همراه ما باشید

پادووانی امیدوار به رای ۹ میلیون یورویی فیفا

پادووانی امیدوار به رای ۹ میلیون یورویی فیفا

پیروزی نیوز - «چند میلیارد برای بازیکن مصدوم و سکونشین پرسپولیس پرداخت کردند،

 برای بازیکن ویلچرنشین پول ندارند!»، «مگه پادووانی چقدر طلب داشت که پرداخت نشد و اکنون کار به شکایت و طلب چند میلیون یورویی رسیده!» «شماره‌حساب اعلام کنید هواداران پرسپولیس طلب پادووانی رو پرداخت کنند، حداقل بیشتر از این آبروی فوتبال ایران نرود!»، «نمی‌شه مطالبات پادووانی را از طلب پرسپولیس از فیفا پرداخت کنن!»، «شرم‌آور است رفتار باشگاه استقلال با پادووانی! و به‌عنوان یک استقلالی تصمیم دارم تا وقتی باشگاه رضایت پادووانی را جلب نکرده بازی‌های تیم را نبینم. از همه طرفداران استقلال هم دعوت می‌کنم به پویشی برای حمایت از پادووانی بپیوندند. تحریم موقت باشگاه توسط هواداران!» این‌ها اعتراضات مجازی هواداران استقلال و در کنار آن‌ها پرسپولیسی‌هاست که این بار همسو باهم به حمایت از لئوناردو پادووانی، بازیکن برزیلی استقلال پرداخته‌اند. پادووانی بعد از گذشت نزدیک به ۳ سال در بی‌مهری عجیب مدیران باشگاه آبی هنوز نتوانسته اندک مطالباتش را دریافت کند. اعتراض‌ها هم به بهانه مصاحبه جدید این بازیکن دوباره داغ شده و همه خواهان پرداخت مطالبات این بازیکن حتی با غرامت سنگین هستند. همان بازیکنی که در رقابت‌های آسیایی با پرچم ایران خوشحالی می‌کرد و به گفته خودش ایران را خانه دومش می‌دانست. او که باوجود تمام مشکلاتش پس از ویلچرنشینی حاصل از مصدومیت همچنان استقلال را دوست دارد اما داستان تلخ زندگی‌‌اش را در این چند جمله تشریح می‌کند «برای صبحانه و نهار باید از همه کمک بگیرم، ولی من نه می‌توانم کار کنم و نه پولی دارم. زندگی با ویلچر خیلی سخت است. ۲ سال و نیم است که منتظر ۱۰۰ هزار دلار هستم، اما آن‌ها تا فهمیدند به فیفا شکایت کرده‌ام، سراغم را گرفتند.»
پادووانی صحبت‌های دیگری هم از دلایل شکایت به فیفا مطرح کرده و همان گلایه‌های چندساله از مدیران باشگاه آبی. او گفته «در اینجا زندگی عادی ندارم و تلاش می‌کنم زنده بمانم! فکر نمی‌کنم کسی بیشتر از من مستحق دریافت مطالباتش باشد. مثل همیشه خبری نیست، حتی یک دلار هم از وقتی‌که به برزیل سفر کردم به من پرداخت نکردند. فیفا باشگاه استقلال را محکوم به پرداخت مطالبات من کرده و هر زمان این موضوع را پیگیری می‌کنم فیفا مدعی است که باشگاه باید مطالبات من را پرداخت کند و استقلال به‌زودی مجازات خواهد شد. رفتار مسوولان استقلال در این مدت شرم‌آور بود. نه فقط آن‌ها بلکه همه از وضعیت جسمانی و زندگی من مطلع هستند اما اهمیتی داده نشده است. درباره دریافت غرامت سنگین از استقلال با توجه به شکایتی که به فیفا داده‌ام هم نمی‌توانم نظر بدهم چون همه‌چیز در اختیار فیفاست. فقط امیدوارم پرونده سریع‌تر پیش برود.»
***
مدافع برزیلی اسبق استقلال سال ۹۱ با حضور در فولاد خوزستان به فوتبال ایران معرفی شد. پادووانی در ۲ فصل حضورش در فولاد عملکرد خوبی داشت و موردتوجه دیگر باشگاه‌های ایرانی و عربی قرار گرفت. او پس از حضور موفق در فولاد به‌صورت قرضی راهی الریان قطر شد و در نیم‌فصل با قراردادی یک‌ساله با نفت تهران به فوتبال ایران برگشت. در آن فصل پادووانی ۷ گل برای نفت به ثمر رساند و به سپاهانی پیوست که حسین فرکی هدایتش را برعهده داشت. درنهایت هم علیرضا منصوریان سرمربی وقت استقلال او را در لیست خرید آبی‌ها قرار داد. پادووانی با تیم‌های استقلال و فولاد در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کرد و ۲ بار با پیراهن فولاد برابر الشباب و الاهلی و یک‌بار هم با پیراهن استقلال برابر التعاون گلزنی کرد. هرچند که حضورش در جمع آبی‌ها خوش‌یُمن نبود و به دلیل یک اتفاق تلخ روزهای سختی برای این بازیکن رقم خورد.
۵ اسفند ۹۷ در جریان دیدار تیم‌های استقلال و فولاد برخورد او با بازیکن خودی (آرمین سهرابیان) باعث شد تا پادووانی از ناحیه سر و گردن به‌شدت آسیب ببیند و راهی بیمارستان شود. مصدومیت این بازیکن به حدی شدید بود که به دلیل آسیب نخاعی دیگر نتوانست به‌درستی روی پا‌های خود بایستد و ویلچرنشین شد. پس از این مصدومیت باوجود کاستی‌هایی که از سوی مدیران استقلال برای پرداخت مطالبات این بازیکن وجود داشت اما پیش از خروجش از ایران باشگاه اعلام کرد که قصد دارد پادووانی را به‌عنوان یکی از اعضای کادر فنی به خدمت بگیرد. اما تا به امروز نه‌تنها وعده‌های حمایتی مدیران باشگاه محقق نشده که پادووانی حتی نتوانسته مطالباتش را از این تیم دریافت کند.
او حالا به فیفا شکایت کرده و استقلالی‌هایی را که می‌توانستند با پرداخت ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار این پرونده را ببندند با چالش ۹ میلیون یورویی مواجه کرده است. خود این بازیکن هم از عدم انصراف از شکایتش خبر داده و گفته «باشگاه استقلال من را رها کرد. آن‌ها هنوز قرارداد من را پرداخت نکرده‌اند و من مجبور شدم برای دریافت حق‌وحقوقم از استقلال به فیفا شکایت کنم. هیچ شخصی از این باشگاه برای مذاکره با من تماس نگرفت. استقلالی‌ها فقط در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی از کمک به من حرف زدند، اما در واقع هیچ کاری انجام ندادند. غرامتی هم که می‌خواهم بگیرم به دلیل ترمیم خطا‌ها و خسارات اخلاقی ناشی از رفتار آن‌هاست. استقلالی‌ها نه به من پول دادند و نه کمکی کردند. همه می‌دانند که زندگی من به‌عنوان یک معلول هزینه‌های زیادی دارد. آن‌ها فقط همین کار را یاد گرفته‌اند که در مورد من با رسانه‌ها صحبت‌ کنند، اما در واقع اصلا این‌طور نیست و هیچ کمکی به من صورت نگرفته است.»
اتفاقاتی که باعث شده بسیاری از پیشکسوتان و هواداران این تیم هم از عملکرد مدیران و اجحافی که در حق بازیکن مصدوم این تیم صورت گرفته شاکی باشند. گلایه‌های آن‌ها به ریخت‌وپاش‌های این تیم در خرید بازیکنان کم‌کیفیت داخلی و خارجی در دو، سه فصل گذشته و عدم پرداخت مطالبات این بازیکن و حمایت‌هایی است که از پادوانی مصدوم صورت نگرفت. آرمین سهرابیان، عامل مصدومیت پادووانی هم درباره آخرین شرایط این بازیکن عنوان کرده «من و پادووانی قبل از این‌که این اتفاق تلخ بیفتد، خیلی باهم دوست و هم‌اتاقی بودیم. من همیشه با او در ارتباط خواهم بود اما متاسفانه وی از روی دوست داشتن است یا هر چیز دیگری، کمک من را قبول نمی‌کند و می‌گوید حقم را از باشگاه می‌خواهم. امیدوارم این حق را باشگاه استقلال به او بدهد. او داشت فوتبال حرفه‌ای را ادامه می‌داد و باشگاه استقلال می‌توانست حداقل حقوقش را بدهد. من هم طلب دارم و نصفش را هم بخشیدم اما هنوز هیچ خبری نشده.»
***
بازیکنان و مربیان خارجی طی سال‌های اخیر مطالبات زیادی را از فوتبال ایران دارند و مشکلات زیادی را هم در تشکیل پرونده‌های بین‌المللی علیه باشگاه‌های ایرانی به وجود آورده‌اند. مشکلاتی که منجر به بسته شدن پنجره‌های نقل و انتقالات تیم‌های ایرانی هم شده است و باوجود قرارداد ترکمانچای مارک ویلموتس، اخراج شفر، برکناری کالدرون و چندین بازیکن دیگر در پرونده‌های آینده همچنان ادامه خواهد داشت. اما به جرأت می‌توان گفت که پس از پرداخت مطالبات برانکو ایوانکوویچ، سرمربی اسبق پرسپولیس که همه فوتبال ایران از پرداخت نشدن آن احساس حق‌ناشناسی داشتند، اکنون در بی‌مهری‌های مدیران وقت و کنونی باشگاه استقلال نسبت به پادووانی همان انتقادها به وجود آمده است. پادووانی نتوانست در زمان حضورش در ایران طلبی که باید با دلار ۳ هزار تومان محاسبه می‌شد را از آبی‌ها بگیرد و اکنون آبی‌ها مجبورند غرامت او را با دلار بیش از ۲۰ هزار تومان پرداخت کنند که قطعا مبلغ هنگفتی خواهد بود و البته تاسفی دیگر برای بی‌مهری نسبت به بازیکنی که یکی از خریدهای خوب خارجی برای فوتبال ایران به شمار می‌رفت، در مقایسه با خارجی‌های بی‌کیفیتی که خیلی پیش‌تر از این‌ها پول شان را مفت گرفتند و رفتند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه