همراه ما باشید

واسطه‌ای برای دریافت ارز دولتی

واسطه‌ای برای دریافت ارز دولتی

پیروزی نیوز - عصر سه‌شنبه بود که جنجال عجیبی از سوی احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی علیه سرمربی سابق استقلال راه افتاد.

جنجالی درباره ثبت سفارش دریافت ارز دولتی برای یک شرکت با توصیه فرهاد مجیدی که البته بلافاصله با تکذیب و تهدید به شکایت مجیدی همراه شد. به گزارش پرسپولیس، یک روز پس از آن هم امیرآبادی به واکنش تند مجیدی انتقاد کرد و از وجود اسناد و تصاویر ضبط شده حضور او در وزارت صمت و تایید مسوولان مبنی بر تلاشش نسبت به ثبت سفارش دریافت ارز دولتی برای یکی از شرکت‌های خصوصی خبر داد که این بار با سکوت مجیدی همراه شد. با وجود تایید وزارت صمت اما بانک مرکزی درباره تخصیص این ارز دولتی به شرکت‌ توصیه‌ای فرهاد مجیدی (تا لحظه تنظیم گزارش) هیچ واکنشی نداشته و آن را تایید یا تکذیب نکرده است. آن هم درحالی‌که انتظار مردم شفافیت در ادعای مطرح شده از سوی نماینده قم است تا منجر به داغ شدن حاشیه‌ها یا مختومه شدن پرونده‌های این چنینی بدون اعلام نتیجه نهایی نشود. اما داستان چه بود؟
مجیدی شریک ۹۰‌هزار تومانی یک شرکت فعال!
اولین‌بار نماینده قم در توئیتر خود نوشت: «پیشنهاد کوپنی شدن کالاهای اساسی برای دسترسی عموم مردم با قیمت مناسب داشتم که معمولا با مخالفت دولتی‌ها مواجه شده، چون این ارز ۴هزارو۲۰۰تومانی مختص افراد خاص است و اجناس آن هم دست مردم نمی‌رسد. آقای فرهاد مجیدی فوتبالیست مشهور ۹‌بار در لیست تخصیص ارز دولتی بوده است.»توئیتی که بلافاصله مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از رسانه اقدام به بازنشر آن کردند. مجیدی هم در صفحه اینستاگرامش پاسخ این نماینده را داد و نوشت: «دروغ می‌گویند تا وایرال بشوند. نشانی غلط می‌دهند تا برای اندکی شهرت، مردم را مقابل دزدی‌ها و اختلاس‌ها فریب بدهند. البته ما در اطراف فوتبال و استقلال با این بی‌اخلاقی‌ها آشنا هستیم و اگر نظارتی بود، با مدیران حقه‌بازی که حالا تمام دروغ‌هایشان ثابت شده، برخورد قاطعانه می‌کردند. وقتی جریمه دروغگویی در مملکت ما ارزان و پاداش صداقت ناچیز شده است، نماینده مجلس هم به خودش اجازه می‌دهد که هر ادعای بی‌اساسی را مطرح کند. هیچ وقت در ایران شرکت و فعالیت بازرگانی نداشته‌ام، هرگز حتی یک ریال (دلار) ارز دولتی نگرفته‌ام و علیه این فرد اعاده حیثیت و شکایت خواهم کرد.» البته مجیدی در حالی مدعی عدم فعالیت بازرگانی است که سال ۱۳۹۷ نام او به‌عنوان یکی از شرکای شرکت پل راه پردیس در آگهی‌های رسمی کشور به ثبت رسیده است. شرکت فعالی که سال ۱۳۹۴ تاسیس شده و آخرین سرمایه ثبتی آن در دی‌ماه سال ۱۳۹۷ دویست هزار تومان و مجیدی با پرداخت مبلغ ۹۰‌هزار تومان به صندوق شرکت در ردیف شرکا اضافه شده است. البته هیچ نشانی از نحوه فعالیت این شرکت و حداقل یک سایت متعلق به آن در اینترنت پیدا نمی‌شود. پس از استوری مجیدی، امیرآبادی با هشتگ #شفافیت، در توئیتر نوشت: «آقای فرهاد مجیدی نسبت به خبر ارز ۴۲۰۰ تومانی در واکنشی عجولانه تکذیب و تهدید به شکایت کردند. حال بفرمایند علت مراجعه ایشان در تاریخ‌های ۲۸ و ۳۱‌تیرماه ۹۹ به دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت چه بوده؟ تا بقیه مطالب و اسناد را پس از شکایت ایشان به دادگاه ارائه کنیم.»
فیلم‌های حضور مجیدی در وزارت صمت موجود است
داستان اما به همین جا ختم نشد و صبح دیروز عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره ادعایش مبنی بر قرار داشتن نام کاپیتان و سرمربی سابق استقلال در فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی توضیح داد. امیرآبادی فراهانی گفت: «یک ماه پیش یکی از واردکنندگان غله کشور گزارشی مبنی بر این‌که یکی از بازیکنان سابق فوتبال در حال گرفتن ارز دولتی برای شرکت‌هایی است که به نام خود او نیست به من ارائه کرد. این وارد‌کننده غله و نهاده‌های دامی حتی مدعی است که با فرهاد مجیدی در این باره درگیر شده است و به او گفته است که در این فضا و مکان به دنبال چیست؟ و بهتر است به حرفه و پیشه خود بپردازند.» عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کاپیتان و سرمربی سابق استقلال برای دریافت ارز دولتی را تایید کرده است، چنین افزود: «برای صحت سنجی گزارش دریافت شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت نامه‌نگاری شده و حراست صمت اعلام کرده که فرهاد مجیدی در ۲‌نوبت به دفتر خدمات بازرگانی مراجعه و درخواست او به دستور یکی از مسوولان این وزارت خانه در کارگروه تخصیص ارز دولتی تایید شده است. ۹‌ثبت سفارش به نام شرکتی که به نام او است، نبوده ولی در فهرست دریافت ارز دولتی قرار گرفته و پیگیری او برای گرفتن ارز برای این شرکت ثبت شده است.» این نماینده درباره این که مجیدی مدعی شده شرکتی ندارد که برای آن ارز دولتی دریافت کند، اظهار کرد: «مجیدی شاید صاحب شرکت یا عضو هیات مدیره نباشد ولی او مراجعاتی برای دریافت ارز داشته که زمان حضور، افرادی که با او در این باره ارتباط داشتند و ارز دولتی که اختصاص یافته است، در وزارت صمت ثبت و تایید شده و اسناد آن هم موجود است.» امیرآبادی با اشاره به این‌که فوتبالیست مشهور دیگری نیز از طریق یک شرکت معدنی پیگیر انجام واردات نهاده‌های دامی است، گفت: «برای این فرد هم استعلام شده که اگر اسم این فوتبالیست مشهور هم تایید شود نام او را اعلام می‌کنیم. برهمین اساس بهتر است هر فردی به حرفه خود بپردازد و قرار نیست به‌عنوان مثال من نماینده یا هر فرد دیگری با سوء‌استفاده از جایگاه، شهرت و ارتباط با مسوولان به هر کاری دست بزنیم.»وی با تاکید بر این‌که فردی که ثبت سفارش مجیدی برای دریافت ارز دولتی را تحویل گرفته سه‌شنبه شب در پیامی از من خواسته است از این موضوع کوتاه بیایم، یادآور شد: «او درخواست حل این مساله با حضور مجیدی در مجلس را داشت و حتی شب گذشته یکی از نمایندگان مجلس دهم خواستار دیدار شد و مدعی بود که آقای مجیدی ارز دولتی دریافت نکرده است. البته شاید اسمی از فرهاد مجیدی در بانک مرکزی نباشد اما موضوع این است که یک فوتبالیست برخلاف حرفه خود در کشور پیگیر دریافت ارز دولتی برای یک شرکتی بوده و این موضوع هم اثبات شده است.»
انتقاد نماینده قم از رفت‌وآمد بعضی چهره‌های فوتبالی به وزرات صمت برای بهره‌مندی از ارز دولتی در حالی مطرح می‌شود که دبیر ورزشی سایت خبرآنلاین هم با انتشار یک توئیت آن را تایید می‌کند: «تابستون یک خبر داشتم که بنا به دلایلی نمی‌شد کار کرد، یک فوتبالیست معروف و قدیمی برای واردات «جو» رفته بود وزارت صمت مجوز بگیره. با انتشار خبرهای امروز نماینده قم درباره فرهاد مجیدی یکهو یاد اون خبر افتادم.» حضور مجیدی در وزارت صمت داستانی خارج از حوزه ورزش است اما می‌توان ادعا کرد اقدام مربی سابق استقلال برای توصیه به تخصیص ارز دولتی به نام شرکتی که ربطی به او نداشته، با بهره‌مندی از چهره ورزشی‌اش در فضای فوتبال شکل گرفته است. باوجود تکذیب مجیدی، وزارت صمت حضور او در این نهاد و ثبت پیگیری‌هایش را تایید کرده و اطلاعات آن را به صورت مکتوب و تصویری در اختیار مجلس قرار داده است. از سوی دیگر بانک مرکزی هم تاکنون به دریافت ارز از سوی کاپیتان اسبق استقلال واکنش رسمی نشان نداده و باشگاه خبرنگاران در این باره نوشته «مسوولان آگاه در بانک مرکزی این موضوع را نه تایید می‌کنند، نه تکذیب و معتقدند این مسایل حاشیه‌ای و تنش‌زاست.» شرایطی که می‌تواند به داغ شدن حاشیه‌ها دامن بزند. کاربران فضای مجازی هم به این اتفاق واکنش تندی دارند و معتقدند تلاش و پیگیری فرهاد مجیدی برای دریافت ارز دولتی نه برای خود که حتی برای دوستانش، نه تنها ۹‌بار که اگر یک بار هم منجر تخصیص این ارز شده خیانت بزرگی در حق مردم است که این روزها در بدترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه