همراه ما باشید

هویت ریپورتر همچنان ناشناس

هویت ریپورتر همچنان ناشناس

پیروزی نیوز -  یک ماه پیش بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا، عیسی آل کثیر را به دلیل شادی بعد از گل مقابل پاختاکور به مدت ۶ ماه از فعالیت‌های ورزشی محروم کرد.

این حکم در فاصله ۳ ساعت مانده به جدال حساس پرسپولیس با نماینده عربستان در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا صادر شد تا شوک بزرگی به سرخپوشان وارد شود. با این وجود کادر فنی و بازیکنان خود را نباختند و به دلیل اینکه مصمم به پیروزی بودند، تیم قدرتمند النصر را از پیش رو برداشتند و به فینال رسیدند. باشگاه پرسپولیس ۲۷ مهر به‌صورت رسمی به رای محرومیت مهاجمش اعتراض کرد و با موافقت ای اف سی، این پرونده به کمیته استیناف ارجاع داده شد و اخیرا قرار شده جلسه رسیدگی به پرونده آل کثیر به‌صورت آنلاین و با حضور خود این بازیکن و وکیل باشگاه پرسپولیس، قاضی‌های این پرونده و چند شاهد برگزار شود که این اتفاق خوب می‌تواند شانس پیروزی باشگاه را بالا ببرد.
روز گذشته وکیل باشگاه پرسپولیس خبر داد جلسه کمیته استیناف با درخواست پرسپولیس برای رسیدگی به پرونده آل کثیر به شکل آنلاین موافقت کرده است. امیر ساعد در ادامه گفت: برای اولین بار کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا متقاعد شده برای یک پرونده ورزشی تیم‌های ایرانی به‌جز تبادل لوایح، جلسه استماع شفاهی هم برگزار کند. به همین دلیل این موضوع را نکته خوب و مثبتی تلقی می‌کنیم. نامه‌ای زدیم و منتظر تأیید آن هستیم، به‌احتمال فراوان این جلسه در همین هفته برگزار خواهد شد.
با این حال برخی رسانه‌ها، در اقدامی عجیب گراندز رای یا شرح تفصیلی حکم محرومیت آل‌کثیر را که ای اف سی برای باشگاه پرسپولیس فرستاده بود را اشتباها به‌جای حکم استیناف منتشر و اعلام کردند که دادگاه تجدیدنظر اعتراض پرسپولیس را وارد ندانسته و محرومیت ۶ ماهه آل کثیر اجرایی خواهد شد!
این خبر موجی از نگرانی در دل هواداران ایجاد کرد. البته این اولین بار نیست که شاهد اتفاقاتی از این دست هستیم و امیدواریم این خبر صرفا از روی اشتباه بوده باشد نه شیطنت رسانه‌ای برای به حاشیه بردن پرسپولیس در آستانه شروع لیگ. خوشبختانه باشگاه پرسپولیس ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد که کمیته استیناف AFC هنوز در مرحله رسیدگی و لوایح پرونده است و آنچه در رسانه‌ها انتشاریافته است، همان شرح تفصیلی رأی کمیته انضباطی در این پرونده است و با توجه به پذیرش درخواست مطرح‌شده در لایحه ارسالی از سوی باشگاه پرسپولیس، قرار است جلسه استماع نیز برگزار شود.
آن‌طور که در شرح تفضیلی حکم ای اف سی آمده است، باشگاه پرسپولیس در دفاع از آل کثیر به مواردی از این دست اشاره داشته است که این بازیکن قصد توهین به هیچ قوم و نژادی نداشته است و تصویری که بعد از به ثمر رساندن گل به نمایش می‌گذارد صرفا به خاطر عمل به قولی بوده که به برادرزاده کم سن و سالش داده است و در ادامه آورده است که آل کثیر برادرزاده‌ای دارد که چشم‌هایش در هنگام خنده به چشم بادامی شباهت پیدا می‌کند. و این بازیکن سال‌ها در ایران این نوع شادی را انجام داده و تصاویر آن در تلویزیون ملی و رسانه‌ها منتشرشده است و حتی زمانی که در باشگاه صنعت نفت آبادان و نفت تهران عضویت داشت بارها این شادی بعد از گل را اجرا کرده بود.
اما قسمت مهم و کلیدی ماجرا بخشی است که ای اف سی به‌طرف شکایت پرونده اشاره‌کرده و نوشته است: یک فرد پس از بازی پرسپولیس و پاختاکور با ارسال شکایتی به دبیرخانه کمیته انضباطی و اخلاقی، زمینه‌ساز حکم محرومیت شده است. در شکایت این فرد آمده: در بازی پرسپولیس و پاختاکور اتفاقی افتاد که نمونه نژادپرستی بوده. بعد از گل پرسپولیس، آل کثیر شکل چشم‌هایش را تغییر داد! مشخص است که این نژادپرستانه است! اقدام کنید!
گرچه ای اف سی هویت این فرد را مشخص نکرده است اما حدس آن با توجه به تحرکاتی که چند وقت اخیر عده‌ای خودفروخته در داخل کشور علیه پرسپولیس داشتند و یک نمونه آن را در ماجرای شکایت النصر دیدیم، نباید کار چندان سختی باشد. ولی سوال اینجاست پرسپولیس چرا این ماجرا را پیگیری نمی‌کند؟ این حق طبیعی آل کثیر که بداند چه کسی از او شکایت کرده است و باشگاه همان‌طور که شرح حکم را از ای اف سی خواست، باید هویت کسی که باعث محرومیت مهاجمش شده را هم بداند. آن‌طور که شنیده می‌شود ازبک‌ها شکایتی از آل‌کثیر به ای اف سی به‌خاطر شادی پس از گلش نداشتند و برخی ها هم این اتفاق را به عربستانی ها نسبت می دادند. ولی هر چه که هست روشن شدن این موضوع می‌تواند خیلی از ابهامات را برطرف کند. باشگاه پرسپولیس نباید از این ماجرا به سادگی بگذرد و اگر کسی از داخل کشور به ای اف سی اطلاعات واهی داده است و زمینه محرومیت آل کثیر را فراهم آورده است باید از وی شکایت شود و در اختیار قوه قضائیه قرار بگیرد تا درس عبرتی باشد برای دیگران که دیگر هوس نکنند با اعتبار فوتبال ایران بازی کنند. حتی اگر ای اف سی هویت این فرد را برملا نکند، شناسایی آن از طریق پلیس فتا ممکن است و باشگاه پرسپولیس به طور جدی باید پیگیر این موضوع و همچنین اتفاقاتی باشد که باعث شکایت النصر گردید و اجازه ندهد افرادی که با شایعه پراکنی و پرونده‌سازی برای تیم مشکل به وجود آوردند به همین راحتی قسر در بروند.
مساله مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که باشگاه پرسپولیس باید تا فرصت باقی است برای جذب مهاجم اقدام کند و منتظر روشن شدن وضعیت آل کثیر نماند. پرسپولیس حتی در صورت تبرئه شدن این بازیکن هم در خط حمله با کمبود مهاجم مواجه است. هنوز فصل شروع نشده، ۲ مهاجم تیم مصدوم هستند و این‌طور که پزشک پرسپولیس اعلام کرده است آرمان رمضانی به دیدار با سایپا نخواهد رسید. باید در نظر داشت که محرومیت و مصدومیت همیشه در کمین بازیکنان است و می‌تواند پرسپولیس را در طول مسابقات و خصوصا در بازی‌های بزرگ دچار مشکل کند. اگر حالت بد ماجرا را در نظر گرفته و فرض کنیم محرومیت آل کثیر بخشیده نشود شرایط از آنچه هست بحرانی‌تر هم خواهد شد. چون با حکم ۶ ماهه‌ای که ای اف سی در نظر گرفته است پرسپولیس تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ قادر به استفاده از این مهاجم نخواهد بود. آن‌وقت تکلیف چیست؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه