همراه ما باشید

عربشاهی: ۴ تا ایجنت با ادمین ۲۰ ساله‌شان پدر پرسپولیس را درآورده‌اند

عربشاهی: ۴ تا ایجنت با ادمین ۲۰ ساله‌شان پدر پرسپولیس را درآورده‌اند

پیروزی نیوز -  پرسپولیس در هفته دوم لیگ برتر، به ۳ امتیاز دیدار با صنعت نفت رسید، اما تیم آن‌طوری بازی نکرد که به فینال آسیایش دلخوش شویم. قبل‌تر از آن‌هم عیسی آل کثیر و شجاع خلیل زاده ۲ مهره بسیار کلیدی در خط حمله و خط دفاعی را ازدست‌داده بودیم و خیلی‌ها منتظر پرسپولیسِ بدون این ۲ بازیکن در لیگ برتر بودند.

ضیا عربشاهی یکی از آن دسته پیشکسوتانی است که رک و صریح حرف می‌زند. در این اوضاع‌واحوال با او تماس گرفتیم، بی‌پرده‌تر از این مصاحبه‌ای که تنظیم‌شده و پیش روی شماست، از آدم‌هایی منفعت‌طلب و فاسدی به اسم گفت که اطراف تیم قرارگرفته‌اند و به پرسپولیس ضربه می‌زنند.
آن‌هایی که رقم بازیکنان بی‌کیفیت را در پیج های هواداری، بالا می‌برند و می‌خواهند در این بین سهم دلالی خود را بگیرند.
در این فضا همه توقع دارند مدیرعامل جدید پرسپولیس که از ابتدا گفته‌شده با توجه به موقعیت و پست قبلی‌اش در وزارت ورزش، آمده که با فساد در فوتبال مبارزه کند، دست این آدم‌ها را از تیم فینالیست آسیا کوتاه کند.
گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با پیشکسوت باشگاه را در زیر می‌خوانید:
-از بازی با صنعت نفت شروع کنیم، بُردیم اما نمایش تیم خیلی دلچسب و راضی‌کننده نبود.
۳ امتیاز را گرفتیم ولی من فکر می‌کنم اگر این بازی‌ای که جلوی صنعت نفت به نمایش گذاشتیم را مقابل تیم برتر شرق آسیا انجام دهیم قطعا به مشکل می‌خوریم. تیم بازی قشنگی را انجام نداد و اگر هم یک گل زدیم این نباید فریب مان بدهد. صنعت نفت از اول هدفش این بود که در زمین خودش تجمع کند و بازیکنان ما هم در یک‌سوم تیم حریف باشند که آن‌ها بتوانند در ضد حملات نتیجه بگیرند. حتی تک مهاجم آن‌ها هم در یک‌سوم تیم خودشان بود. شیوه بازی‌شان این بود. اگر ما مالکیت توپ را داشتیم به خاطر سبک بازی حریف بود که می‌خواستند در زمین خودشان دفاع کنند و نفرات ما را بیاورند و با تعداد زیاد حمله کنند. من می‌خواهم بگویم پرسپولیس با این رویه بازی کند در آسیا نتیجه نمی‌گیرد.
-در بازی با صنعت نفت چند نفر غایب بودند، البته در فینال لیگ قهرمانان‌هم چند بازیکن را در اختیار نداریم.
درست است آن جلو نفری نداریم و خیلی گفته می‌شود که یک مهاجم ششدانگ نداریم. آل کثیر باتجربه و عالی نشان داد و در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد خوبی داشت، بعد که محروم شد، دست مان باز بود و می‌توانستیم مهاجم خوب بیاوریم و دیر هم نشده بود اما آن‌قدر بالا و پایین کردند که درنهایت کسی نیامد. من نمی‌دانم امسال این‌همه ایجنت برای چه اطراف پرسپولیس هستند. بازیکنی که ۳۰۰ میلیون می‌ارزید را آقای مدیر برنامه که ۳ میلیارد و نیم به پرسپولیس قالب کرد. این آقای مدیر برنامه باید مدیر چند نفر باشد؟ پرسپولیس خودش بازیکن جوان داشت که انگیزه بالایی دارند. بازیکنی که سرعتی و دریبل زن باشد و سرمربی بتواند به آن‌ها اعتماد کند. من در گرفتن بعضی از بازیکنان شک دارم، بازیکنی که واقعا چند میلیارد ارزش ندارد و حالا او را به پرسپولیس آورده اند. ما در هافبک و دفاع این‌همه بازیکن داریم. درست است که شجاع رفت اما انصاری را داریم اما می‌خواستند با وجود مشکلی که در دفاع وسط داشتیم او را رد کنند. پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود اما متاسفانه یک مقدار دارند شیطنت می کنند.
-چه کسی شیطنت می‌کند؟
نمی‌خواهم بازش کنم و حقیقت را بگویم. در این موقعیت به نفع پرسپولیس نیست. حرف هم بزنیم می‌گویند می‌خواهند خودشان روی نیمکت بنشینند، من لایسنسم را سال ۲۰۰۶ گرفتم. در ۹۰ دقیقه هافبک ۲ تا شوت نزد. قانون فوتبال می‌گوید وقتی رقیب در یک‌سوم خودش دفاع می‌کند، باید حتما هافبک‌هایش از پشت ۱۸ شوت بزنند اما ما یک شوت هم ندیدیم درصورتی که نوراللهی، سرلک و نعمتی شوتزن هستند. یکی از این هافبک‌ها شوت نزدند و یک نفر، مهاجم را صاحب موقعیت نکرد. وظیفه هافبک این است که مهاجم را صاحب توپ کند و مهاجم هم فضاسازی کند. هافبک باید کاری کند مهاجم در فضای خالی برود و به او توپ بدهند. این بازی نشان داد اگر بشار نباشد کسی نیست که تیم را راه بیندازد. ما پلی میکری می‌خواهیم که مهاجم را تغذیه کند. به نظر من امیری را سر جای خودش قرار دهند بهتر است. پهلوان را جای امیری بگذارد چون بازیکنی ظریف و سرعتی است و سرعتش بیشتر از امیری است، تکنیک‌اش بالاست و خوب بازیکن مقابلش را فریب می‌دهد. مدافع حریف را دور می‌زند، بازیکن باهوشی است. دیدیم که در نیمه دوم صنعت نفت جلوتر آمد و چون یک هیچ عقب بود فضا برای پرسپولیس بازتر شد باز ما می‌توانستیم از عمق دفاع ناهماهنگ آن‌ها موقعیت‌سازی کنیم. به نظر من بازی قابل قبولی نبود.
-از ایجنت ها گفتید، چه شده امسال این‌همه داستان کنار تیم وجود دارد؟
۴ تا ایجنت روی پرسپولیس زوم کرده‌اند و هماهنگ اند! آن‌هم در شرایطی که به خاطر کرونا، قرارداد تمام باشگاه‌های اروپایی کم شده، اما اینجا پای ارقام عجیب‌وغریبی در میان است. چرا پرسپولیس و استقلال باید با این ارقام مواجه شوند؟ در این دو باشگاه چه می‌گذرد؟ به بازیکن گفتند مدیر برنامه‌ات فلانی باشد و این ۴ تا ایجنت، پیچی دارند که بچه ۲۰ ساله را ادمینش گذاشته و تبلیغ الکی برای بازیکنان می‌کند.
-اگر این‌طور باشد که می‌گویید مدیرعامل باشگاه که مدیرکل حراست وزارت ورزش هم بوده، باید دست آن‌ها را کوتاه کند.
من از سمیعی شناخت کافی دارم. بچه‌محل و یکی از دوستان خوب من است. از سمیعی می‌خواهم یک مقدار باهوش‌تر عمل کند و مشخص شود این قراردادهایی که بسته‌شده و این مبالغ بالا روی چه حسابی است. چرا اجازه جولان دادن به ایجنت ها را داده‌اند و این پول‌های هنگفت چطور به قراردادها رسیده، درحالی‌که باشگاه‌های بزرگ دنیا هم به خاطر بحران مالی و کرونا قراردادهای‌شان کم شده، اینجا در کشور ما برعکس شده.
-حرف از ایجنت ها و اتفاقات عجیب‌وغریب می‌زنید، قبلا انتقاداتی بابت برخی بازیکنان از برانکو می‌شد، اما تیمش نتیجه می‌گرفت.
اصلا آن پول‌ها با الان قابل قیاس نبود، این‌ها به فوتبال مان لطمه می‌زند. تماشاگر در ورزشگاه بود و اعتراض می‌کرد، اما حالا بازی‌ها بدون تماشاگر هم هست. تیمی که سال‌ها قهرمان شده، مهم نیست حسن برود و حسین بیاید، مهم این است که تیم قوی است. برانکو مربی خوبی بود، مدیریت خیلی خوبی داشت و روانشناس هم بود. با هر بازیکنی به زبان خودش حرف می‌زد، اما در مهره چینی مشکل داشت. ریسک پذیری‌اش کم بود.
-بگذریم، این روزها شاهد برخوردهای دوگانه از سوی کمیته انضباطی و اخلاق در مورد پرسپولیس و استقلال هستیم. آن‌ها در فرودگاه، دعوا کرده‌اند اما هیچ اتفاقی نیفتاد. مربی‌شان آن رفتار را کنار زمین نشان می‌دهد، اما برخوردی نمی‌شود.
آن‌ها در فرودگاه کشور بیگانه، آن رفتار را از خودشان بروز دادند این برای فوتبال مملکت ما و برای جامعه ما خوب نیست. نماینده ایران باید همدل و رفیق باشند. کمیته انضباطی و اخلاق باید ورود کند. نباید خطی برخورد کنند به نظر من آدم‌هایی که آنجا در کمیته انضباطی هستند باید تصمیم عادلانه باشد و فرقی بین آبی و قرمز نباشد.
-و حرف آخر؟
من این را بگویم کار یحیی و کادرش خیلی سخت است، اگر مثل این بازی کنیم مطمئن باشید قهرمان نمی‌شویم. ما نمی‌توانیم بگوییم بازی اول و دوم لیگ است چون این تیم در لیگ قهرمانان آسیا بازی کرده، درست است شجاع و آل کثیر نیستند اما پرسپولیس هیچ‌وقت وابسته به یکی، دو بازیکن نبوده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه