همراه ما باشید

جانشین ستاره عراقی کیست؟

جانشین ستاره عراقی کیست؟

پیروزی نیوز - گل محمدی در بازی با نفت آبادان، تیمش را با ۲ تغییر نسبت به هفته نخست به میدان فرستاد و به‌جای کامیابی‌نیا محروم از میلاد سرلک در پست هافبک دفاعی بهره گرفت، سیامک نعمتی را هم جانشین هافبک عراقی‌اش کرد که به خاطر حضور در اردوی تیم ملی کشورش دیرتر از سایر ملی‌پوشان به تمرینات تیم اضافه‌شده بود.

 استراحت اجباری به رسن توفیقی برای نعمتی بود تا بعد از مدت‌ها در پستی که در آن تخصص دارد بازی کند. همان‌طور که در جریان قرار دارید چند وقتی است که این بازیکن به‌عنوان مدافع راست بازی می‌کند و به یک رقیب جدی برای مهدی شیری تبدیل‌شده است. این‌طور که از شرایط تیم به نظر می‌رسد اولویت سرمربی تیم استفاده از نعمتی در پست مدافع باشد چرا که پرسپولیس نتوانست در فصل نقل و انتقالات مدافع راست به خدمت بگیرد، ولی خوشبختانه با داشتن شیری و نعمتی کمبودی را در این پست حس نمی‌کند و این ۲ بازیکن به‌قدری خوب ظاهرشده‌اند که حتی به اردوی تیم ملی هم دعوت‌ گردیده‌اند.

چیزی که بیشتر از همه در فصل جدید نمود داشته کمبود مهره در خط دفاع و حمله پرسپولیس بوده است و در شماره‌های گذشته روزنامه هم به‌طور مفصل به آن پرداخت شد. اما در این بین یک موضوع مهم از چشم پنهان مانده و آن بحث بازیسازی در پرسپولیس است. در فصل گذشته این وظیفه بر عهده ترابی و رسن بود و این ۲ بازیکن به‌عنوان بال‌های تیم برای مهاجمان موقعیت‌سازی می‌کردند که بعد از جدا شدن ترابی و جذب احسان پهلوان این وظیفه به یار تازه‌وارد سرخ‌ها گمارده شد. در چند بازی اول شاهد نمایش خوبی از پهلوان نبودیم اما طولی نکشید که این هافبک خلاق توانست خود را با  محیط پرسپولیس آداپته کرده و تاثیرگذار ظاهر شود.

در سمت راست هم کماکان رسن انتخاب اول گل محمدی می‌باشد و  این‌طور که از شواهد پیداست مثل بازی اخیر در مواقعی که این بازیکن شرایط قرار گرفتن در ترکیب را نداشته باشد سیامک نعمتی در اولویت باشد. این بازیکن چند پسته به مانند همیشه بازی خوبی از خود به نمایش گذاشت و ٨۳ بار در زمین لمس توپ داشت، ۴ شوت زد و تک گل بازی را هم از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. سرمربی پرسپولیس برای این پست می‌تواند از احمد نوراللهی هم بهره ببرد. این بازیکن بارها درگذشته در نقش وینگر بازی کرده و عملکرد خوبی را برجای گذاشته است. با همه این حرف ها نعمتی و نوراللهی در حال حاضر در پست دیگری انجام وظیفه می‌کنند و اگر بتوانتد در یک پست ثابت و مشخص بازی کنند به لحاظ فنی شرایط بهتری خواهند داشت، زیرا جابه‌جایی مکرر بازیکنان منجر به آشفتگی ذهنی آن‌ها خواهد شد. وقتی پرسپولیس در پست هافبک بی‌نیاز از بازیکن است و نفراتی را در اختیار دارد که در چند پست توانایی بازی دارند چرا نباید یک ذخیره ثابت در پست هافبک راست داشته باشد؟ همین حالا از بین بازیکنانی که به‌تازگی خریداری‌شده‌اند چند جوان باانگیزه داریم که می‌توانند رقیب رسن باشند. یکی از این نفرات، علی شجاعی هافبک فصل قبل نساجی است که قادر است در پست وینگر و دفاع چپ و راست بازی کند و پدیده بااستعدادی همچنین محمد شریفی که می‌تواند در پست هافبک راست و هافبک نفوذی بازی کند.

به هر حال وقتی شما یک ستاره مثل رسن در تیم خود دارید که ملی‌پوش است باید به دنبال جایگزین برای او در مواقع ضروری باشید. قطعا این آخرین بار نبود که رسن به تیم ملی عراق دعوت شد و همان‌طور که در سال‌های گذشته دعوت می‌شد و بعضا ناآماده و مصدوم بازمی‌گشت. حتی این بار بیم آن وجود داشت که در اردوی تیم ملی عراق دچار کرونا شده باشد.

ضمن اینکه هیچ بعید نیست دیر یا زود رسن تیم را به هوای بازی در تیم‌های خارجی ترک کند و چیزی هم نمانده بود که در پنجره نقل و انتقالات این اتفاق رخ دهد. بنابراین کادر فنی تیم از حالا باید به دنبال یافتن جانشین برای این بازیکن باشد و نفراتی را که توانایی بازی در پست این بازیکن را دارند در جریان بازی‌ها محک بزنند. پرسپولیس هیچ‌وقت از میدان دادن به بازیکنان جوان ضرر نکرده است و امثال طارمی، نوراللهی، علیپور و عبدی با اعتماد مربیان توانستند خود را در روزهایی که این تیم با کمبود بازیکن مواجه بود اثبات کنند. پرسپولیس در هیچ نقطه‌ای از زمین به‌اندازه خط میانی بازیکن خوب و همطراز ندارد و با وجود از دست دادن ستاره‌ای چون ترابی کمبودی را حس نمی کند. در حال حاضر ۱۴ بازیکن تیم قابلیت بازی در مرکز زمین را دارند که در ادامه نگاهی به آن خواهیم داشت:

هافبک دفاعی: احمد نوراللهی، کمال کامیابی نیا و سعید حسین پور

هافبک چپ: احسان پهلوان، امید عالیشاه و وحید امیری

هافبک راست: بشار رسن، سیامک نعمتی، احمد نوراللهی، علی شجاعی و محمد شریفی

هافبک نفوذی: بشار رسن، علی شجاعی، احسان پهلوان و سیامک نعمتی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه