همراه ما باشید

اعتماد به یحیی، برگ برنده پرسپولیس است

اعتماد به یحیی، برگ برنده پرسپولیس است

پیروزی نیوز - شاگردان یحیی گل محمدی عصر پنجشنبه در ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجدسلیمان به مصاف نفت رفتند و در دیداری که یک پنالتی ازدست‌رفته توسط سیامک نعمتی داشت، به‌تساوی بدون گل برابر این تیم رضایت دادند.

پیشکسوت فوتبال پرسپولیس و مربی کنونی تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه پرسپولیس، ضمن تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه هواداران از تصمیمات یحیی گل‌محمدی گفت ارتش سرخ برای پا به میدان گذاشتن در فینال آسیا، نیاز مبرم به یک اردوی آماده‌سازی باکیفیت دارد. قسمت‌هایی از این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
• شرایط فنی دیدار مقابل نفت مسجدسلیمان را چطور می‌بینید؟
هر ۲ تیم بازی را محافظه‌کارانه آغاز کردند و اگر به ترکیب‌های انتخابی سرمربیان نگاهی بیندازیم، می‌بینیم در اختیار گرفتن میانه میدان، در دستور کار هر دو طرف بود و گوشه چشمی به ضد حملات داشته باشند. پرسپولیس همان‌گونه که در سال‌های گذشته ثابت کرده، ابرقدرت فوتبال ایران بوده و سبک بازی پیروزمندانه را در دستور کار قرار داده و همواره نیز پیروزمندانه از زمین بازی خارج شده است. اما یحیی گل محمدی در آستانه آغاز فصل جدید نفرات بسیار خوبی را از دست داد و جایگزین کردن چنین نفرات جدیدالورودی، کمی زمانبر است. باید به او زمان کافی داده شود تا تفکراتش را به‌خوبی در بدنه تیم پیاده کند. درمجموع اشتباهات فنی که در زمین اتفاق افتاد و شاهدش بودیم، این بود که اگر بازی در عمق انجام می‌شود و از این کانال تیم صاحب پنالتی می‌شود؛ پس چرا باید ارسال از کناره‌ها در دستور کار قرار بگیرد؟ بدون شک بازی در عمق و هماهنگی بیشتر بازیکنان با یکدیگر، موقعیت‌ساز است و در صورتی ارسال از کناره‌ها باید در دستور کار قرار گیرد که سانترهای هدف‌دار برای بازیکنان سر زن و فیزیکی ارسال شود. نه ارسال‌هایی که در غالب دقایق بازی شاهدش بودیم.
• تعویض احسان پهلوان و وحید امیری در نیمه دوم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
همان‌گونه که پیش‌تر هم گفته شد، با تعویض بازیکنانی همچون وحید امیری و احسان پهلوان، بازی روی زمین کارآمدتر است و در کمال تعجب بازهم دیدیم که توپ به کناره‌ها می‌رفت و ارسال‌های بلند انجام می‌شد. یک موقعیت خوب را شاهد بودیم که سانتر وحید امیری در یک موقعیت ایده آل به علی شجاعی رسید و بدترین جای ممکن برای ضربه زدن به توپ انتخاب شد. جایی که دروازه‌بان حضور داشت و توپ به سادگی از دست رفت. نفت مسجدسلیمان نیز از ارسال‌های بی هدف کمال استفاده را برد و با انتخاب ترکیب ۲-۵-۳ و حضور ۳ مدافع میانی بلندقد، علاوه بر خنثی کردن حملات پرسپولیس، میانه زمین را نیز در اختیار گرفت و با پرسینگ هوشمندانه، پرسپولیس را تحت‌فشار گذاشت. آرمان رمضانی هم بدون شک نیاز به زمان بیشتری دارد. یحیی سبک بازی او را دیده، پسندیده و به پرسپولیس آورده است. قطعاً روی این مهاجم سرزن و بلندقد حساب بازکرده و مطمئن باشید اگر در همان صحنه ارسال وحید امیری، آرمان رمضانی سر می‌زد، دروازه بازشده بود. یحیی مربی باهوش و باتجربه‌ای است. مطمئن باشید در طول فصل نفراتش را تقسیم‌بندی می‌کند تا بیشترین استفاده را از آن‌ها ببرد.
• تاثیر کیفیت نامناسب زمین چمن مسجدسلیمان بر بازی؟
متاسفانه همان‌گونه که در برخی صحنه‌ها و از جمله لیز خوردن بازیکنان پرسپولیس در موقعیت‌های تک‌به‌تک دیدیم، کیفیت نامناسب زمین تأثیرگذار بر بازی بود و متاسفانه یکی از معضل‌های اصلی فوتبال ما همین است. زیرا بهایی به این موضوعات نمی‌دهند و اکثر زمین‌های فوتبال تیم‌های شهرستانی حاضر در فوتبال ما مصنوعی است. شمال کشور، خوش آب و هواترین منطقه و پر پتانسیل‌ترین شهرها را برای احداث زمین چمن مناسب و باکیفیت دارد؛ اما شاهد ماجراهای دیگری هستیم؛ زیرا بهایی به این موضوعات داده نمی‌شود.
• تا چه اندازه عوامل بیرونی بر ساختار تیم اثر دارد؟
صحبت در این باره بسیار است و من می‌دانم یحیی برخی شب‌ها از فکر و خیال خوابش نمی‌برد. پرسپولیس در آستانه فینال آسیاست و برای پنجمین قهرمانی متوالی در لیگ برتر می‌جنگد؛ اما این شرایط مناسبی است برای تیم؟ اینکه یحیی گل محمدی در تمرینات زانوی غم در بغل بگیرد و فارغ از سر و سامان دادن به مسایل فنی و غیر فنی داخل مستطیل سبز، ذهنش درگیر مسایل خرد و کلان بیرون از تیم هم باشد که آیا فلان بازیکن پول گرفته است؟ آیا فلان اتفاق افتاده است؟ آیا بهمان اتفاق رخ خواهد داد؟ مطمئن باشید نه‌تنها یحیی گل محمدی، بلکه دستیاران و در کل، سایر ارکان تیم خسته شده‌اند از این‌همه بدقولی و بی‌برنامگی. این چه شرایطی است که برای فینالیست آسیا درست کرده‌اند؟ اگر شرایط خوب بود که امثال شجاع خلیل زاده، علی علیپور، مهدی ترابی و آقای X و Y از پرسپولیس نمی‌رفتند. باور کنید چنین اتفاقات مضحکی که اطراف پرسپولیس می‌افتد را هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌کنید. هواداران باید بدانند بازیکن اگر آمادگی ذهنی نداشته باشد، فردا روز نمی‌تواند به‌خوبی تمرین کند. اگر با ذهنی پر دغدغه و با خیالات ریز و درشت در زمین بازی حاضر شود، مصدوم خواهد شد.
• جا ماندن مدافعان پرسپولیس درحالی که باید با تیم‌های شرق آسیا در فینال بازی کند را چگونه می‌بینید؟
سید جلال حسینی بهترین مدافع فوتبال ایران بوده و هنوز هم هست. همان‌گونه که در بازی مقابل نفت مسجدسلیمان دیدیم، او نگذاشت حتی یک مرتبه هم روی سرش ضربه سر بزنند و این موضوع جای تعجب دارد که جایگزینی برای او نیست. سید جلال رهبر مقتدر خط دفاعی پرسپولیس است و تا سال‌های آینده هم می‌تواند بازی کند. او متعادل بازی می‌کند و نه تیم را عقب نگه می‌دارد و نه جلو. در مواجه‌شدن با شرق آسیا اما این‌گونه نیست. همه می‌دانند چشم‌بادامی‌ها به سبب دلایل ژنتیکی و برعکس ایرانی‌ها، سرعتی هستند و نه قدرتی. در فینال آسیا مجالی برای آزمون و خطا نیست. تفاوتی نمی‌کند اگر تیم ژاپنی بالا بیاید، یا تیم چینی و یا حتی کره‌ای‌ها. همه سرعتی هستند و در آن بازی باید تیم را عقب نگه داشت. فاصله بین خطوط نباید بیشتر از یک حد مناسبی باشد و قطعاً بازی کردن مقابل پرسپولیس به‌عنوان قهرمان بی‌چون و چرای چند سال اخیر فوتبال ایران، سختی‌های خودش را هم دارد. همه تیم‌ها آنالیزور دارند و حتی تا بازیکنان ذخیره پرسپولیس را نیز آنالیز می‌کنند؛ با احترام به همه، آن‌ها می‌خواهند پیروز از زمین مسابقه خارج شوند و ارتش سرخ کار آسانی نخواهد داشت.
• فشردگی بازی‌های پرسپولیس در لیگ و فاصله کم تا فینال لیگ قهرمانان چطور؟
خب تیم‌های شرق آسیا به صورت متمرکز در حال انجام بازی‌های شان هستند و در جریان مسابقات باقی می‌مانند. این موضوع درحالی که بیش از یک ماه و نیم فاصله میان دیدار نیمه‌نهایی مقابل النصر و فینال قرار دارد، مطمئناً به ضرر پرسپولیس است. یک تک بازی ۹۰ یا ۱۲۰ دقیقه‌ای و بدون حق حتی یک اشتباه برای هرکدام از تیم‌ها. اشتباه در تک دیدار، به قیمت از دست رفتن جامی است که بازیکنان، هواداران و کادر فنی خون‌دل‌ها برای به دست آوردنش خورده‌اند. امیدواریم به‌گونه‌ای برنامه‌های سازمان لیگ تنظیم شود که کمترین ضرر و آسیب به تیم‌های ایرانی از جمله پرسپولیس بخورد. این تیم به اردوی آماده‌سازی با استفاده از حداکثر امکانات نیاز مبرم دارد و مسوولین امر بهتر است فکری به حال این ماجرا بکنند. در این راه، اعتماد به تصمیمات یحیی و حمایت بی‌چون و چرا از او، بهترین و منطقی‌ترین راهکار است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه