همراه ما باشید

ویروس شلختگی لیگ بیستم 

پیروزی نیوز -  لیگ بیستم قرار بود از ۱۰ آبان آغاز شود اما فدراسیون پزشکی – ورزشی از تعویق یک‌هفته‌ای این رقابت‌ها خبر داد تا از هرگونه خطر احتمالی برای عوامل برگزاری مسابقات و فوتبالیست‌ها جلوگیری کند. حالا در آستانه آغاز این رقابت‌ها که قرار است از ۱۶ آبان شروع شود، بازهم زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی دوباره شنیده می‌شود، هرچند که مسوولان سازمان لیگ تعویق دوباره مسابقات را تکذیب می‌کنند و بر این اساس و رییس سازمان لیگ هم دستورالعمل‌های بهداشتی برای برگزاری دیدارها را به باشگاه‌‌ها و هیات‌‌های فوتبال ابلاغ کرده است.

کرونا خطر دارد، فوتبال اهمیت 

کرونا خطرناک‌تر از قبل شده و این قابل کتمان نیست. شرایط شیوع کرونا نه در کشور که در جهان نامناسب است و آمار بستری‌ها هر روز افزایشی است. شمار زیادی از هموطنان‌مان روزانه به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند و این شرایط نگرانی‌های قابل‌توجهی را برای کادر درمان و حوزه بهداشت و سلامت کشور ایجاد کرده است. نگرانی و نگاه جدی آن‌ها به‌جز پرهیز از اجتماعات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی عموم مردم به ورزش‌های جمعی هم هست و تاکید دارند که هر نوع مسابقه‌ای که با حضور جمعی ورزشکاران و در تماس نزدیک آن‌ها برگزار می‌شود، می‌تواند عامل مهم انتقال ویروس به افراد باشد و باید در شرایط فعلی انجام نشود. طی چند روز گذشته هم کمیته سلامت تهران به دلیل همین شرایط سخت و طاقت‌فرسا پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته‌ای دستگاه‌های اجرایی در تهران را به ستاد مقابله با کرونا داده است. دکتر لاله حاکمی، عضو ستاد مقابله با کرونا در ورزش هم در این باره عنوان کرده «با توجه به افزایش آمار مرگ و میر و ابتلا، بهتر است مسابقات ورزشی به تعویق بیفتد.» اظهارنظری که ممکن است با دستورالعمل جدیدی برای تعویق یا ادامه مسابقات از سوی ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت همراه شود. اما ورزشی‌ها هم تاکید دارند که فوتبال نباید تعطیل شود. آن‌ها به اخبار و درخواست‌های دوباره برای تعویق مجدد واکنش داشته‌اند. مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران از عدم تعویق دیدارهای لیگ برتر خبر داده و تاکید کرده «لیگ بیستم روز شانزدهم آبان برگزار می‌شود و اشخاص غیر مرتبط حق حضور در ورزشگاه‌ها را ندارد.» حیدر بهاروند، رییس سازمان لیگ هم برگزاری قطعی دیدارها در زمان مشخص خبر می‌دهد.

ضرورت باشد، تعطیل می‌شود

سهیل مهدی، مسوول کمیته برگزاری مسابقات هم از برگزاری قطعی این مسابقات خبر می‌دهد اما عنوان کرده «هر زمانی که ستاد مقابله با کرونا اعلام کند ورزش تعطیل شود، ما هم مثل همه مردم تبعیت می‌کنیم. اگر به‌واسطه این پاندمی کشور تعطیل شود، تابع نظام سلامت هستیم چرا که سلامتی کشور واجب است و تا آن زمان برنامه‌های‌مان را اجرا می‌کنیم.» مهدی همچنین از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ممنوعیت ورود میهمانان به ورزشگاه‌ها در فصل پیش رو هم خبر داده است. میهمان‌ها و افراد غیرورزشی که در لیگ نوزدهم و بعد شروع دوباره مسابقات در معدود بازی‌های برگزارشده شاهد حضورشان در جایگاه تعدادی از ورزشگاه‌ها بودیم. اما مهدی این بار از توقف بازی در صورت حضور تماشاگران خبر داده و گفته «برای فصل پیش رو سازمان لیگ هیچ میهمان یا تماشاگری نخواهد داشت. کنترل موارد ورودی به‌طور کلی در اختیار یگان‌های انتظامی است که با تعاملات اجتماعی در آن شهر، آن فضا و آن بازی خاص تصمیم‌گیری شده است. ما اعلام کردیم بازی بدون تماشاگر است و از علاقمندان هم خواهش می‌کنیم بازی‌ها را از پای تلویزیون تماشا کنند. اگر بازی به شرایطی برسد که تماشاگر حضورداشته باشد، بنا به دستور ستاد مقابله با کرونا موظف هستیم بازی را لغو کنیم.»

با این اوصاف سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال مصمم به برگزاری مسابقات هستند، به‌مانند بسیاری از کشورهای اروپایی که با وجود شیوع گسترده کرونا مسابقات فوتبال‌شان را تعطیل نکرده‌اند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم دیروز اعلام کرد انگلستان از ۱۵ آبان (۵ نوامبر) برای دومین بار قرنطینه سراسری می‌شود اما لیگ برتر بدون مشکل به کار خود ادامه خواهد داد و این رقابت‌ها تعطیل نخواهد شد. البته طرح بازگشت هواداران به ورزشگاه‌های ورزشی که در بریتانیا کلید خورده بود با این اوصاف فعلا منتفی شده است.

با توجه به صحبت‌های مسوول کمیته برگزاری مسابقات حضور خبرنگاران هم فعلا منتفی است و آن‌ها حق حضور در ورزشگاه را ندارند. البته مهدی از پیگیری برای کسب مجوزهای لازم حضور خبرنگاران حین برگزاری مسابقات خبر داده و تاکید کرده «هنوز مجوزهای لازم را نگرفته‌ایم و بازی‌ها بدون تماشاگر است. تلاش می‌کنیم مجوز بگیریم تا تعداد محدودی از اصحاب رسانه را به ورزشگاه‌ها بیاوریم.»

کرونا شلختگی دیدارها را رقم می‌زند

با همه هیاهو و اشتیاقی که برای شروع دوباره مسابقات لیگ برتر وجود دارد، نمی‌توان وخامت اوضاع کرونا در کشور را نادیده گرفت. نگرانی‌ وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا از شروع دوباره لیگ برتر کاملا منطقی است و کرونا با جهش‌های اخیرش به‌صورت جدی سلامت بازیکنان، کادر‌ فنی و عوامل اجرایی و خانواده‌های‌شان را تهدید می‌کند. البته سازمان لیگ تجربه موفقی در برگزاری دیدارهای باقی‌مانده فصل گذشته دارد و می‌توان امیدوار بود که این فصل را هم با همان دست‌فرمان پیش برود. اما ویروس کرونا قوی‌تر و احتمال ابتلا و انتقال آن به افراد حاضر در رقابت‌های فوتبال بیشتر شده است. تیم‌ها هم به‌طور حتم در صورت ابتلای بخش زیادی از بازیکنان‌شان خواهان تعویق دیدارهای‌شان خواهند بود که خود به محلی برای اعتراضات جدید، شلختگی و بی‌نظمی در برگزاری دیدارهای آینده بدل خواهد شد. همان‌طور که هفته گذشته هم با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعویق یک‌هفته‌ای لیگ، برخی باشگاه‌ها این تصمیم را به حمایت از دیگر تیم‌ها ربط دادند و گلایه‌های بی‌ربطی نسبت به این مساله مطرح کردند یا فصل گذشته یک باشگاه به‌صورت خودسرانه و به بهانه ابتلای چند بازیکن‌اش از حضور در شهر میزبان و برگزاری آن دیدار امتناع کرد. امسال هم اتفاق جالب‌تری رخ داد و با وجود تعویق لیگ‌برتر، تیم‌ها از برگزاری دیدارهای تدارکاتی و تمرینات گروهی اجتناب نکردند و اردوی آماده‌سازی‌شان همچنان برقرار بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه