همراه ما باشید

اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره رای ویلموتس

اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره رای ویلموتس

پیروزی نیوز - روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره پیگیری مراحل مربوط به وصول گراندز رای سرمربی پیشین تیم ملی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پرسپولیس نیوز،‌ روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره پیگیری مراحل مربوط به وصول گراندز رای، سرمربی پیشین تیم ملی توضیحاتی ارائه کرد.

متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:

۱- به اطلاع می‌رساند پس از ابلاغ خلاصه رای مربوط به پرونده مارک ویلموتس، شرح کامل رای نیز که از سوی کمیته وضعیت فیفا صادر شده، به فدراسیون فوتبال ابلاغ شدیده و از تاریخ ۱۳ آبان، این تصمیم ظرف مدت ۲۱ روز قابل تجدید نظرخواهی در دیوان داوری برای ورزش خواهد بود.

۲- از زمان ابلاغ خلاصه رای و شرح کامل آن، فدراسیون فوتبال اقدام به بررسی و انجام مقدمات لازم برای طرح دعوا در دیوان داوری برای ورزش (cas) کرده و در این خصوص از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور از جمله معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان و نیز وکلای حقوق ورزشی ایرانی و دفاتر حقوق ورزشی خارجی استفاده می‌کند.

۳- در این راستا فدراسیون فوتبال، ظرف مدت مقرر قانونی، تجدیدنظر خواهی خود را در دیوان بین‌المللی داوری برای ورزش، ثبت و با عنایت به موارد قید شده در شرح دادنامه، با استفاده از مستندات موجود و لوایحی که در دست تهیه است، با حداکثر توان در طول فرآیند رسیدگی، با کمک مشاوران و حقوق‌دانان حاذق داخلی و خارجی، تمام تلاش خود را در هت نقض دادنامه صادر شده، معمول خواهد کرد.

۴- با عنایت به قطعیتی نبودن رای در برهه کنونی و نظر به جلوگیری از ورود خدشه به فرآیند دفاع در پرونده در مرحله تجدیدنظرخواهی در CAS و از آن جا که بیان و ارائه مطالب مربوط به پرونده، می‌تواند در فرایند رسیدگی قابل استناد قرار بگیرد، از رسانه‌های معتبر داخلی انتظار می‌رود جهت حفظ منافع ملی، از گمانه‌زنی‌های غیرقطعی، انتشار اسناد، مدارک و مطالب مربوط به پرونده، تا قبل از اتمام فرآیند دادرسی در دیوان بین المللی داوری برای ورزش، خودداری کنند. بدیهی است که اطلاع رسانی دقیق و تحلیل موارد ماهیتی و حقوقی، بعد از اتمام فرآیند دفاع و رسیدگی، توسط فدراسیون به طور کامل انجام خواهد شد و رسانه‌های محترم نیز می‌توانند به بررسی دقیق و کامل موضوع اقدام کنند.

هفته گذشته از سوی فیفا برای فدراسیون فوتبال ایران گراندز(دلایل تصمیم گیری) مربوط به رای پرونده سرمربی سابق تیم ملی فوتبال (مارک ویلموتس) ارسال شد. فدراسیون فوتبال ایران باید در پرونده شکایت مارک ویلموتس مبلغ ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به مربی بلژیکی پرداخت کند. فردی که تنها ۶۰ روز و به اندازه ۶ بازی هدایت تیم ایران را بر عهده داشت و در همین ۶ بازی ۲ باخت مقابل بحرین و عراق تجربه کرد. با انتشار رای فیفا در خصوص پرونده شکایت مارک ویلموتس از فدراسیون فوتبال ایران مشخص شد که قاضی پرونده به عبارت معروف certain fee در قرارداد استناد نکرده است و آن را به دلیل ابهام و دقیق نبودن، مورد توجه قرار نداده و از این باب، محکومیتی متوجه فوتبال ایران قرار نگرفته است. چیزی که فدراسیون ایران را در نهایت به پرداخت غرامتی بیش از ۶ میلیون یورو محکوم کرده است، قدرت تیم وکلای ویلموتس و شناخت بالای آنان از قوانین سوییس است چرا که قوانین فیفا آن طور که در خصوص بازیکنان صراحت دارد، در خصوص مربیان چنین صراحتی ندارد و قانون کشور سوییس در این خصوص تعیین کننده است. قانونی که توجه زیادی به مقوله ای به نام “حسن نیت” دارد و وکلای ویلموتس این گونه برای قاضی ثابت کرده اند که تمامی تلاش های فدراسیون فوتبال ایران برای انتقال پول به حساب ویلموتس در ترکیه و یا امارات، همه برای معطل کردن و دست به سر کردن سرمربی وقت تیم ملی بوده و ایرانی ها با نقض حسن نیت، قصد پرداخت این پول را نداشته اند. همین مسئله به یکی از عمده ترین دلایلی تبدیل شده که تنها قاضی پرونده رای سختگیرانه خود در خصوص پرداخت این رقم سنگین را علیه ایران صادر کند. رایی که با اعتراض ایران به دادگاه حکمیت ورزش رفته است. این در حالی است که ویلموتس پس از دریافت ۲ میلیون یورو از فدراسیون، برای بازی با عراق روی نیمکت تیم ملی حضور پیدا کرد و این به آن معناست که ویلموتس مشکلی با طریق پرداخت پول خود نداشته و عملا با حضور خود روی نیمکت، نسبت به این مسئله اعلام رضایت کرده است اما وکلای او درنهایت قضیه را طوری جلوه داده اند که فدراسیون فوتبال ایران به نقض حسن نیت محکوم شده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه