همراه ما باشید

پیگرد قانونی مسببان، آخرین خواسته هواداران

پیگرد قانونی مسببان، آخرین خواسته هواداران

پیروزی نیوز - یک بازیکن حرفه‌ای باید حواسش به همه کنش‌هایش به ویژه در زمین مسابقه باشد.

یک باشگاه حرفه‌ای هم باید حواسش به همه رفتارهای بازیکنان و مربیانش به ویژه در میادین و محافل رسمی باشد. این‌ها قواعد غیر قابل انکار هستند ولی چه کسی فکر می‌کرد که شادی گل عیسی آل‌کثیر می‌تواند دردسر ساز شود. هیچ کس درباره‌اش صحبت نکرده و هشدار نداده بود. شاید دلیل این امر آن بود که عیسی از سال‌های قبل این شادی بعد از گل را انجام می‌داد و همه مطمئن بودند که هیچ نکته منفی و بدی پشت سر آن قرار ندارد. این حرکت به قدری طبیعی بود که خود کنفدراسیون هم نسبت به رویداد آن در بازی‌های دیگر واکنش منفی نشون نداده بود.

*عیسی سوء نیت نداشت ولی کنفدراسیون چه‌طور؟
عدم حساسیت بخش‌های اخلاقی و انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا و حتی انتشار تصاویر این بازیکن در رسانه‌های کنفدراسیون و عدم بروز کوچکترین حاشیه و تنش در رسانه‌های شرق آسیا که محل سکونت چشم بادامی‌ها با ملیت‌های مختلف است، به خودی خود نشان می‌دهد که هیچ کس این احساس را نداشت که عیسی آل‌کثیر با شادی بعد از گل خود حتی در حال کری خواندن باشد چه رسد به این که خواسته باشد اقدامی نژاد پرستانه را انجام بدهد.
با چنین نگاهی در می‌یابیم که کنفدراسیون هم رفتاری توأم با بی انصافی دارد.
البته بعضی کارشناسان حقوقی در اظهار نظرهای خود تاکید کردند که داشتن سوء نیت، لازمه اعمال محرومیت نیست. این حرف درست است برای رفتارهایی که در دنیا به اقدام نژادپرستانه شهره است. مثلا اگر کسی بدون سوءنیت هم از عبارتی چون «کاکا سیاه» استفاده کند، گفتاری نژاد پرستانه انجام داده است. مثلا اگر کسی در زمین مسابقه تکل دو پا از پشت سر برود حتی اگر قصد آسیب زدن نداشته باشد. داور باید برخورد لازم را انجام بدهد چون سهل انگاری کرده است، اما حرکتی که عیسی انجام داد در این دسته بندی‌ها قرار نمی‌گیرد. چون به کرات در دنیای فوتبال دیده شده ولی چنین تبعاتی نداشته است.در واقع آن‌ها که بحث ضرورت نداشتن سوء نیت برای اعمال محرومیت را مطرح می‌کنند، بی انصافی می‌کنند که این بخش از مطلب را ناگفته باقی می‌گذارند.

*دروغی که پنج سال و نیم بعد از شادی گل طارمی، نتیجه داد
سوم اکتبر بود که محرومیت این بازیکن اعلام شد در حالی که تعجب از این مساله به ایران ختم نشد. حتی کاربران عرب بسیاری در آستانه بازی با النصر عربستان، نسبت به این مساله واکنش نشان دادند. به واسطه ارتباطی که هواداران پرسپولیس با آن‌ها گرفته بودند، تصاویری از این بازیکن با پیراهن نفت آبقادان را در رقابت‌های داخلی بارگذاری کردند تا بگویند، اقدام او نژاد پرستانه نبود. همان‌طور که قبل از این گفتیم کنفدراسیون هم در وهله اول حساسیتی نداشت تا این که افرادی برای کنفدراسیون، ایمیل زدند و به صفحات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مراجعه کردند. عیسی از سوی هموطنانش در حالی به دروغ به انجام رفتار نژاد پرستانه محکوم شد که در کذب بودن آن تردیدی وجود نداشت. کانال‌های تلگرامی استقلالی به سرعت پر شد از پیام‌های عربی و انگلیسی آماده شده که این ادعا را مطرح می‌کرد و از کاربران استقلالی می‌خواست که آن ها را در صفحات خود به اشتراک بگذارند و به صورت پیام و کامنت برای کنفدراسیون و باشگاه‌های پاختاکور و النصر بفرستند!
آن‌ها به کذب بودن ادعای خود ایمان داشتند ولی آن‌را تنها راه رویارویی با سرخوردگی خود می‌دانستند.
آل‌کثیر در حالی در استانه بازی با النصر محروم شد که ۵سال و نیم قبل از ان وقتی مهدی طارمی با شادی گل خود در بازی با النصر، شادی گل آن‌ها به معنای سر بریدن را تلافی کرده بود، تلاش‌های این‌گونه با شدت به مراتب کمتر انجام شده بود.

*از وکالت آل‌کثیر تا کاندیداتوری برای معاونت پرسپولیس
ال کثیر در سوم اکتبر و ۱۲ مهر برای ۶ماه محروم شد و حالا باید تا سوم آوریل یعنی ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ صبر کند. دو مرحله تلاش برای متقاعد کردن کنفدراسیون کاملا بی نتیجه ماند.
بار اول اقدامات در همان قطر و در تنگنای زمانی انجام شد. گفته‌اند آن لایحه با کمک بختیاری نوشته شد که چندی پیش در جریان پیروزی پدیده شهر خودرودر یک پرونده بین‌المللی که امر نادری در ایران است اسم در کرد و گفته می‌شود وکیل فوتبالی یحیی گل‌محمدی هم هست و به این سبب درگیر موضوع آل کثیر شده بود.
و اما لایحه ارسالی برای فرجام خواهی و کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال اسیا را امیر ساعد وکیل نوشت. گفته می‌شود او توسط مهدی محمد نبی حمایت می‌شود. روابط عمومی بسیار خوبی دارد و به همین سبب به عنوان مشاور حقوقی باشگاه مطرح شد هر چند که در ارتباط با چنین امری، هیچ خبر رسمی منتشر نشد.
امیر ساعد وکیل هم فرزند همان عباس وکیل است که در دهه ۶۰ برای مقطعی مدیریت باشگاه را بر عهده داشت و در جدال با علی پروین، دوره خوبی از کار در نیامد.
امیر ساعد وکیل در پرونده شکایت النصر هم وکالت باشگاه را برعهده داشت که البته در آن پرونده با توجه به آن چه اعلام شد، کنفدراسیون، شکایت باشگاه عربستانی را به صورت شکلی رد کرد.
از وی به عنوان وکیل باشگاه در پرونده کالدرون و دستیارانش در فیفا هم نام برده می‌شود که البته آن پرونده با توفیق چندانی همراه نبود.
در این میان نکته جالب توجه به فعالیت وکیل در شبکه‌های اجتماعی مربوط می‌شد به ویژه آن پیامی که بعد از سپرده شدن پرونده آل‌کثیر به وی، منتشر کرد و چهره‌های حقوقی فوتبال بعضا روی آن حساس بودند.
این مساله در کنار تبلیغاتی که بعضی اهالی رسانه و بعضی فعالان در شبکه‌های اجتماعی و خود باشگاه به راه انداختند، باعث شد تا بسیاری از تلاش وی برای عهده دار شدن مسوولیت معاونت حقوقی باشگاه سخن بگویند و دراین میان داستان‌سرایی‌ها هم شد. مساله این که حالا با ماجرای ناکامی حقوقی پرسپولیس و فدراسیون در پرونده آل‌کثیر، این مساله دشوار خواهد بود.
البته ندیده‌ایم که وی خود چنین ادعایی را مطرح کند و آن‌چه شنیده شد در حد گملنه‌زنی ها بود.

*پرسپولیس همچنان بدون معاون حقوقی
جعفر سمیعی، باشگاه پرسپولیس را در حالی تحویل گرفت که مشکلات ساختاری در آن نمود داشت. معاونت‌های حقوقی همچنان از پست‌هخای خالی است. این در حالی است که باشگاه با پرونده‌های زیادی روبرو است و لازم است که این بخش برای هماهنگی‌ها ، پیگیری‌ها و پاسخگویی مسوول داشته باشد. این معاونت بعد از مشکلاتی که برای مهدی خواجوند پیش آمد خالی ماند.
برای اداره این بخش دو راهکار کلی از سوی کارشناسان حقوقی مطرح می‌شود. یکی تشکیل یک دفتر حقوقی در باشگاه با تعداد نیروهای کافی که بتوانند پوشش حقوقی لازم را ایجاد کنند و دیگر یک معاونت با نفرات محدود که سپردن پرونده‌های به وکلای مناسب و نظارت بر کار آن‌ها را به انجام برساند. به هر حال در دنیای امرئوز و با شرایط که باشگاه دارد، اهمیت این بخش غیر قابل کتمان است. چندی پیش برای این مسوولیت، صحبت‌هایی با دکتر مصطفی شکری که چندین سال در باشگاه عهده دار مسوولیت بود، شد ولی به سرانجام نرسید. پندی پیش هم با مهدی ذاکر ، معاون حقوقی پیشین باشگاه صحبت شده بود که با توجه به اظهارات اخیرش در پرونده برانکو، شاید احتمالش را باید ضعیف بدانیم.

*اقداماتی که کنفدراسیون را تحریک کرد
و اما به پرونده عیسی آل کثیر برگردیم. پرونده‌ای که حداقل انتظار در آن، کاهش میزان محرومیت بو.د. هوادراان در اوج عصبانیت و ناراحتی ناشی از محرومیت او، دلشان خوش به این بود که کنفدراسیون با این همه بدیهیات متوجه خواهد شد که ماجرا چه بوده است و عیسی شانس برگشت دارد.
حالا شنیده می‌شود که نماینگان کنفدراسیون که در جلسه استماع از رای کمیته انضباطی دفاع می‌کردند واقعا نرمشی نداشتند و بر درستی تصمیم اخذ شده تاکید داشتند.
هر چه بود نه مستندات مندرج در لایحه . نه اظهارات عیسی ، وکیلش و آقایی نتوانست آن‌ها را اگر متقاعد هم نمی‌کند نرم کند.
در این میان نکاتی هم وجود دارد که دقیقا معلوم نیست روی این روند تاثیر داشت. مثلا کار هواداران پرسپولیس با کنفدراسیون بعد از اعلام رای به نزاع کشید. صفحات اختصاصی کنفدراسیون آماج مطالب هواداران پرسپولیس بود. البته این به خودی خود بد نبود ولی شاید مشکل به ادبیات بسیاری از این پیام‌ها مربوط می‌شد. از طرفی اگر کار عیسی عامدانه نبود. بارگذاری فراوان تصویر شادی گل او آگاهانه و محرک بود. حداقل تلقی می‌توانست این باشد که عیسی باعث رواج این رفتار است. این مسایل می‌تواند باعث مقابله به مثل شده باشد ئدر کنار اتهاماتی که به کنفدراسیون در ارتباط با تبانی به سعودی‌ها زده شد. همان رفتاری که طرفدرارن الهلال هم داشتند و از آن به نتیجه‌ای نرسیدند.
از سوی دیگر عیسی آل‌کثیر هم به دلایل غیر قابل قبول، بعد از صعود تیم به فینال و در استقبال از تیم، حرکتش را تکرار کرد که بعید نیست آن را هم به دست کنفدراسیون رسلنده باشند و به هر حال هر چه بود هیچ یک از این اقدامات نتوانست کمکی کند و بلکه شرایط را دشوار تر کرد

*این هم از داشتن کرسی
از سوی دیگر این سوال مطرح است که ایا جلسه استماع به قدر کافی جدی گرفته شد؟ ایا اقداماتی بود که می‌شد انجام شود و نشد یا این‌که همه کارهای لازم صورت گرفت. باید قبول کنیم که قضاوت کردن آسان نیست.
از طرفی در فوتبال ایران همیشه بحث بر سر این است که باید در تصاحب کرسی‌ها تلاش کرد. کرسی ریاست کیته استیناف در اختیار بیگلری است که یک ایرانی است والبته ما برای گرفتن این کرسی تلاش نکردیم و در واقع این کرسی برای فوتبال ایران نیست، اما ایا از او کمک لازم گرفته شد. در این ارتباط چه باشگاه و به ویژه فدراسیون کار موثری انجام داد. منظور ما تاثیرگذاری روی رای نیست. بلکه درباره مسایلی درباره شناخت بهتر از اعضای کمیته و رگ خواب آن‌ها بود. به هر حال در چنین مواقعی باید از هر امکانی استفاده کرد.

*مسی و والوارده محروم نشدند
یکی از عواملی که باعث شد با قاطعیت بیشتر علیه مهاجم پرسپولیس حکم بدهند. محرومیت گذشته، سید باکر از تیم ملی بحرین بود. هنگامی که در باز ی با هنگ کنگ به دلیل درگیری‌هایی که داشت و در پایان بازی رو به تماشاگران هنگ کنگی و نشانه تمسخر آن‌ها گوشه چشم‌هایش را کشید و برای ده بازی محروم شد ولی ناگفته پیداست که مورد عیسی هیچ شباهتی با مورد او نداشت.
همین حالا با یک جستجوی ساده می‌توانیم مواردی را بیابیم که این کار را کردند و محروم نشدند. از لیونل مسی گرفته تا حرکت نیکولاس والوارده از رئال مادرید که در جام جهانی جوانان در خود کره و با پیراهن اروگوءه این کار را انجام داد.

*عذرخواهی عیسی موثر نبود؟
بسیاری از چهره‌های حقوقی اعتقاد دارند که عیسی باید یک عذرخواهی انجام می‌داد و این عذرخواهی می‌تواند به شکلی باشد که به معنای گردن گرفتن اشتباه نباشد.
این اتفاق باید در صفحات اختصاصی خود عیسی و باشگاه روی می‌داد ولی به نظر میرسد که وکیل پرونده اعتقادی به این امر نداشت و گویا به یک عذرخواهی رسانه‌ای وی اکتفا شده بود که نمی‌دانیم جزو مستندات نبود. این امر مرسوم است که در چنین مواقعی بازیکن می‌گوید اصلا منظور بدی نداشته است ولی اگر حرکت وی ناخواسته باعث بروز ناراحتی شده است بابت آن عذر می‌خواهد.

*پیگرد قانونی مسببان، آخرین خواسته هواداران
در شرایط فعلی هواداران یک خواسته را بیش از پیش مطرح می‌کنن. این که باشگاه برای مورد پیگرد قراردادن مسببان این مساله و افرادی که اقدام به نشر اکاذیب و بیان تهمت و افترا کردند، اقدام کند. خواسته هواداران مجازات و دریافت ضررو زیان وارده است.
در این میان بیشتر از باشگاه، خود بازیکن که مورد اتهام بوده و دچار ضرر مادی و معنوی شده است، می‌تواند این مسایل را از طریق پلیس فتا، مراجع قضایی و مواردی از این دست دنبال کند، اما تا این لحظه خبری در این ارتباط منتشر نشده است.
باشگاه پرسپولیس البته ۲۹ مهرماه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که چنین خواهد کرد که اگر اقدامی شده باید اطلاع رسانی شود و اگر نه باید دید دلیل آن چیست؟
به هر حال جدای از هتک حرمت، این اقدام جدای از افتخار قهرمانی آسیا می‌تواند به منزله ضرر حداقل دو میلیون دلاری باشد چرا که عیسی آل کثیر از بازیکنان کلیدی و موثر به حساب می‌آمد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه