همراه ما باشید

به جای جشن فینالیست شدن، این ‌همه داستان درست شد؛ امیدی ندارم

به جای جشن فینالیست شدن، این ‌همه داستان درست شد؛ امیدی ندارم

پیروزی نیوز -  اگر بازی های هفته دوم لیگ برتر به خاطر کرونا و وضع محدودیت های جدید کشوری لغو نشود، شاگردان یحیی گل محمدی بعد از تساوی مقابل سایپا، روز شنبه اول آذر مقابل صنعت نفت آبادان قرار خواهند گرفت.

آذر، ماهی است که شروعش برای پرسپولیس با صنعت نفت خواهد بود و پایانش با فینال لیگ قهرمانان آسیا، ماهی مهم و حیاتی پیش روی تیمی است که می خواهد قهرمان آسیا شود،  اما هیچ چیزش این روزها به تیمی نمی خورد که فینال لیگ قاره ای را در پیش دارد.

درک فوتبال ایران از شرایط امروز پرسپولیس، درک درستی نبوده و هیچ کمکی که به این تیم نشده، حتی اتفاقاتی رقم خورده است که شرایط را بد و بدتر کرده است.

با رضا ترابیان مرد بااخلاق و بدون حاشیه فوتبال ایران و پرسپولیس صحبت کردیم. او هم از اتفاقاتی که اخیرا رخ داده، ناراحت است و امید زیادی به فینال لیگ قهرمانان ندارد. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با رضا ترابیان را در زیر می خوانید:

-در این مدت که تحولات دوباره ای در باشگاه پرسپولیس ایجاد شد، صحبتی از شما در رسانه ها ندیدیم. انتخاب سمیعی را به عنوان مدیرعامل باشگاه، انتخاب درستی می دانید؟

مدیریت پرسپولیس داستانی شده برای خودش، واقعا پروسه عجیبی است و به نظر من این فرم مدیریت لطمه زیادی به فوتبال می زند. کسانی که فوتبالی نیستند، تجربه و سواد فوتبالی ندارند می آیند و کار را خراب می کنند. شاید در کار دیگر تخصص داشته باشند ولی تجربه و تخصص شان در فوتبال نیست. این خیلی لطمه می زند و متاسفانه هم این راه ادامه دارد. هر سال همه راجع به آن نظر می دهند، خیلی هم تاثیری ندارد و دائم این اتفاق در فوتبال مان تکرار می شود. این نوع مدیریت فوتبال را خراب می کند و به مجموعه تیمی ضرر می زند. آن‌ها نمی توانند منابع مالی تیم را تامین کنند یا اسپانسر خوب بگیرند و مشکلات دیگری پیش می آید. این اتفاق در سال های اخیر هم در پرسپولیس و هم در استقلال رخ داده و این ۲ تیمی که پرطرفدار هستند، با مشکلات مدیریتی زیادی مواجه هستند. درحالی‌که به عنوان ۲ تیم برتر فوتبال ایران، این‌ها باید ثبات مدیریت داشته باشند و یک آدم لایق که سواد فوتبال و تجربه اش را دارد، مدیریت کند، کسی که تلخ و شیرین فوتبال را چشیده باشد. بعد تایم چند ساله بدهند که کار کنند این‌طوری می شود نتیجه خوب گرفت، متاسفانه دائم در حال تغییر هستیم و هیچ ثمری هم نمی بینیم.

-اینکه کنار مدیرعاملی که فوتبالی نیست، یک فرد فوتبالی مثل ابراهیم شکوری را بگذارند، این می تواند خلاء تجربه و تخصص را برای مدیرعامل از بین ببرد؟

چرا یکی را انتخاب می کنند که فوتبالی نباشد و یک نفر را کنارش می گذارند؟ چرا یک نفر لایق که درک فوتبال داشته و مدیریت فوتبال کرده باشد را از همان اول انتخاب نمی کنند؟ چرا یکی باید به مدیر غیرفوتبالی مشاوره بدهد؟ این‌ها مشکل ایجاد می کند. به نظر من بهتر این بود از ابتدا یک فوتبالی مثل محمد دادگان را انتخاب می کردند. آدمی به این شکل کم نداریم که هم فوتبالیست بوده و هم مدیریت کرده باشد، و دانشگاهی و باسواد هم باشد. او می تواند مجموعه تجربیاتش را در اختیار باشگاه قرار دهد.

-واقعا چرا مدیریت فوتبال را به فوتبالی ها نمی دهند؟

چه بگویم، در این سال ها، این سوال برای همه ما وجود داشته و متاسفانه سال هاست اجازه ورود به فوتبالی‌ها نمی دهند شاید چون دادگان آدم رکی است و زد و بند نمی کند. چون تمیز کار می کند. باید دلایلی مثل این باشد که امثال این آدم را به کار نمی گیرند. این هم نشان می دهد که فساد در فوتبال مان هست.

-اتفاقا گفتند انتخاب سمیعی برای این است که با فساد در فوتبال هم مبارزه شود، درحالی‌که مدیر باشگاه کارهای دیگری باید انجام دهد.

نهاد نظارتی باید ورود به فساد کند نه مدیرعامل. همان‌طور که گفتم این داستان برای پرسپولیس و استقلال که استخوان بندی تیم ملی را تشکیل می دهند، همیشه بوده. درحالی که باید این ۲ تیم را بتوانند خوب مهره چینی کنند که مردم لذت ببرند. جای اینکه پرسپولیس در غرب آسیا قهرمان می شود و بعد که برمی‌گردد بایستی جشن بگیرند، مدیریت تیم مستحکم تر شود و منابع مالی تامین شده و برنامه ریزی خوبی برای شروع لیگ و بازی فینال آسیایی داشته باشند یک‌دفعه چنین اتفاقاتی رخ می دهد. بازیکن سر پول و قراردادش می رود.

-واقعا امیدی به قهرمانی آسیا در این شرایط دارید؟

من که اصلا امید ندارم. همیشه همین داستان بوده، الان ببینید تیم رسیده فینال ولی با این اوضاع احوال نمی تواند بازی خوبی انجام دهد. مگر اینکه خدا کمک کند. در همین مرحله متمرکز لیگ قهرمانان آسیا هم گرچه کادرفنی و بازیکنان خیلی زحمت کشیدند و با جان و دل کار کردند، اما خدا خیلی کمک کرد. چون تیم های مقابل هزینه سنگینی برای لیگ قهرمانان آسیا کرده بودند، همه چیزشان نظم داشت و زیرساخت دارند، ولی خدا به پرسپولیس کمک کرد و همه چیز دست به دست هم داد تا فینالیست شویم.  اصلا کل فوتبال ما همین است، اگر زمانی نتیجه گرفتیم، محصول یک کار درست نبوده، بلکه یک دفعه همه چیز طوری بالانس شده که در آن مقطع نتیجه گرفتیم. مدیریت کاری برای فوتبال ما و پرسپولیس نکرده است. شما از زمان رویانیان به بعد را  نگاه کنید، پرسپولیس یک مدیر خوب به خودش ندیده. این می آید، آن می رود، کلی بدهی می ماند، طرف اصلا این کاره نیست ۶ ماه بعد یکی دیگر سرپرست می شود. اصلا ما مشکل مدیر، سواد، تخصص و سلامت بودن داریم در همه جا، کمتر پیش می آید یکی این پکیج کامل مدیریتی را داشته باشد. برخی از مدیران حالا یکی از این‌ها را دارد، ولی آپشن های بعدی را ندارد.

-با یحیی گل محمدی در این خصوص صحبت کردید؟

آخرین بار که با یحیی صحبت کردم بنده خدا می دانست اوضاع خوب نیست. شجاع گذاشت و رفت. نادری را هم از دست دادند، پولی هم که نبود. وزیر صحبت کرده که پول نیست و همین‌جوری تیم را جمع و جور کن. مگر می شود این‌طور کار کرد؟ بازیکنی که پول نگرفته تا یک حدی با مربی جلو می آید، بعد به زندگی و خانواده اش فکر می کند.

-واقعا حیف است این فینال را هم بخواهیم از دست بدهیم.

واقعا حیف است چون الان کادرفنی خوب و بازیکنان خوبی داریم. مجموعه خوبی با هم جفت و جور شده‌اند اما بچه ها با اتفاقاتی که رخ داد، ناامید هستند. شجاع چند سال بازی می کرد سرش را هم جلوی استوک گذاشته ولی وقتی آینده اش تامین نشود می گذارد و می رود. ما فوتبال مان تمام شد مگر یک نفر گفت ۲۰ سال بازی کردی این هم حقوق بازنشستگی و بیمه ات. بازیکنان مجبورند آینده شان را بسازند. آن‌هم کسی که زندگی اش فوتبال بوده یعنی بیزنس نکرده، مدرک دانشگاهی ندارد و غیر از فوتبال تخصص دیگری ندارد و همه چیزش ورزش است. نهایتا تا ۳۵ سالگی می توانی بازی کنی و بعد دیگر فرصتی نیست که مهارتی در ۳۵ سالگی به دست آوری. باید پس اندازت از فوتبال به اندازه ای باشد که بعدش هم بتوانی زندگی کنی. بازیکن هم خانواده دارد، وقتی یک نفر می رود، نمی شود بگویی بی تعصب است. او وقتی با تمام وجودش بازی می کند توقع دارد پرسپولیس هم او را تامین کند. اگر درست مدیریت می شد همان اسپانسر ها هزینه همه بازیکنان را می دادند ولی کل فوتبال ما مشکل دارد که درآمدی وجود ندارد و صداوسیما هم حق پخش نمی دهد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه