همراه ما باشید

پرونده، عجیب بسته شد

پرونده، عجیب بسته شد

پیروزی نیوز - پرونده نقل و انتقالات بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال بسته شد و تیم‌هایی که نتوانستند در زمان تعیین شده نفرات مورد نظر خود را جذب کنند حالا فقط میتوانند بازیکن آزاد به خدمت بگیرند.

در نقل وانتقالاتی که گذشت شاهد افزایش بیرویه قیمت بازیکنان بودیم و بسیاری از ستارههای لیگ به هوای حضور در لیگ‌های خارجی تیم های خود را ترک کردند که از جمله این نفرات میتوان به مهدی ترابی، علی علیپور و علی کریمی اشاره کرد. پرسپولیس به عنوان پر افتخارترین تیم لیگ برتر و قهرمان فصل گذشته این رقابتها بیشترین جا به جایی را در بین همه تیم های مدعی قهرمانی داشت،به طوری که ۸ بازیکن از جمع سرخپوشان جدا شدند و ۹عضو جدید به این تیم اضافه شد. البته احتمال افزایش تعداد ورودیهای این تیم وجود دارد و باید دید آنها در ساعت باقی مانده می توانند مدافعی را به خدمت بگیرند؟ تا لحظه نگارش این مطلب که پرسپولیسیها هنوز موفق به جذب بازیکن در پست دفاع میانی نشده اند.در ادامه مروری خواهیم داشت به عملکرد پرسپولیس در پنجره تابستانی نقلوانتقالات که به خاطر شیوع کرونا به پاییز کشیده شد و برنامههای سازمان لیگ را دستخوش تغییر کرد.

دایی گلر ملی پوش از تیم قهرمان

سرخپوشان این فصل را هم با یحیی گلمحمدی استارت میزنند. علیرضا بیرانوند، اولین بازیکنی بود که پرسپولیس را ترک کرد،این اتفاق در زمانی افتاد که لیگ نوزدهم هفته پایانی خود را سپری میکرد و این ستاره ملیپوش طبق توافقی که با باشگاه انتورپ صورت گرفته بود بعد از انجام ۱۹بازی(لیگ برتر،حذفی و آسیا) که با ثبت ۷کلین شیت و ۱۲گل خورده همراه بود راهی بلژیک شد. ۲مهاجم خارجی که در پنجره زمستانی نیم فصل جذب شده بودند، بهخاطر عملکرد ضعیف خود در پایان فصل کنار گذاشته شدند. اوساگونا در مجموع ۹بار برای پرسپولیس به میدان رفت و تنها یک گل در لیگ به ثمر رساند و استوکس هم که تنها ۳بار بهعنوان بازیکنی تعویضی مورد استفاده قرار بگیرد بدون اینکه کار خاصی انجام دهد بدلیل مسایل انضباطی کنار گذاشته شد.

خالی شدن پرسپولیس از ستاره

درحالیکه گلمحمدی تاکید زیادی بر حفط ستارههای تیمش داشت اما مدیران باشگاه موفق به انجام این مهم نشدند و پرسپولیس ۳ستاره گذار خود را از دست داد. علی علیپور، بهترین گلزن سرخها برای ادامه پیشرفت خود راهی پرتغال شد. این بازیکن در هر ۳جام، ستاره پرسپولیس بود و بیشتر از هر بازیکنی گل زد. ۱۲گل در ۳۰بازی از لیگ برتر،۲گل در ۲بازی جامحذفی و ۲گل در ۲دیدار آسیایی.ضمن اینکه این مهاجم ۲پاس گل و ۲پنالتی هم در لیگ از حریفان گرفته بود.

مهدی ترابی هم دیگر گلزن مطرح پرسپولیس بود که با استناد به بندی که در قراردادش بود توانست این تیم را ترک کند. اینهافبک خوش تکتیک در فصل گذشته ۱۱گل و ۶ پاس گل در ۲۷مسابقهای که در ترکیب بود به ثبت رساند. او ۲پاس گل هم  در ۴مسابقهای که سرخپوشان را در جام حذفی و لیگ قهرمان آسیا همراهی کرد به جا گذاشت. جدایی شجاع خلیل‌زاده از پرسپولیس اتفاقی بود که کمتر هواداری انتظارش را داشت، این مدافع که بارها از تمایلش برای تمدید قرارداد بلندمدت با تیم خبر داده بود در اقدامی ناگهانی سرخپوشان را ترک کرد.خلیلزاده در فصلی که گذشت از جمله بهترینهای پرسپولیس بود و حتی توانست بهترین مدافع لیگ قهرمانان آسیا لقب بگیرد.شجاع ۲گل را در مجموع ۳۳بازی لیگ برتر،لیگ قهرمانان و جامحذفی برای تیمش زده بود. همزمان با جدایی شجاع دیگر مدافع پرسپولیس یعنی محمد نادری به تیم رقیب پیوست. این بازیکن که به صورت قرضی در کنار سرخپوشان بود در فصلی که گذشت تنها ۲پاس گل در ۲۰ بازی(لیگ برار و حذفی) به ثبت رساند و به سبب مصدومیتی که در اواخر فصل به آن دچار شد نتوانست این تیم را در لیگ قهرمانان همراهی کند. تنها خروجی پرسپولیس همهافبک وفادار این تیم یعنی محسن ربیعخواه بود.این بازیکن بهواسطه بیحاشیه بودن و نمایش موثرش توانست رفته رفته جای خود را در قلب هواداران باز کند و در سالهایی که در پرسپولیس حضور داشت به معنای واقعی عصای دست مربیان این تیم بود. ربیعخواه باوجود مصدومیت توانست ۱۵بار در فصل قبل برای تیمش در مسابقات مختلف به میدان برود.

از عیسی آلکثیر گلزن تا پدیده سایپا

پرسپولیسیها در نقطه مقابل، عیسی آلکثیر ۱۲گله را در لیگ  از صنعت نفت آبادان، حامد لک را که ۸کلین شیت با ماشین سازی داشت،احسان پهلوان را از ذوبآهن با امار یک گل و یک پاس گل در ۱۹بازی،سعید اقایی را که با ۲پاس گل، گل سازترین مدافع ایرانی در اسیا بود از سپاهان،علی شجاعی ۴گله که بهترین گلزن مازندرانیها لقب داشت،هافبک جنگنده شهرخودرو یعنی میلاد سرلک، پدیده سایپا یعنی محمد شریفی و گلزن این تیم یعنی ارمان رمضانی را به خدمت بگیرد. مهدی مهدیخانی اخرین خرید پرسپولیس بود که در ساعات پایانی نقلوانتقالات جذب شد.این بازیکن که در پستهافبک نفودی و فوروارد توان بازی دارد فصل قبل در ۲۴مسابقهای که در ترکیب وارداژین کرواسی به میدان رف موفق به زدن یک گل و ارسال یک پاس گل شد و باید دید میتواند مثل علی علیپور در پرسپولیس شکوفا شود؟

ناگفته نماند زمانی که علیپور به پرسپولیس آمد یک مهاجم ناشناخته بود که به سبب آمار گلزنیاش چندان امیدی به درخشش نمی رفت.این بازیکن قبل از پیوستن به پرسپولیس تنها ۳گل لیگ برتری در کارنامه داشت و در تیم راهآهن نیمکتنشین بود،ولی در همان روزهای ابتدایی حضورش در جمع سرخها توانست در دربی دروازه رقیب سنتی را باز کند و با انجام ۲۱۱بازی و ثبت ۷۲گل و ۱۶پاس گل نام خود را در تاریخ این باشگاه جاودانه کند.البته آلکثیر بنا بود جانشین علیپور شود و به خوبی توانست جای خالی این بازیکن را پر کند.

اگر مقایسهای بین نفراتی که جدا شدند و به تیم پیوستند داشته باشیم خواهیم دید بازیکنانی که جذب شدند تفاوت فاحشی با آنهایی ندارند که از تیم رفتند.

لک در مسیر بیرانوند

به طور مثال حامد لک که یکی از با تجربههای لیگ برتر است ۸۱ کلین شین را در مجموع ۲۴۵ مسابقهای که با تیمهای مختلف به میدان رفته است برجای نهاده است. این در حالی است که دروازه بان سابق پرسپولیس در ۱۳۶مسابقهای که با پرسپولیس در لیگ به میدان رفت ۷۷ کلین شیت را بر جای نهاده بود.این دروازهبان در طول سه فصلی که در نفت بود ۳۳ کلین شیت در ۸۶ بازی به ثبت رساند.البته که سابقه ملی بیرانوند و افتخاراتش بیشتر از لک بوده و این دروازهبان چندین دوره توانست دستکش طلا را بدست بیاورد.گرچه لک هم در این فصل از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا نمایش درخشانی داشت و با ثبت ۵ کلین شیت نشان داد امده تا مسیر افتخارات بیرانوند را ادامه دهد.

آمار درخشان آقایی 

اگر سعید اقایی را هم جانشین محمد نادری بدانیم،خواهیم دید که این بازیکن عملکرد به مراتب بهتری تسبت به مدافع سابق سرخها داشته است.اقایی که تجربه بازی در تیمملی و حضور در لیگ قهرمانان آسیا با سپاهان و تراکتور را دارد در مجموع ۳گل و ۱۲ پاس گل را در ۱۵۷ مسابقه ای که در لیگ برتر و آسیا تا قبل از حضور در پرسپولیس به میدان رفته بود در کارنامه داشت،این در حالی است که مجموع تمام بازیهایی که نادری برای پرسپولیس و تراکتور بازی کرده به عدد ۱۰۰ نمیرسد و این مدافع ۲ پاس گل در ۷۱ بازی داشته است.

پهلوان جانشین شایسته ترابی

احسان پهلوان هم که از او به عنوان جانشین ترابی یاد می‌کنتد گرچه در سالهای گذشته کم فروغ نشان داد اما در مجموع بازیکن سرشناسی است و با وجود سن کمی که دارد ۱۷۷ بازی در کارنامه داشته و موفق شده در تیمهای سابقش ۱۹ بار گلزنی کرده و ۵ پاس گل به جا بگذارد.این بازیکن خوش اخلاق بعد از پیوستن به پرسپولیس در ۷ مسابقهای که به میدان رفت توانست ۲ پاس گل ارزشمند دهد.با نگاهی به سوابق ورزشی ترابی خواهیم دید که این بازیکن عملکردی نزدیک به پهلوان داشته است و قبل از امدن به پرسپولیس ۲۳ گل در ۱۷۶ بازی به ثمر رسانده بود. سایر خریدهای پرسپولیس هم گرچه جوان و تجربه لیگ برتری چندانی ندارند اما در همین زمان کوتاه نشان دادهاند که میتوانند حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشند به طور مثال سرلک در لیگ قهرمانان آسیا نمایشی فراتر از انتظار داشت،این بازیکن در حالی توانست در این میدان بینالمللی بدرخشد که تعداد بازیهایش در لیگ برتر به ۵۰ هم نمی رسد،یا علی شجاعی با همین سن کم تحربه بازی در جامجهانی زیر ۲۳ را دارد که این نشان میدهد پرسپولیس خریدهای بدی در نقلوانتقالات نداشته است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه