همراه ما باشید

استثنائی به نام فوتبال ایران

استثنائی به نام فوتبال ایران

پیروزی نیوز - لیگ برتر فوتبال ایران، جام بیستم از فردا آغاز می‌شود و پرسپولیس که برای گلات قهرمانی در این مسابقات حاضر می‌شود، در اولین ایستگاه لیگ بیستم، میهمان سایپای جوان با هدایت ابراهیم صادقی است.

نارنجی پوشان که فصل گذشته با چاشنی شانس بقا در لیگ برتر را جشن گرفتند، برای حضور قدرتمند تر در فصل جدید کمی نو نوارتر، باتجربه تر و شاید شگفتی ساز تر شده‌اند و به همین بهانه، نقل و انتقالات لیگ برتر ایران در فصل جدید را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.
لازم به ذکر است پنجره نقل و انتقالاتی فوتبال ایران که از ششم شهریور ماه آغاز شده، سرانجام روز ۲۸ آبان ماه بسته خواهد شد و به همین ترتیب، امکان اضافه شدن بازیکنانی همچون محسن ربیع خواه، محسن مسلمان و … به یکی از تیم‌های لیگ برتری وجود دارد.
پرسپولیس
سرخپوشان برای فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران، بدون شک با ترکیبی کاملاً متفاوت از ۴ سال گذشته وارد مستطیل سبز می‌شوند و خروج بیش از ۵۰ درصد بازیکنان لاین آپ اولیه فصول گذشته از ترکیب پرسپولیس از جمله علی علیپور، علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل زاده، مهدی ترابی، محسن ربیع خواه و مهدی ترابی گواهی بر این ادعاست. اما پرسپولیس ورژن یحیی گل محمدی، هرگز قصد واگذاری زودهنگام کورس قهرمانی را ندارد و عملکرد این تیم در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ با بازیکنان جدید که هم اکنون یک پای فینال هستند، هواداران را امیدوار به پرسپولیسِ ایرانیزه می‌کند. در لیگ بیستم، حامد لک، سعید آقایی، احسان پهلوان، میلاد سرلک، علی شجاعی، آرمان رمضانی، عیسی آل کثیر و محمد شریفی بازیکنان جدید پرسپولیس هستند و ضمن اینکه فرشاد فرجی نیز یکی از گزینه‌های احتمالی پیوستن به ارتش سرخ است که از طرف دیگر، تکلیف محمد انصاری، مدافع با تجربه و بی حاشیه پرسپولیس که با بی مهری‌های فراوان در روزهای اخیر مواجه شد، هنوز برای سرخپوش ماندن یا ترک پرسپولیس مشخص نیست. البته او با تیم قرارداد دارد و از آذر ماه، با اتمام مصدومیتش به میادین باز خواهد گشت.
استقلال
آبی های پایتخت نیز شرایط یکسانی با پرسپولیس دارند؛ اما با این تفاوت که کادر فنی آن‌ها تازه وارد است و برای قضاوت استقلال با شکل و شمایلی جدید، باید کمی بیشتر صبر کرد. در نقل و انتقالات این فصل، علی کریمی، روزبه چشمی، مرتضی تبریزی، محسن کریمی، میلاد زکی پور و علی دشتی لباس استقلال را از تن خارج کرده و احتمال پیوستن سید حسین حسینی به تیم‌های دیگر وجود دارد. ضمن اینکه محمد بلبلی نیز به صورت قرضی به نفت مسجد سلیمان پیوسته است. اما از جمع ورودی‌های جدید به استقلال، محمد نادری پرحاشیه ترین انتقال فصل را از پرسپولیس به استقلال رقم زد و همراه با او، متین کریم زاده، بابک مرادی، سید احمد موسوی، رشید مظاهری، محمد حسین مرادمند و مهدی مهدی پور، به جمع شاگردان محمود فکری پیوسته اند.
سپاهان
زرد پوشان دیار زاینده رود نیز فصل جالب توجهی را تجربه خواهند کرد. آن‌ها با استعفای امیر قلعه نویی، بازیکن محبوب سال‌های نچندان دور خودشان را روی نیمکت سرمربیگری می‌بینند و محرم نوید کیا سکاندار هدایت سپاهان است. در فصل جدید، هرچند که در لیگ قهرمانان آسیا گوشه ای از عملکرد فنی تیم تحت هدایت محرم را به تماشا نشستیم اما برای قضاوت، باید کمی بیشتر صبر کرد و عملکرد آن‌ها در لیگ برتر را آنالیز کرد. به هرحال همچون فصول گذشته، سپاهان یکی از پر خرج ترین تیم های این فصل لیگ برتر لقب گرفته و به جز محسن مسلمان که در روزهای اخیر قراردادش را با این تیم فسخ کرد، سعید آقایی، محمد طیبی، علیرضا نقی زاده، علی قربانی، محمد ایرانپوریان و ولادیمیر کومان از جمع زرد پوشان جدا شدند و از طرف دیگر، دانیال اسماعیلی فر که پیش از این به توافقات صد درصدی با پرسپولیس نیز رسیده بود به همراه روح ا… باقری، محمد نژاد مهدی و محمد رضا خلعتبری به جمع شاگردان محرم نویدکیا پیوستند.
تراکتور
یکی دیگر از تیم‌هایی که تغییر را در کادر سرمربیگری اش هم دید، تراکتور تبریز است. آن‌ها از ساکت الهانمی به علیرضا منصوریان رسیده اند و امیدوارند با علیمنصور، طلسم قهرمان نشدن شان در لیگ برتر را سرانجام بشکنند. در ترکیب قهرمان جام حذفی که از قضا حریف پرسپولیس در دیدار سوپرجام فوتبال ایران هم هست، حبیب فرعباسی، حمید بوحمدان، سعید واسعی، عکاشه حمزاوی، محمد خرم الحسینی، محمد قادری، محمد مسلمی پور، هادی محمدی، وفا هخامنش، بازیکنان جدید هستند و ابوالفضل رزاق پور نیز با پایان انتقال قرضی‌اش به جمع شاگردان منصوریان بازگشته است. از طرف دیگر اما محمد رشید مظاهری پررنگ ترین نام در لیست خروجی این تیم در کنار رضا اسدی، ساسان انصاری ایمان سلیمی و محمدرضا آزادی است.
فولاد
قرمزهای خوزستان که با جواد نکونام فصل گذشته یکی از بهترین فصول تاریخ فوتبال‌شان را تجربه کردند و موفق به کسب سهمیه آسیایی سدند، یکی از اصلی ترین شانس‌های قهرمانی در فصل جدید به حساب می‌آیند و از معدود تیم‌های لیگ هستند که در کادر مربیگری شان تغییری ایجاد نشد. اما در لیست ورودی این تیم برای فصل آینده یا بهتر است از این به بعد بگوییم فصل جاری، نام هایی همچون مهران درخشان مهر، حسین ابراهیمی، ساسان انصاری، سید مهران موسوی، محسن فروزان و محمدرضا عباسی به چشم می‌آید که به نظر نمی‌رسد با جدا شدن مهره‌هایی همچون شهاب گردان، حسن بیت سعید و میثم هاشمی زاده مشکل خاصی برای‌شان به وجود آمده و از جمع شانس‌های قهرمانی جدا شسوند.
شهر خودرو
عنابی پوشان دیار خراسان اما پس از انحلال ابومسلم و تغییر نام از پدیده، به امید اول مردم شمال شرق کشور عزیزمان در فوتبال تبدیل شده اند و با حضور چند ساله یحیی گل‌محمدی روی نیمکت مربیگری این تیم، موفق شدند به عنوان مدعی کسب سهمیه و حتی کسب عنوان قهرمانی در چندسال اخیر بر سر زبان ها بیفتند. در فصل جدید اما شرایط کاملاً متفاوت است و با نشستن مهدی رحمتی بی تجربه و بدون مدرک مربیگری، روی نیمکت این تیم، نمی‌توان انتظار خاصی از شهر خودرو داشت و تنها می‌توان امیدوار بود به این زودی قربانی تصمیمات اشتباه نشوند و با سرعت هرچه تمامتر در سراشیبی سقوط قدم نگذارند. محمدرضا خلعتبری، محمد حسین مرادمند، میلاد سرلک، محمد قاضی، محمد آقاجانپور و امین قاسمی نژاد، بازیکنان سرشناسی بودند که عطای ماندن در چنین تیمی را به لقایش بخشیدند و از طرف دیگر، بازیکنانی همچون میلاد فراهانی، رحمان جعفری، صادق صادقی، امیر حسین کریمی و احمد الچجبوری به جمع شاگردان مهدی رحمتی در لیگ بیستم پیوستند.
محمد رضا مهدوی، پیشکسوت پرسپولیس و مربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران در گفت و گوی اختصاصی با پرسپولیس:
امتیازات هفته‌های اول، شاه کلید قهرمانی است
فوتبال ما، کاملاً عجیب و غریب است؛ متفاوت از سایر دنیا دنبال می‌شود و استثنائات را خود ما رقم می‌زنیم. بنا به برخی تصمیمات کاملاً اشتباه همچون ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی، افزایش چشمگیر یک شبه مبلغ قراردادها و … این فصل از لیگ برتر کاملاً تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و می‌توان گفت شاهد تناقضات و تعادلی که شاید هرگز شکل نگیرد خواهیم بود. برخی مربیان یک شبه و بدون مدرک مربیگری، سکاندار هدایت یک تیم لیگ برتری می‌شوند و ثمره‌اش را به زودی خواهیم دید. البته این موضوع هم در کنار موضوعات عجیب و غریبی که فقط در فوتبال ایران شاهدش هستیم، قرار می‌گیرد و آنچنان هم سورپرایزمان نمی‌کند. به هرحال در فوتبالی که یک مربی فقط و فقط یک هفته در ایران بوده و ۸ میلیون یورو به جیب می‌زند و می‌رود، رخ دادن این چنین اتفاقات، طبیعی است.
فوتبال روز دنیا چارچوب مشخصی دارد و متاسفانه در فوتبال ایران شاهد چنین برنامه‌هایی نیستیم. اصلاً چارچوبی تعریف نشده و طبیعی است که اتفاقات محیر العقول رخ دهد. بعید نیست فردا روزی یک شخص در فوتبال ما پیدا شود و بگوید من می خواهم تیمم را با تعداد ۱۳ بازیکن ارنج کنم. هرچند کاملاً بعید است اما امیدواریم روزی فوتبال ایران نیز پیشرفت کند و در چارچوبی مشخص، با هدف گذاری های از پیش تعیین شده جلو برود.
راجع به فصل آینده لیگ برتر می‌توان گفت بازهم پرسپولیس شانس اول قهرمانی است؛ اما تضمینی مبنی بر قهرمانی زودهنگامش همچون فصول گذشته وجود ندارد. زیر بنای پرسپولیس و همان ساختاری که اکنون در این تیم وجود دارد، نشان داده بدون وابستگی به آقای x یا آقای y راه خودش را می‌رود و تفاوتی نمی‌کند چه کسانی در کادر مدیریتی، کادر فنی و حتی کادر بازیکنان مشغول به انجام وظیفه باشند. همان گونه که در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ دیدیم، بازیکنان جدید حس قهرمانی موجود در تیم را به راحتی دریافت کردند و اکنون فوق ستاره های تیم هستند. ستاره هایی که قهرمان غرب آسیا و به عبارت بهتر فینالیست جام باشگاه های آسیا شده اند.
صد البته که در این راه، بازیکنانی هم از جمع سرخپوشان جدا شدند و امیدواریم چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ فنی فوتبالی، عاقبت به خیر شوند. خوشحالیم که جوانان فوتبالیست ایرانی عملکردی از خود برا جای گذاشته اند که مورد توجه تیم های مطرح قرار گرفته و لژیونر شده اند. ترک تیم توسط بازیکنان خواه یا نا خواه، دیر یا زود اتفاق می‌افتد و حتی بازیکنان فعلی هم از این ماجرا مستثنی نیستند. باید به انتخاب بازیکنان فوتبال احترام گذاشت و مطمئن هستیم همانگونه که پرسپولیس بزرگ نیز در چند سال اخیر همواره حرف اول فوتبال ایران و آسیا را زده است، بازیکنانی که لباس این تیم را بر تن دارند و داشتند، سرانجام روزی تبدیل به یکی از سوپرمن های فوتبال خواهند شد.
همانگونه که صحبت شد، باید برای انتخاب بازیکنان، احترام قائل شد. این روزها آنقدر وضع اقتصادی به هم ریخته که بازیکنان حق دارند علاوه بر بحث فنی و حرفه‌ای فوتبال، پارامترهای متفاوت دیگری همچون مبلغ قرارداد را نیز در نظر بگیرند و راهی تیم‌های متمول تر بشوند. فوتبال این روزها بد قولی و بی مسوولیتی را نمی‌پذیرد و بازیکن اگر اکنون در شرایطی است که می‌تواند با یک قرارداد سنگین در حوزه خلیج فارس، خودش و آینده اش را تضمین کند، چرا این کار را انجام ندهد؟ برای درک چنین موقعیتی، باید در شرایط یکسان قرار بگیریم. من خودم زمانی که لژیونر شدم، بحث مالی اولویت انتخابم نبود و پیشرفت از لحاظ فوتبالی را در نظر گرفتم. اما اگر منطقی به قضیه نگاه کنیم، باید به مهدی ترابی، شجاع خلیل زاده، علیرضا بیرانوند، علی علیپور و حتی علی کریمی استقلال هم حق داد. هر اتفاقی علتی دارد و اتفاقات این روزهای فوتبال ایرا ن نیز بی علت نیست.
بحث بازی کردن برای پرسپولیس، بحث عاشقی است اما عشق یک طرفه مگر می‌شود؟ هر مساله، حد و حدودی دارد و مطمئن باشید عاشق گرسنه، هم به خودش لطمه خواهد زد و هم به اطرافیانش. هواداران باید منطقی به قضایا نگاه کنند. ما پرسپولیسی هستیم، ما استقلالی هستیم، ما سپاهانی هستیم، کاملاً درست است اما دلیل نمی‌شود زن و زندگی و شرافت‌مان را بر باد دهیم. بازیکن اگر اکنون می‌تواند به ازای یک فصل بازی در لیگ‌های عربی، بیش از ۳۰ میلیارد و آن هم به صورت نقد در جیبش ببیند، آن هم در شرایطی که در فوتبال ایران چنین مبلغی به راحتی پیدا نمی‌شود، چرا از این کار صرف نظر کند؟
پرسپولیس بدون شک یکی از شانس های اصلی قهرمانی است و در این راه، رقیبان متفاوتی هم دارد. رقیبان جوان و با انگیزه که شاید سد راه این تیم بشوند. به نظر من، هفته های اول، حکم مرگ و زندگی را دارد و در این راه، تیمی که بیشترین امتیاز را از هفته های ابتدایی کسب کند، بلند ترین قدم را برای قهرمانی در فصل جاری لیگ برتر بر خواهد داشت. قرعه کشی این فصل، برنامه لیگ را خیلی خوب و جذاب کرده است و من مطمئنم اگر کرونا ویروس فروکش کند، یکی از جذاب ترین ماراتن های تاریخ لیگ برتر را تجربه خواهیم کرد.
به عنوان صحبت آخر، از هواداران خوب پرسپولیس، از هواداران فهیم تمامی تیم ها خواهش می‌کنم هرچند سخت است؛ اما سعه صدرشان را بالا و بالاتر ببرند و کمی منطقی تر به قضایا نگاه کنند. برای نمونه شجاع خلیل زاده را اسم می‌آورم؛ این شجاع که چنین رفتارهایی با او می‌شود، همان شجاعی است که چندین و چند امتیاز برای پرسپولیس به ارمغان آورد و نقش پررنگش در صعود پرسپولیس به فینال، انکار ناپذیر است. از هواداران درخواست دارم فقط برای رخ دادن اتفاقات خوب دعا کنند. فراموش نکنیم، ما ایرانی هستیم و ایرانِ همواره با فرهنگ، قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. ما باید همواره این افتخار را به نحو احسن یدک بکشیم و فراموش نکنیم چه فرهنگ غنی پشت نام وطن‌مان ایستاده است. این فرهنگ، این تمدن، اگر به مو هم برسد هرگز پاره نخواهد شد و ما ایرانی بودیم، ایرانی هستیم و ایرانی باقی خواهیم ماند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه