همراه ما باشید

شافعی: مبارزه با فساد وظیفه مدیرعامل نیست

شافعی: مبارزه با فساد وظیفه مدیرعامل نیست

پیروزی نیوز -  در روزهایی که گذشت وزارت ورزش جانشین رسول پناه را معرفی کرد.

جعفر سمیعی مدیرکل حراست وزارت ورزش به عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شده و خیلی سریع نیز ابراهیم شکوری بازیکن سابق باشگاه و سرپرست دبیری پیشین فدراسیون فوتبال به عنوان معاون اجرایی باشگاه معرفی شد.
در همین رابطه با محمود شافعی پیشکسوت پرسپولیس صحبت کردیم. بازیکنی که سال ها در این تیم حضور داشته در گفت وگو با خبرنگار روزنامه پرسپولیس تاکید می کند که به انتخاب سمیعی خیلی خوشبین نیست اما حضور شکوری در باشگاه را به فال نیک می گیرد. این گفت وگو را در زیر می خوانید:
-سرانجام وزارت ورزش مدیرعامل پرسپولیس را معرفی کرد، خواستم نظر شما را در این مورد بدانم.
من صبح پنجشنبه از طریق دوستانم فهمیده بودم، ظهر هم موضوع رسانه ای شد. چیدمان وزارت ورزش به خاطر اینکه متولی دو باشگاه است، همیشه به این شکل بوده اما این روند خوبی نیست و به این شکل دو تیم به چالش می روند. این مشکلاتی که می بینیم به خاطر تسلط نداشتن مدیران منصوب در امور ورزشی و مسائل ریز مدیریتی است. تیم ها نوبتی به مشکل می خورند، حالا اینطور که پیداست نوبت پرسپولیس است، چند سال هم این بلا سر استقلال آمد. خدا به خیر بگذراند فینال آسیا را.
-در توضیح چرایی انتخاب سمیعی، گفته شد که قرار است بیاید و با فساد مبارزه کند. آیا واقعا نیاز بود او حتما در پرسپولیس حضور داشته باشد که با فساد مبارزه کند، یا در آن جایگاه وزارت ورزش بهتر می توانست این کار را انجام دهد؟
اصلا ربطی ندارد. مبارزه با فساد که وظیفه مدیرعامل باشگاه نیست، مدیرعامل باید برنامه مدون برای باشگاه داشته باشد و در جهت پیشبرد اهداف باشگاه قدم بردارد. مبارزه با فساد وظیفه دستگاه های بازرسی و نهادهای نظارتی است. این دوباشگاه تا زمانی که خصوصی نشوند این مشکلات را داریم.
-شما هم نظرتان این است که تا خصوصی سازی واقعی اتفاق نیفتد سرخابی ها رنگ آرامش را نمی بینند؟
ترکیه ۱۵ سال پیش یک مبلغی را به باشگاه هایش داد که روی پای خودشان بایستند. درست مثل بچه ای که بزرگ می شود و ۵۰ یا ۱۰۰ میلیون سرمایه به او می دهی و دیگر هنر بچه هست که تشکیل خانواده بدهد و این پول را در جهت رشد و پیشرفت به کار ببندد یا اینکه خلاف این عمل کند. دو باشگاه مثل بچه های وزارتخانه اند و تا زمانی که وزارت آنها را خصوصی نکند و برنامه مدون و استاندارد روز دنیا به آنها ندهد امکان آرامش و پیشرفت برای آنها مهیا نیست و همیشه مشکلاتی با فیفا و afc خواهیم داشت.
-برخی معتقدند انتخاب ابراهیم شکوری به عنوان معاون اجرایی، نادانسته های فوتبالی سمیعی را جبران می کند.
بابت انتخاب شکوری خوشحالم. او همبازی من در اواخر دوران فوتبالم بود. یک بازیکن خوب که به درجه دکترا رسیده، این مسیر فوتبالی و مدیریتی را به خوبی طی کرده و یک سال هم دبیرکل فدراسیون فوتبال بوده، به نظر من انتخاب شایسته است. او در حوزه ای قرار است کار کند که تجربه و تخصصش را دارد. تحصیلاتش هم در همین حوزه است. من احساس می کنم ارتباط صمیمی سمیعی با شکوری به پرسپولیس کمک می کند و باید این را به فال نیک گرفت. البته فکر می کنم اگر شکوری از تجربیات بزرگانی چون کلانی، مهاجرانی، وطنخواه که علاوه بر رزومه خوب در فوتبال، تحصیلات هم دارند، استفاده کند، خیلی خوب است.
-اتفاقاتی که در این سال ها افتاده، خوشبینی زیادی برای هوادار باقی نمی گذارد.
بزرگ ترین دغدعه ما مدیریتی است، یعنی اینکه ثبات مدیریتی نداریم. وقتی ثبات نباشد، مدیر منچستر هم بیاید و قرار باشد دو ماهه برود، کاری نمی شود کرد.
-تنها اتفاق خوب در این روزها پرداخت طلب برانکو و باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس بود.
من یک نکته به شما بگویم، به زبان عامیانه می گوییم که دمش گرم، خدا پدر رسول پناه را بیامرزد که این اتفاق افتاد، اما در حقیقت این جزو وظایف مدیرعامل است، او باید پرسپولیس را از این چالش خارج می کرد. منتی هم نباید باشد. من سال ها در خارج از کشور بازی و زندگی کرده ام، همه جای دنیا این کارها وظیفه مدیر است.
-البته دوره مدیریتی در پرسپولیس اینطور بوده که چند ماه بعد از رفتن یک مدیر، سوءمدیریت هایش رو می شود و پرونده جدید می آید.
[۱۹:۱۹, ۱۰/۳۰/۲۰۲۰] Mis.darabi: بله، باید منتظر ۶ ماه بعد بود که از این دوره چه چیزهای مطرح می شود. مدیر باید کار اقتصادی برای باشگاه بکند، خوب قرارداد ببندد، اما آیا از کنار نادری و ترابی و شجاع پولی به باشگاه رسید؟ چرا شجاع خلیل زاده توانست اینطور از تیم جدا شود؟ چرا به این راحتی توانست فسخ کند؟ اینها همه برمی گردد به بی ثباتی مدیریتی، درحالیکه از این باشگاه به شجاع چیزهای زیادی اضافه شد، اما به این شکل از پرسپولیس رفت. همه این مشکلات برمی گردد به ندانستن و بی ثباتی. مربی باید مربیگری کند، بازیکن، وظیفه بازیگری اش را انجام دهد و باشگاه هم کار باشگاه داری را. زمان دادکان اصلا چنین مشکلات و معضلاتی را نداشتیم. مدیر باشگاه مثل پدر هست، بچه را خوب کنترل کند، یاغی از آب درنمی آید.
-در این روزها با کاری که چند بازیکن انجام دادند، به نظر فرهنگ هواداری هم باید تغییر کند، بازیکنان امروزی که مفتی برای پرسپولیس بازی نمی کنند، یک سری کارها اصلا قابل پذیرش نیست.
باید بروی از مجتبی محرمی، محسن عاشوری و حمید درخشان بپرسی که آیا با آن سابقه در تیم ملی و پرسپولیس، برای تماشاگر ناز می کردند؟ به هرحال یک بخشی از مشکل ما در این فوتبال هم فرهنگی است. یک سری لابی هایی هم در سطوح مدیریتی اتفاق می افتد، خیلی حرف ها را نمی شود مطرح کرد.
-با همه این حرف ها چقدر امید دارید که فینال خوبی را در آسیا پشت سر بگذاریم؟
با تمام این بی مهری ها و کوتاهیی ها، اما من احساس می کنم پرسپولیس قاطعانه قهرمان آسیا می شود.
-با چه استدلالی این را می گویید؟
این اتفاق می افتد چون یحیی آدم خوش قلبی است. دلم می خواهد نیمه پر لیوان را ببینم. ذات او، خوب است. آدم سالم و متینی که روی کار فنی اش تعصب دارد. دانش دارد و تحصیل کرده است. مطهری و باقری هم که از مربیان خوب ما هستند، کنارش قرار گرفته اند. آنها ارتباط عاطفی خوبی را با بازیکنان ایجاد کرده اند. حالا هم که پنجره باز شده، شاید بشود بازیکن جدید هم گرفت. اگر این نامهربانی ها ادامه نداشته باشد و دوباره تیم را به چالش نکشند، مردم ۱۰ ماه بعد از درگیری با کرونا، شاید رنگ شادی را به واسطه قهرمانی پرسپولیس ببینند.
-و سوال آخر در مورد اتفاقی که برای علی دایی رخ داد. اینکه سارقان به او حمله کنند، اتفاق خوبی نبود.
از این خبر خیلی ناراحت شد. او اسطوره فوتبال ایران است و امیدوارم پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند. این اتفاق جلوی چشم بچه علی دایی رخ داده و این ذهنیت بدی را برایش ایجاد می کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه