلانی رفتنی است»، واقعیت هم همین است. مدیران ما پیش از اینکه برکنار شوند یا استعفا دهند می‌دانند به آخر خط رسیده‌اند و آنگاه برعکس کسانی که مرگ‌شان نزدیک است ، کمر همت بر پیچیده تر کردن وضعیت باشگاه می‌بندند.
احتمالا رسول پناه نیز با چنین نیتی دست به افشاگری‌هایی زد که اصلا سودی برای باشگاه نداشت. پرده‌برداری از دعواهای درون تیمی، کمک‌های نهانی و حضور افراد منفعت‌طلب زمانی به کار می‌آید که اراده‌ای برای رویارویی با آن‌ها وجود داشته باشد.
فراموش نکنیم که در سخت‌ترین وضعیت باشگاه پرسپولیس، مهدی رسول پناه حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران یا رسانه‌هایی غیر از باشگاه نبود یا اینکه ترجیح می‌داد به‌کلی سکوت کند بنابراین می‌توانیم مطمئن باشیم که او بی‌تجربگی نکرده است.
خلیل زاده؛ معمایی که حل نشد
یکی از جنجالی‌ترین صحبت‌های رسول پناه درباره این مدافع بود. البته فوتبالی‌ها کم‌وبیش شجاع را می‌شناسند اما صحبت‌های سرپرست باشگاه پرسپولیس نشان داد او از رفتارهای تند خلیل زاده ناراحت است. او حتی در مصاحبه‌ای که پس از پخش این ویدئو انجام داد به عذرخواهی از مردم مازندران پرداخت و هیچ حرفی از خلیل زاده به میان نیامد. در این فایل به درگیری او با کامیابی نیا و ربیع خواه اشاره شده بود اما این ۲ بازیکن نیز دست به تکذیب نزدند و کمال فقط با انتشار استوری شجاع کمی فضا را تلطیف کرد.
فسخ های یکطرفه و سودهایی که به باد رفت
سرپرست باشگاه پرسپولیس در بخشی از صحبت‌های خود که شاید نادیده گرفته شد به داستان مهدی ترابی اشاره کرد و گفت اگر مبلغی به این بازیکن پرداخت می‌کردیم می‌توانستیم از انتقالیش ۳۰۰،۴۰۰ هزار دلار سود برده باشیم!
حالا سوال اینجاست چه جریانی باعث می‌شود مدیران باشگاه از چنین دو دو تا، چهارتای ساده‌ای غافل بمانند و سودی که می‌توانستیم از صدور رضایتنامه ترابی به دست آوریم دود شده و به هوا برود؟
هر چند پیش تر شجاع خلیل زاده نیز اعلام کرده بود پیشنهادی دارد که اگر پرسپولیس با آن موافقت کند ۱۲ میلیارد سود به باشگاه می‌رسد اما چه شد؟
خلیل زاده دیگر در جدایی از پرسپولیس سنگ تمام گذاشت و تلفیقی عمل کرد؛ مثل ترابی فسخ بی سروصدایی داشت و مانند علیپور فقط به باشگاه رفت تا بگوید من خواستم اما دست‌های پشت پرده نه.
رفتن بازیکنان در شرایطی که حضور در فینال لیگ قهرمانان یک افتخار برای هر بازیکنی به شمار می‌رود چنان تاسف بار است که باید در جایی به‌جز پیشنهادهای نجومی قطری‌ها دنبال آن بگردیم. چراکه وقتی یک بازیکن در شرایط فعلی چنین پیشنهادی داشته باشد با بازی در فینال لیگ قهرمانان نه‌تنها آن را از دست نمی‌دهد بلکه می‌تواند با مبلغ بالاتری بار سفر ببندد.
سکوت درباره مدیر برنامه پرحاشیه
ورود بازیکنان جدید به پرسپولیس با سروصداهایی همراه و همگی به دلیل رد پای یک شخص در قراردادهای آن‌ها بود. حال اینکه چرا هیچ‌کس مستقیما از این مدیر برنامه صحبت نمی‌کند و کسی که ۶ ماه است پایش به باشگاه بازشده ، این‌گونه برای بازیکنان قدیمی خط و نشان می‌کشد و کسی او را بازخواست نمی‌کند، جای سوال دارد.
وزارتی که چشم بازار را کور کرد!
وزارت ورزش در یکی، دو سال اخیر با انتخاب مدیران باشگاه پرسپولیس چشم بازار را کور کرده است. ای‌کاش شخصی در وزارت ورزش پیدا می‌شد و درباره معیارهای آن‌ها برای انتخاب هیات‌مدیره پرسپولیس و استقلال شفاف‌سازی می‌کرد.
طی چند سال اخیر در هیات‌مدیره باشگاه استقلال چند عضو قوی ازنظر اقتصادی حضورداشته‌اند اما در باشگاه پرسپولیس پس از چند ماه ترکیب ناقص، افرادی اضافه شدند که به نظر می‌رسید به دنبال جمع‌آوری رزومه کاری برای آن‌ها هستند.
۲ عضو دیگر نیز یکی سرپرست موقت بود و دیگری در بزنگاه صحبت از استعفا می‌کند و تازه متوجه می‌شود وزارت به کمک او نیاز دارد.
چرا باید بدبین باشیم؟
برای اینکه به مجموع اتفاقات رخ‌داده بدبین باشیم دلایل کافی را در اختیار داریم؛ تیمی راهی فینال لیگ قهرمانان آسیا می‌شود و بلافاصله ۲ بازیکن شاخص خود را از دست می‌دهد، پنجره نقل و انتقالات بسته است و اجازه فعالیت در این حوزه ندارد. اتفاقا آن‌ها پوکر قهرمانی را نیز به دست آورده و سوپر جام را در پیش دارند اما نه‌تنها هیات‌مدیره قوی نمی‌شود بلکه اعضا یا دست گل به آب می‌دهند یا استعفا و به نظر می‌رسد تعمدی برای زمین زدن پرسپولیس وجود دارد.
بازیکنان تیم قهرمان در اولین جلسه تمرینی قهر و اعتصاب می‌کنند و در مقابل تیم دیگر دولت ستاره‌های خود را با هر قیمتی حفظ می‌کند و به بازیکن تیم قهرمان پیشنهاد مالی آنچنانی می‌دهد و او را تطمیع می‌کند.
کابوس ادامه‌دار…
از ابتدای سال گذشته و در زمان مدیریت عرب، برانکو رفت و شکایت‌ها شروع شد، انصاری‌فرد آمد و وضعیت را با بی‌تدبیری‌ها و طمع اطرافیانش وخیم‌تر کرد. عضوی با فوت مرحوم کاشانی ظهور کرد و در کمتر از یک سال باتجربه‌ای اندک در ورزش به نفر اول تبدیل شد.
حالا هم با استعفای رسول پناه صحبت از حضور علی رغبتی در جایگاه او است و برخی از صفحات هواداری از این حضور استقبال کرده‌اند. البته اسم افرادی مانند گرشاسبی و علی اکبر طاهری نیز به میان می‌آید که برای تکلیف نهایی باید چند روزی منتظر باشیم.
حالا شما بگویید وزیر ورزش میل به کدام طرف دارد؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه