همراه ما باشید

تیمی امیدوارکننده در غیاب ستاره ها

تیمی امیدوارکننده در غیاب ستاره ها

پیروزی نیوز - گرچه سال ها در رویارویی دوباره ایران و بوسنی فاصله افتاده بود، اما ۲ تیم بار دیگر رودرروی هم قرار گرفتند، در حالی‌که در ۷ مسابقه قبلی، ۴ برد از آن ایران شده بود و ۳ برد بوسنی، البته بوسنیایی ها در جام جهانی ۲۰۱۴ تلخ ترین شکست ممکن را درحالی که خودشان از مسابقات حذف شده بودند، به ایران تحمیل کردند؛ شکست ۳ بر یک که به معنای خداحافظی تلخ تیم کیروش از برزیل بود.

این بار درشرایطی مدت هاست فوتبال ملی در سراسر دنیا به خاطر کرونا با مشکلات زیادی مواجه شده، در مسیر تدارکاتی برای بازی های سخت انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ است، به مصاف بوسنی ای رفت که برای شرکت در لیگ ملت‌های اروپا و تقابل با هلند و ایتالیا خود را آماده می‌کند.

***

دراگان اسکوچیچ با وجود موافقان و منتقدانی که داشت، چندی بعد از اینکه هدایت تیم ملی فوتبال را برعهده گرفت و جانشین ویلموتس شد، اردوهای ملی و مسابقات بین المللی به تعطیلی کشیده شد.

کرونا هم لیگ و هم مسابقات انتخابی جام جهانی را تعطیل کرد. حالا گرچه کرونا همچنان در سراسر دنیا قربانی می گیرد اما فوتبال دارد به مسیر خود ادامه می دهد و برخلاف سایر رشته های ورزشی که همچنان درگیر تعطیلی و ابهامات زیادی برای برگزاری مسابقات بین المللی خود هستند، فوتبال کار را دنبال می کند.

مربی کروات برای دیدار دوستانه با بوسنی، چهره های جدیدی را به تیم ملی دعوت کرده است. بازیکنانی چون مهدی طارمی، سردار آزمون، علیرضا بیرانوند، علیرضا جهانبخش، اشکان دژآگه، سامان قدوس، رامین رضاییان، مسعود شجاعی در اردوی دیدار با بوسنی حضور نداشتند و به جای آن ها، سیامک نعمتی، مهدی شیری، مهدی قائدی، امید نورافکن، اکبر ایمانی و عارف غلامی جایگزین شده بودند.

***

دیدار دوستانه بوسنی و هرزه‌گوین و ایران، از ساعت ۲۰:۳۰ پنجشنبه شب در استادیوم عاصم فرهاتوویچ یا کوزوو سیتی آغاز شد. ورزشگاهی که البته هیچ شباهتی به بزرگ‌ترین ورزشگاه بوسنی و محل برگزاری دیدارهای تیم ملی فوتبال این کشور نداشت و عکس های منتشر شده از محل برگزاری این مسابقه، از شرایط بسیار بد و وحشتناکی حکایت داشت که ورزشگاه عاصم در مسابقه با ایران دارد.

زمانی که بوسنی درگیر جنگ بود، ۳ سال مانده به عضویت شان در فیفا، ایران با این تیم بازی دوستانه برگزار کرد و این اولین بازی دوستانه غیررسمی تاریخ فوتبال این کشور بود که حسن شیرمحمدی به تیم ملی بوسنی گل زد.

اولین بازی ملی بوسنی، درواقع آخرین بازی ملی سیروس قایقرانی بود که پس از آن دیگر به تیم ملی دعوت نشد و البته عمرش نیز بلند نبود و حضورش در تیم ملی فوتبال ایران، در همان بازی بسته شد. شاید اگر سیروس قایقران زنده بود، در قامت سرمربیگری تیم ملی فوتبال هم می توانست بازی با بوسنی را تجربه کند…

***

تیم ملی فوتبال ایران در دوره ای که کرونا زندگی مردم دنیا را تحت الشعاع قرار داده، در خانه حریف بازی دوستانه ای برگزار کرد و ۲ بر صفر به پیروزی رسید تا با برد، روحیه و انگیزه بیشتری برای بازی های مهم پیش رو پیدا کند.

اسکوچیچ در ایام تعطیلی تیم های ملی، فرصتی برای رسیدن به ترکیب دلخواه نداشت و همچنان در حال تغییر مکرر ساختار تیم است، درحالی‌که فرصت زیادی هم برای انجام تمرینات تاکتیکی مورد نظر وجود ندارد. هر ۲ گل ایران هم در هوای بارانی سارایوو و ورزشگاه بدون تماشاگر عاصم فرهاتوویچ، روی فشار پرس در موقعیت توپ ربایی به ثمر رسید.

کاوه رضایی در دقیقه ۴۶ این مسابقه گل اول تیم ملی کشورمان را به ثمر رساند و مهدی قائدی نیز در دقیقه ۱+۹۰ گل دوم تیم اسکوچیچ را وارد دروازه میزبان کرد.

در این دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان با ترکیب امیر عابدزاده، صادق محرمی (۷۶ – سیامک نعمتی)، احسان حاج‌صفی (۶۲ – امید نورافکن)، شجاع خلیل‌زاده، میلاد محمدی، علی قلی‌زاده (۸۳ – مهدی قائدی)، مرتضی پورعلی‌گنجی، احمد نوراللهی (۸۳ – علی کریمی)، وحید امیری (۷۶ – سعید عزت‌اللهی)، محمدحسین کنعانی‌زادگان و کاوه رضایی (۶۲ – کریم انصاری‌فر) مقابل بوسنی قرار گرفت.

اسکوچیچ که در دیدار دوستانه قبلی مقابل ازبکستان نیز از سیستم ۲-۱-۳-۴ استفاده کرده بود که به نظر می‌رسد با آزمایش سیستم‌های جدید در تیم ملی، قصد تغییر سیستم ۱-۳-۲-۴ را دارد که سال‌ها در تیم ملی مورد استفاده قرار گرفته است.

***

پیش از رویارویی ایران و بوسنی، انتقادات زیادی در رابطه با لیست جدید ملی پوشان از اسکوچیچ شده بود، اما مرد کروات بدون حاشیه دارد کارش را انجام می دهد و ایران با هدایت او پنجمین پیروزی اش در تاریخ رویارویی با بوسنی را به دست آورد.

تیم ملی ایران در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰) باید به مصاف هنگ‌کنگ و کامبوج برود و در ماه ژوئن (خردادماه ۱۴۰۰) ۲ دیدار حساس مقابل بحرین و عراق را پشت سر بگذارد و این درحالی است که با هدایت مارک ویلموتس، تنها مقابل هنگ کنگ و کامبوج در بازی رفت به پیروزی رسیده ایم و ۲ شکست تلخ نیز از مصاف با بحرین و عراق در کارنامه داریم.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز بعد از مسابقه به ارزیابی دومین دیدار ایران تحت هدایت دراگان اسکوچیچ پرداخت و این مصاف را از سوی تیم ملی فوتبال ایران امیدوارکننده قلمداد کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه