همراه ما باشید

رازهایی که برانکو درباره‌اش سخن نمی‌گوید

رازهایی که برانکو درباره‌اش سخن نمی‌گوید

پیروزی نیوز - فقط باید برانکو ایوانکوویچ باشی که بعد از این همه دوندگی، بحث و جلسات سرکاری، مطالبات خود را بگیری و بعد نامه بزنی برای تشکر و البته شرمنده کردن بعضی و یاد دادن آداب اجتماعی و حرفه‌ای به یک عده دیگر.

ای‌کاش بسیاری از مربیان کهنه‌کار و جوان ما بیاموزند که اگر برانکو در ایران موفق شد فقط یکی از دلایلش فاصله معنی‌دار توانایی فنی او با دیگر مربیان بوده است. ای‌کاش یک عده‌ای که سرشان به تنشان می‌ارزد جمع می‌شدند و با بررسی ابعاد گوناگون تصمیم‌ها و رفتارهای برانکو ایوانکوویچ، کتاب جامعی را درباره راه‌های موفقی و قهرمانی در فوتبال ایران می‌نوشتند البته راه‌های سلامت را می‌گوییم نه آن شیوه‌هایی که بعضی مربیان و مدیران دنبال می‌کنند.
برانکو ایوانکوویچ دیروز، نامه‌ای را ارسال کرد تا نشان دهد بی‌سبب این‌قدر عزیز نشد با این وجود در نامه‌اش نکاتی بود که باید بیشتر درباره‌اش صحبت کرد و البته هر آنچه در ادامه می‌گوییم، به معنای آنچه نیست که تا اینجا مطرح شد.
این تعاریف و آن نقدی که خواهد شد بیانگر یک تناقض نیست. این هنر توجه به مجموعه تصمیم‌ها و رفتارهای هر فرد است که درست و غلط را در کنار هم دارد و مهم این است که برآیندش مثبت باشد، همان‌طور که در طول زمان حضورش برآیند تصمیم‌های درست و نادرستش به‌قدری مثبت بود که قهرمانی‌های مقتدرانه‌ را برای ما رقم بزند.
*چگونه باید برانکو شد
برانکو ایوانکوویچ با درک شرایط ایران در تمام زمان حضور در پرسپولیس، صبوری بسیاری برابر ناکامی‌ها و مشکلات به خرج داد. سازگاری عجیب او با هر شرایطی که پیش آمد از رموز موفقیت پرسپولیس بود که به نظر یحیی‌گل‌محمدی هم آن‌ را سرمشق قرارداده است و نتیجه‌اش نیز کامیابی در لیگ قهرمانان آسیا بود. او به‌عنوان یک خارجی به نظر، نسبت به مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران و فضای کاری پیرامونش، اشراف بسیار و تحلیل بهتری داشت.این مساله به سازگاری او کمک زیادی کرد که خود به تنهایی می‌تواند یک کتاب برای آموزش در کلاس‌های مربیگری ایران باشد.
صبوری او را هم در هنگام بدعهدی‌های مالی شاهد بودیم و هم زمانی‌که با مشکلاتی مثل محرومیت‌ها یا یاغی‌گری سوپراستارهای تیمش روبرو می‌شد. او به معنای کامل خود مربی برازنده‌ای در فوتبال ایران و برای پرسپولیس بود و نامه اخیر او را هم می‌توان در زمره همان رفتارها سنجید، اما… !
*چالش برای #هرچی‌ برانکو_بگه
امایی که می‌خواهیم بگوییم از این جهت نیست که دوست نداشتیم بعضی حرف‌ها را در آن ببینیم و بعضی را نبینیم. مساله فراتر از این‌هاست. مساله این است که یک جاهایی از این نامه، یک جوری است که نمی‌توانی احساس نکنی که برانکو با یکسری درخواست‌ها روبرو بوده است. درخواست‌هایی که اگر اجابت نمی‌شد نه‌تنها بنیان این نامه را سست نمی‌کرد، بلکه محکم‌تر می‌ساخت. البته در این میان شاید بعضی موارد سلیقه‌ای باشد ولی در تمام موارد که چنین نیست.
برانکو مثل همیشه، صحبت‌ها را با تشکر از هواداران آغاز کرد. سنتی که هنوز آن را ترک نکرده است ولی بعدازآن مواردی مطرح می‌شود که خیلی با فضای هواداری در شبکه‌های اجتماعی هم‌خوانی ندارد.تقدیر از کسانی که هواداران حداقل از یک نفر آن‌ها به‌شدت گلایه دارند.
او از علی کریمی و مهرداد میناوند تشکر می‌کند که در دو هفته گذشته با او تماس‌های زیادی داشتند و با تلاش بسیار زیاد توانستند که کارگزار را متقاعد کنند تا مشکل را از پیش پای باشگاه بردارند و مطالبات او هم پرداخت شود.
این مطالب دیروز شرایط عجیبی را برای هواداران منتقد به وجود آورده بود. هوادارانی که از یک سو، بر شعار هرچه برانکو بگوید اصرار داشتند و از سوی دیگر به‌شدت منتقد عملکرد مهرداد میناوند بودند.
البته به تعبیر بعضی آن شعار و هشتگ یک فرهنگ بود و از این زاویه که باید به مربی اجازه داد مجموعه تفکرات و نظراتش را اجرا کند، یک رویکرد درست و البته تحول فرهنگی در میان تماشاگران ایرانی بود. اما بعضی هم از آن به برداشت‌های نادرست رسیدند و کاربردش را تغییر دادند.
هر چه هست، دیروز این اتفاق روی داد که نظر برانکو و نظر بخشی از هواداران در نقطه مقابل هم قرار گرفت البته در حوزه‌ای خارج از مسایل فنی فوتبال و این یک نکته کلیدی است.
*نامه تطهیر یا کدهای اشتباهی؟
و اما برانکو از کجا می‌داند اینجا در ایران دقیقا چه اتفاقی افتاد و چه بر سر این باشگاه آمده است تا مطالبه او را که عین حقش بود به وی پرداخت کند؟ برانکو از کجا مطمئن است، آنچه به او گفته‌اند درست است؟ اصلا الان شک کرده‌ایم که شاید همان حرف‌هایی که در گوش برانکو گفتند تا مصمم به رفتن از پرسپولیس شود هم خیلی پایه و اساس درستی نداشته است و با او بازی کرده بودند تا تصمیم خود برای رفتن را قطعی کند.
برای ما جای سوال دارد که چه کسی برانکو را متقاعد کرد که وارد این بازی شود؟ البته همه می‌دانیم که برانکو وقتی اینجا مربی بود، کریمی و میناوند را از حامیان جدی خود می‌دید و ارتباط بسیار خوبی هم با آن‌ها داشت. ولی موضوع فقط بر سر اسم‌ها نیست. یک سری از مسایل با یکدیگر هم‌خوانی ندارد. الان آنچه درباره نقش کارگزار گفته می‌شود با آنچه مطرح‌شده بود، هم‌خوانی ندارد. صدالبته رسول‌پناه هنوز مقام رسمی و رییس هیات مدیره باشگاه است.
آیا صرف تماس‌های هر روز و هر شب به معنای انجام شدن کار از سوی آن طرف است. احیانا این وسط هواداران نبودند که بارها پشت و رو شدند بس که حرص خوردند و استرس کشیدند؟ احیانا اگر کارگزار کاری کرده باشد به خاطر فشار هوادار نبوده است؟ اصلا هوادار، در این دنیای شبکه‌های اجتماعی برای رساندن حرفش به محبوب‌ترین مربی‌اش نیاز به‌واسطه دارد؟
اشتباه نکنید. این متن اصلا برای محاکمه برانکو نیست. او عزیز ما بود و عزیز می‌ماند. دیدیم که از وقتی احساس کرد که ممکن است لطمه‌ای به خود پرسپولیس وارد شود، کوتاه آمد و صبر کرد. یادمان هست که به النصری‌ها، نه گفت. مساله الان این تناقضی است که وجود دارد و کدهایی که به برانکو داده‌اند.
*کارگزار از کمک خودش بی‌خبر است؟
حالا باید بپرسیم ماجرای آن شبی که گفتند فردا، پول آماده می‌شود ولی نشد و آن‌همه هوادار را سراسیمه به مقابل باشگاه کشاند چه بود؟ کارگزار که هر پولی که می‌دهد را اعلام می‌کند، کدام کمک نقدی خارج از تعهد را انجام داده که نخ خودش اعلام کرده است و نه دفتر حافظ منافعش!
این مطلب حتی نقد کارگزار هم نیست. فقط می‌خواهیم بدانیم این چه کمکی است که خود کارگزار هم اعلامش نکرد. قاعدتا دادن چک انجام تعهدات قراردادی به یک نفر و نقد شدن زودتر از سر رسید توسط آن طرف، اسمش کمک نیست. البته شاید منظور همان پولی باشد که از بانک گردشگری گرفته شد و درنهایت باید حساب‌وکتاب‌های مالی دو شرکت لحاظ شود. اگر مواردی غیر از این‌ها اتفاق افتاده است کارگزار واقعاً باید در جهت روشن شدن هواداران و ارتقای وجهه خود نزد آن‌ها اعلام می‌کرد. البته نگارنده عمیقا باور دارد که قرارداد کارگزاری خوب یا بد باشد، داشتن توقعی فراتر از آن از هر طرف، امری نابجاست و تجارت احساسات و تعارف برنمی‌دارد.
*پای شکایت از برانکو در میان بود؟
برانکو در ادامه این نامه از یک ابهام می‌کاهد و به ابهام‌های دیگری دامن می‌زند. ماجرای تخفیف ۵۰ درصدی که برای ۲۴ ساعت محل دعوا و جنگ و جدل هواداران دارای تریبون بود توسط او روشن‌شده و تاکید می‌کند که این اتفاق در زمان مدیریت ایرج عرب روی داد و نه محمدحسن انصاری‌فرد.
البته او در ادامه روشن نمی‌کند که ماجرای تخفیف ۵۰ درصدی چه بود. او که حاضر بود در آن زمان ۵۰ درصد تخفیف بدهد بعدا حاضر نشد ۱۰ درصد هم عقب‌نشینی کند؟ البته این سوال برای خرده گرفتن نیست. او چیزی بیش از حقش را نخواست و همین زمانی که صبر کرد و تمام آن دورانی که برای پرسپولیس به بهترین شکل، کار می‌کرد و حقوقش معوق می‌ماند و دم برنمی‌آورد از بزرگواری و شخصیت بالای او بود. چرایی ما از جهت دانستن دلایل است. چون برانکو همان زمان که ایرج عرب مدیرعامل بود در واقع نه با او که با پرسپولیس طرف بود. بعدها هم که او رفت. دیگر عربی در کار نبود که بخواهد از او ناراحت باشد ولی او که حاضر بود نیمی از مطالبه خود را ببخشد دیگر حاضر به تخفیف نبود. آیا ماجرای مذاکره ترکیه این بود که او و وکیلش نگران شکایت متقابلی بودند که باشگاه انجام خواهد داد؟
ماجرای قدردانی از سفیر ایران و انصاری‌فرد در این نامه چه بود. در آن مقطع که مذاکرات به سرانجام و توافقی نرسیده بود، چه بود. آیا بازهم موضوع این بود که برای عدم شکایت متقابل بابت مذاکره با الاهلی، توافق شده بود؟ این را از این جهت می‌پرسیم که مطرح می‌شد وزارت ورزش از این عدم اقدام باشگاه به‌عنوان کوتاهی مدیران خرده گرفته است.
*رازهای سربه‌مهر
شک نداریم برانکو درباره دلایل رفتنش از پرسپولیس و پیچیده شدن تسویه‌حسابش با باشگاه، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که آن‌ها را نخواهد گفت. او در کشوری مثل یوگسلاوی به دنیا آمد و بزرگ شد. پس با بسیاری قواعد نامتعارف در ارتباط‌های سیاسی و امنیتی با فوتبال آشنا است.
او می‌تواند درباره دلیل عدم اجرای آن توافق ۵۰درصدی حرف‌های جالبی بزند. این‌که ایرج عرب فقط یک پیام را رساند که یک یورو هم به او نخواهند داد. هرچند آن حرف را از طرف خودش و هیات مدیره گفت. برانکو می‌دانست طرف حساب او ایرج عرب نیست. او شاید روزی بگوید که قبل از سفر نماینده‌اش به ترکیه به آن‌ها گفته بودند که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و توافقی حاصل نخواهد شد. این‌ها داستان‌سرایی نیست. حتی شاید یک روز بگوید که حتی اگر تمام پولش را می‌دادند هم باید در آن مقطع از ایران می‌رفت چون نمی‌خواست حداقل بلافاصله بعد از جدایی از تیم محبوبش در ایران در تیم دیگر ایرانی کار کند!
شاید بگوید چگونه بود که پول بود و به او ندادند و او هم اصرار برگرفتن تمام پولش داشت در حالی که مدتی بعد حاضر بود، نیمی از آن را ببخشد در حالی که پرسپولیسی که ساخته بود را در اختیار نداشت.
شاید یک روز خودش به شما بگوید که چگونه شد تا پای بازگشت به فوتبال ایران آمد ولی ناگهان همه‌چیز به‌کل متوقف شد و دیگر تلفنش زنگ نخورد و نتیجه‌اش شد آن قرارداد فاجعه‌بار با ویلموتس.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه