همراه ما باشید

آل‌کثیر دیروز تبرئه شد، امروز از خودش دفاع می‌کند!

آل‌کثیر دیروز تبرئه شد، امروز از خودش دفاع می‌کند!

پیروزی نیوز - پرسپولیس در آستانه شروع رقابت‌های فصل جدید لیگ برتر قراردارد. پرافتخارترین تیم در رقابت‌های لیگ سراسری ایران و لیگ حرفه‌ای درحالی بازی‌ها را آغاز خواهد کرد که برخلاف بسیاری از دوران‌ها فهرست تیم، جای خالی زیادی دارد. اگر در بسیاری زمان‌ها، مشکل این بود که پرسپولیس قصد جذب بازیکن داشت و فهرسن جای خالی نداشت حالا اوضاع وارونه است.

البته ملاک تشخیص یک تیم خوب، فهرست پر و لبریز آن نیست ولی نه به این معنی که از آن سوی بام هم بیفتیم. پرسپولیس از جمعه وارد مسابقات می‌شود و در ظاهر این طور است که ۲۶ بازیکن هم دارد. برانکو که بود با حضور بیشتر از ۲۶-۲۷ بازیکن موافق نبود ولی برای ارزیابی بهتر لازم است نگاهی به فهرست بیندازیم. هرچند اگر شجاع خلیل‌زاده می‌ماند شاید بعضی مسایل به چشم نمی‌آمد.

*۱۵ بازیکن در فهرست بزرگسال مدعی قهرمانی
هر تیم لیگ برتری، می‌تواند ۲۰ بازیکن در فهرست بزرگسال داشته باشد. پرسپولیس در حال حاضر ۱۷بازیکن دارد که با احتساب نام محمد انصاری است. بازیکنی که فعلا دوران نقاهت را پشت سر می‌گذارد و در برنامه کاری یحیی گل‌محمدی هم قرار ندارد. عیسی آل‌کثیر هم فعلا محروم است. به این ترتیب پرسپولیس، لیگ را با ۱۵بازیکن پرسپولیس آغاز می‌کند. درحالی‌که باید از عنوان قهرمانی ۴ساله خود در لیگ و ۲ساله در سوپر جام دفاع کند.
هر تیم لیگ برتری می‌تواند نام ۴بازیکن را هم در فهرست ۲۵سال قرار بدهد منوط به این‌که از بازیکنان قبلی تیم باشد که نامش در فهرست ۲۳ساله‌ها بوده باشد. پرسپولیس برای این بخش ۲سهمیه استفاده نشده دارد نام بشار و روستایی در این بخش دیده می‌شود.
سرخپوشان از ۹سهمیه زیر ۲۳سال هم استفاده کاملی نکرده‌اند. مهدی عبدی، سعید حسین‌پور، محمداحسان حسینی و سینا مهدوی از قبل در این سهمیه قرار گرفتند. نام محمد شریفی هم با توجه به این‌که فهررست تیم امید پر شده بود در سهمیه ۲۳ساله‌ها قرار گرفت. سید آریا برزگر و امیرمحمد یوسفی هم در فهرست امیدها قرار دارند که البته باشگاه ابتدا باید کارت بازی آن‌ها را برای تیم امید دریافت کند تا با این سهمیه در فهرست تیم اصلی حضور پیدا کنند.

*ریسک یحیی و رَکب شجاع
لازم به ذکر است که پرسپولیس از تمام سهمیه لیگ برتری خود استفاده کرده است و نمی‌تواند اقدام به جذب چنینی بازیکنی بکند.
به‌طور قطع اگر خلیل‌زاده به یحیی گفته بود که برای یک درصد هم احتمال جدایی او وجود دارد. وی آخرین سهمیه را برای آخرین انتقال یعنی رمضانی صرف نمی‌کرد. البته این هم در نوع خودش از با تجربه‌ها بعید بود که همه سهمیه را درحالی‌که هر آن احتمال جدایی بازیکنی می‌رود، استفاده کنید درحالی‌که زمان زیادی تا پایان فصل نقل‌وانتقالات باقی مانده بود.

*اکانتی، گفت‌وگوی رادیویی کرد
و اما درباره عیسی آل‌کثیر گفتیم که دیروز درباره او خبرهایی منتشر شد. خبرهایی که به‌عنوان خبر خوشحالی برای هواداران پرسپولیس، به سرعت همه جا پخش شد و درباره صحت آن تردید جدی وجود دارد.
قبل ازهر چیز باید گفت خبرهای روزهای گذشته مبنی بر این‌که نام عیسس آل‌کثیر در صورت بخشیده نشدنش از فهرست خارج می‌شود نمی‌تواند منطقی باشد و بیشتر به خبرسازی می‌مانست. پرسپولیس، نیازی به این کار ندارد. چیزی که زیاد دارد جای خالی است.
واما خبر دیروز این بود که نواف الآسیوی ، خبرنگار شهیر عربستانی و عضو کنگره کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت‌وگوی رادیویی گفته است که این بازیکن تبرئه شده و این امر به زودی اعلام می‌شود.
در وهله اول باید گفت؛ اصولا انتظار غیر از این هم نیست که کنفدراسیون فوتبال آسیا به اشتباه کمیته انضباطی خود در ارزیابی موضوع پی ببرد. از این رو همان‌طور که گفتیم کاهش محرومیت را نمی توان کاهش محرومیت را هم موفقیت حقوقی تلقی کرد.
از این موضوع که بگذریم این سوال پیش می‌آید که اگر کمیته استیناف، اقناع شده است، چرا جلسه استماع امروز پنج‌شنبه را برقرار کرده است؟ وقتی این جلسه انجام نشده پس کدام تصمیم؟
اصلا نواف الآسیوی کیست؟ ما درواقع درباره یک فرد صحبت نمی‌کنیم، درباره یک اکانت در توییتر حرف می‌زنیم. اکانتی که بعد از انتشار اخبار دقیق از کنفدراسیون فوتبال آسیا، اسمی به هم زد و اخیرا اخبار نسبتا دقیقی هم از فوتبال ایران منتشر می‌کند. او که با خبر دوپینگ بازیکن استقلال در لیگ قهرمانان سر و صدا به پا کرد بعدا مدعی انتقال خلیل‌زاده و علی کریمی به لیگ قطر شد که خبرهایش درست از کار در آمد. این اکانت، بعد از بازی با السد هم قهرمانی پرسپولیس در این دوره از رقابت‌ها را پیش‌بینی کرد که تا این‌جا حضور در فینال محقق شده است.
با تمام این اوصاف او توییتی درباره تبرئه آل‌کثیر نداشت و یک اکانت هم نمی‌تواند گفت‌وگوی رادیویی داشته باشد.
با این اوصاف بهترین حالت این است که تصور کنیم افرادی خبر از تبرئه احتمالی آل کثیر دارند و خواسته‌اند با این تدبیر سر و صدایی به راه بیندازند. به هر حال کسی فایل صوتی از گفت‌وگوی رادیویی ارائه نمی‌کند. حداقل اگر گفته می‌شد دارنده اکانت مورد اشاره چنین ادعایی کرده است، منطقی‌تر بود.

*به خدا تو مسلمون نیستی
یک زمانی به شوخی به محسن مسلمان می‌گفتند وقتی که آماده بود و هنرنمایی‌هایش حداقل برای ۷۰ دقیقه از بازی باعث دلگرمی بود. روزگاری که بهترین پاسور لیگ شد ولی به خدا که این مسلمان دیگر آن مسلمان نیست. مسلمانی که قدرت اتکایی برای تیم بود. احیای دوباره‌اش را مدیون اعتماد برانکو و مقاومتش برابر اتهام دلالی بود. بله به همین برانکو به‌خاطر جذب برانکو گفته بودند دلال است. بعضی از هواداران هم می‌گفتند والبته حمله به رسانه‌ها که چرا واقعیت را نمی‌نویسند. مسلمان با همان حرف‌ها کوه انگیزه و برگ برنده تیم برانکو شد تا این‌که دوباره مسیر افول را در پیش گرفت. کم‌کم مسایل شخصی هم روی کارش تاثیر گذاشت و رویه را تغییر داد. مسلمان کم‌کم افت کرد و برانکو در حالی او را کنار گذاشت که تیم از نقل‌وانتقالات محروم بود. چند بازیکن هم رفتند و این نشان می‌داد که مسلمان از آن‌چه برانکو انتظار داشت، خیلی خیلی دور بود.
او پیش امیر قلعه نویی رفت و کار به جایی رسید که به او گفتند چگونه فکر کردی بازیکنی را که برانکو از او دست کشیده است تو می‌توانی درست کنی.
مسلمان به حق بازیکن بسیار خوب در بُعد فنی و بسیار باهوش بود. از نظر بازی‌سازی تا ترالبی نیامد و بشار اوج نگرفت، جای خالی‌اش احساس می‌شد ولی او بعد از جدایی از پرسپولیس، هر جایی رفت، ثابت کرد که تصمیم برانکو درست بود. همان‌طور که تصمیمش درباره منشا درست بود و استقلالی‌ها فکر کرده بودند که برانکو عقلش نرسیده و عقل آ‌ن‌ها می‌رسد که با این بازیکن چه کنند!
بی‌تردید مسلمان هنوز می‌تواند در لیگ بدرخشد ولی این یک احتمال است و یحیی با احتمالات نمی‌تواند جلو برود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه