همراه ما باشید

فرصت طلایی

فرصت طلایی

پیروزی نیوز - فرصت طلایی

شیوا دروانگر – خبرنگار: تیم پرسپولیس در روزی که سراپا حمله بود و موقعیت‌های زیادی روی دروازه حریف خلق کرد، با تساوی بدون گل مقابل سایپا متوقف شد تا فصل جدید را با یک امتیاز استارت بزند.

طبق آمار، سرخپوشان بیش از ۶۰ درصد مالکیت توپ را در زمین به عهده داشتند و ۵۰۳ پاس با دقت ۸۶ درصدی ثبت و ۶ شانس مسلم گلزنی ایجاد کردند. در نقطه مقابل تیم میزبان فقط ۲ بار توانست دروازه لک را با خطر جدی مواجه کند.
شاگردان گل محمدی ۱۶ شوت به سمت دروازه داشتند که ۵ تا از آن‌ها در چارچوب بود و با واکنش خوب اکبر منادی به ثمر نرسید، که از جمله به شوت ناگهانی احسان پهلوان از پشت محوطه جریمه در نیمه نخست و شوت تماشایی میلاد سرلک در دقایق پایانی بازی می‌توان اشاره داشت. دروازه‌بان جوان سایپا که نمایش فراتر از انتظار مقابل قهرمان فصل گذشته لیگ داشت، در هوا هم مسلط نشان داد و در چند نوبت ضربات سر بازیکنان پرسپولیس را مهار کرد و سد بزرگی برابر گلزنی این تیم بود. در معدود فرصت‌هایی هم که منادی خودنمایی نکرد، این تیر دروازه بود که به کمک نارنجی پوشان آمد و مانع گلزنی مهدی عبدی شد. صرف‌نظر از مسایلی که گفته شد به نظر می‌رسد بازیکنان پرسپولیس اگر دقت و تمرکز بیشتری داشتند، می‌توانستند در خانه حریف به گل هم برسند، اما فرصت سوزی مهاجمان باعث شد تا دروازه سایپا بسته بماند.
زنگ خطر در خط حمله به صدا درآمد
همان‌طور که می‌دانید متاسفانه محرومیت آل کثیر بخشیده نشد و پرسپولیس تا نیم‌فصل این مهاجم گلزن را در اختیار نخواهد داشت. گل محمدی در پایان کنفرانس خبری بازی مقابل سایپا خبر از جذب یک مهاجم جدید داد و اعلام کرد به دنبال جذب بازیکن در حد نام پرسپولیس هستند که بتواند باری از روی دوش تیم بردارد. اما با توجه به اینکه سرخ‌ها هر ۷ سهمیه لیگ برتری خود را استفاده کرده‌اند، قادر نخواهند بود مهاجمی را از تیم‌های حاضر به خدمت بگیرند و باشگاه باید از بازیکنان آزاد موجود در بازار نقل و انتقالات و یا دسته‌های پایین و رده‌های پایه به دنبال مهاجم بگردد که یافتن آن با توجه به شرایط فعلی که همه بازیکنان خوب جذب سایر تیم‌ها شده‌اند دشوار به نظر می‌رسد.
توجه به جوان‌ها در دستور کار یحیی
همان‌طور که گل محمدی به‌درستی اشاره داشت مدیران پرسپولیس نباید از روی رفع تکلیف مهاجم بگیرند و بازیکنانی را به تیم بیاورند که لیست تیم را اشغال کنند. زیرا چیزی که این تیم در سال‌های گذشته زیاد داشته است چنین بازیکنانی بوده است که جز بار مالی سودی نداشته‌اند. ولی بد نیست سرمربی پرسپولیس به موازات اینکه دنبال پیدا کردن مهاجم و مدافع است، به ظرفیت‌های فعلی تیم هم نگاه ویژه‌ای داشته باشد. پرسپولیس به غیر از مهدی عبدی که مهاجمی آینده دار نشان داده است و توانسته است جایی برای خود در خط حمله دست و پا کند، جوان‌های جویای نامی نظیر امیر روستایی و آریا برزگر روی نیمکت دارد که بد نیست سرمربی تیم که ازقضا تبحر خاصی در کشف و پرورش استعدادها دارد به نفرات جوان تیمش بیشتر بها دهد.
جدایی ستاره‌ها و بحران در خط حمله
البته کمتر مربی حاضر می‌شود این ریسک را کند که از بازیکنان کم‌تجربه در تیم‌های پرطرفدار استفاده کند و بقول معروف اینکه بیرون گود باشی و بگویی لنگش کن راحت‌ترین کار است، چرا که مربی تیم در نهایت باید جوابگو باشد، ولی این بازیکنان اگر الان که پرسپولیس با کمبود مهاجم رو به رو است میدان نبینند چه زمانی قرار است به کار تیم بیایند؟ و چه خوب است که نفرات جوان تیم رفته‌رفته در چنین بازی‌هایی که تیم حریف چندان قدرتمند نیست میدان ببیند تا تجربه و اعتماد به نفس بازی در پرسپولیس را پیدا کنند. حتی در فصلی که گذشت، فرصت این به وجود آمد، اما کادر فنی ترجیح داد با وجود مسجل شدن قهرمانی به نفرات اصلی بازی دهد که این از مربی‌ای چون گل محمدی بعید بود، چون او در هر تیمی که بوده است دست به جوانگرایی زده است. البته که به یحیی در این مورد چندان نمی‌توان خرده گرفت چون زمان زیادی نیست که به پرسپولیس آمده و در فصلی که گذشت در میانه‌های راه تیم را تحویل گرفت و امسال هم خواسته‌هایش در نقل و انتقالات برآورده نشد، چند ستاره از تیم جدا شدند و برخی نفرات که مدنظر بود جذب نشدند و نتیجه این شد که همین اول کار دستش در دفاع و حمله بسته است.
ثبات تیمی بلای جان سرخپوشان
پرسپولیس در فصول گذشته تقریبا با یک ترکیب ثابت به میدان رفت و البته که بازیکنان بزرگ زیادی از جمله رضاییان، مسلمان، صادقیان، بیرانوند، طارمی و این اواخر هم علیپور، ترابی و خلیل زاده از دست داد. همین ثبات شاید به‌نوعی بلای جان تیم شد و پرسپولیس تا به خودش آمد و متوجه شد که باتجربه‌هایش پا به سن گذاشته‌اند و جوان‌هایش تبدیل به ستاره‌ای اسمی شده‌اند که مشتریان خارجی دارند، بدون اینکه در همین سال‎ها فکری به حال جایگزین برای آن‌ها شده باشد و درنتیجه می‌بینیم که گل محمدی هر چه بازیکن می‌خرد بازهم نمی‌توانند نواقص تیم را ترمیم کند.
یحیی و تکرار یک تجربه
ولی خوشبختانه گل محمدی با وجود جوانی مربی باتجربه‌ای است و همان کسی می‌باشد که می‌تواند پرسپولیس را از دوره گذر با مطرح کردن چهره های جدید عبور دهد. کاری که بارها در سال‌های گذشته با تیم‌هایی که تحت اختیارش بوده انجام داده است و توانست نفراتی چون امیری، بیرانوند، اسماعیلی فر، مظاهری و … را چهره کند. او حتی تجربه محرومیت از نقل و انتقالات با تراکتور در شرایط سخت‌تر از این را هم داشته است و حتی زمانی که هدایت این تیم را در لیگ هفدهم بر عهده گرفت علاوه بر اینکه به خاطر بسته بودن پنجره اجازه استفاده از عالیشاه و نوراللهی را نیافت، با جدایی برخی مهره‌های اصلی تیم از جمله سعید آقایی، خالد شفیعی محمدرضا اخباری، لوسیانو ادینهو، جاسم کرار و… رو به رو بود و برخی نفرات از جمله هادی محمدی، محمد نوری و محمد ابراهیمی هم که در طول فصل دچار مصدومیت شدند تا گل محمدی به مانند این روزها با کمبود مدافع و مهاجم مواجه باشد، ولی او توانست با اضافه کردن چند بازیکن جوان مثل محمدرضا آزادی، محمد مسلمی پور و محمد نادری از رده‌های پایه‌ها نیازهای تیمش را برطرف کند که این نفرات درخشش قابل‌توجهی داشتند و هنوز در لیگ برتر بازی می‌کنند.
تجربیات گذشته می‌تواند به گل محمدی برای بهبود شرایط پرسپولیس کمک کند و همان‌طور که گفته شد بد نیست این مربی به داشته‌های فعلی اعتماد بیشتری کند. به غیر از جوان‌هایی نام بردیم، باتجربه‌هایی مثل امید عالیشاه و سیامک نعمتی هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای انتخاب مهاجم باشند، خصوصا عالیشاه که بارها در این پست بازی کرده است و حتی برای تیم گل هم زده است. در فصول پانزدهم و هفدهم که تیم با کمبود مهاجم مواجه بود برانکو از این بازیکن به‌تناوب در خط حمله بازی گرفت و حتی در دورانی که پنجره سرخپوشان بسته بود در چند بازی کنار علیپور قرار گرفت و نمایش خوبی هم داشت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه