همراه ما باشید

اینجا جای هیچ کسی خالی نیست جز ۲۴ رویایی

اینجا جای هیچ کسی خالی نیست جز ۲۴ رویایی

پیروزی نیوز -  درست در اینجایی که قرار گرفته ایم، در همین روزهایی که از خلاء مهاجم در لیگ رنج می بریم و در ۳ بازی ابتدایی لیگ، تنها یک گل زده ایم که آن هم توسط یک مدافع به ثمر رسیده، در روزهایی که استرس فینال لیگ قهرمانان آسیا را می کشیم و نمی دانیم همچنان می توانیم به این تیم برای قهرمانی دل ببندیم، جای هیچ‌کسی در پرسپولیس خالی نیست.

نه در روزهای پر از هیجان لیگ متمرکز قهرمانان آسیا که هیچ کسی فکرش را نمی کرد پرسپولیس بتواند این‌قدر خوب و هدفمند بازی کند، نه در آن روزهایی که فکر می کردیم به خاطر تغییر ترکیب تیم و اضافه شدن یاران جدید، باید هفته ها و بازی ها را از دست بدهیم که نتیجه اش بشود هماهنگی و یکدستی تیم سال‌های گذشته، آن روزها هم جای هیچ کسی اینجا خالی نبود.

نه اینکه منکر زحمات آن هایی باشیم که در این سال ها در پرسپولیس بودند، که هر بازیکنی اگر حتی یک بازی هم برای این تیم انجام داده باشد، نامش در تاریخ ثبت شده و قابل احترام است. البته تاریخ هم می گوید که این نام های بزرگ نبوده اند که به پرسپولیس اسم و رسم داده اند، بلکه این پرسپولیسِ بزرگ بوده که به این اسم ها، بزرگی داده است.

یکی از همکاران خبرنگار، زمانی که پرسپولیس داشت با تعصب و غیرتش، در پنجره بسته بازی ها را یک به یک با جان و دل، پشت سر می گذاشت، نوشت «این تیم از وقتی که سنت دقیقه ۲۴ را گذاشته، تیم تر شده است» می خواهیم بگوییم پرسپولیس چه قهرمان آسیا بشود و چه نشود، چه قهرمانی پنجمش را به دست بیاورد و چه نیاورد، این جا جای کسی جز مرحوم هادی نوروزی خالی نیست که بعد از مرگش، پرسپولیس خواست که قهرمانی را به او تقدیم کند و علاوه بر سنت دقیقه ۲۴، تیم خواست که نبازد و خواستن و تلاش صددرصدی و با تمام وجود برای بردن، به عادتِ خوب پرسپولیس تبدیل شد.

***

پیش از آنکه پرسپولیس جشن پوکر قهرمانی اش را بگیرد، علیرضا بیرانوند که بی شک سهمی کتمان نشدنی در موفقیت های چند سال اخیر تیم داشت، خواست که به بلژیک برود. هواداران دوست داشتند او به شکلی دیگر از پرسپولیس جدا شود، هرچند که کسی هم نمی خواست مانع پیشرفتش و عضویتش در فوتبال اروپا بشود.

بیرو رفت، درحالی که این جا می توانست بماند و قهرمانی آسیا را در فینال دوم تجربه کند. می توانست در جشن پوکر حاضر باشد. چه بسا عنوان برتری گلر آسیا را به خود اختصاص می داد، اما رفت تا رویاهای بزرگش را در آنتورپ دنبال کند. او هنوز نتوانسته یک بازی هم برای آنتورپ انجام دهد، گلری که اگر می ماند هم به پرسپولیس کمک کرده بود و هم خودش در افتخارات تازه سهیم می شد، حالا به نیمکت دوخته شده است و گاهی حتی نامش در لیست ۱۸ نفره تیم بلژیکی هم نیست.

حالا با درخشش امیر عابدزاده در لیگ پرتغال، عملکرد خوبِ حامد لک در درون دروازه پرسپولیس که برترین دروازه بان لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب هم لقب گرفت، بیرانوند حتی شاید جایگاه ثابت چند سال اخیر خود درون دروازه تیم ملی فوتبال را هم از دست بدهد.

البته او فعلا و تا این جای کار، موقعیتش در آنتورپ را طبیعی می داند: «روزی که آمدم به بلژیک، این‌قدر تمرینات سرعتی بود که گفتم باید همین الان برگردم به ایران! من نمی‌توانم اینجا تمرین کنم. اما اگر قرار باشد بعد از ۳ ماه بازی نکردن به ایران برگردم، دیگر هیچی. نمی‌گویم عصبی نیستم. هستم. ولی می‌دانم که این‌جا موفق خواهم شد. ۳ سال در نفت نیمکت نشین بودم، بسیار سختی کشیدم تا به اینجا رسیدم. اما آنجا فوتبال آسیا بود و الان در اروپا هستم. اینجا سخت تمرین می‌کنم و مربیان هم از من راضی هستند و تنها مشکلم دیر اضافه شدن به تمرینات بود.»

***

علی علیپور مدت ها ساز رفتن کوک کرده بود. قبلا هم عکس های اینستاگرامی اش را پاک کرده و البته نسبت به رقم قراردادش اعتراض داشت. او گل های موثری در سال های حضورش در پرسپولیس به ثمر رساند. زمانی که مهدی طارمی رفت، اجازه نداد در فصل بعدی اش، جای خالی این مهاجم خیلی به چشم بیاید و با انگیزه فراوان در خط حمله پرسپولیس بازی کرد و عنوان آقای گلی را هم به خود اختصاص داد.

او البته تیم را سر کار نگذاشت، در همان روزهایی که مدیریت قبلی وقت رسیدگی به مشکلات تیم و بازیکنان را نداشت، علیپور تصمیم قطعی به رفتن گرفت.

علیپور که با پرسپولیس معروف و مدعی شده بود، پیش از لیگ قهرمانان آسیا، در حالی که تیم به او بیشتر از قبل نیاز داشت، قراردادش را با پرسپولیس تمدید نکرد و راهی لیگ پرتغال شده و همبازی امیر عابدزاده در ماریتیمو شد. او که می توانست در لیگ قهرمانانِ پیش رو بدرخشد، ترجیح داد تیم را در این موقعیت تنها بگذارد و البته عیسی آل کثیر جای او را خیلی بهتر از خودش پر کرد و ستاره پرسپولیس در لیگ متمرکز آسیا شد.

علیپور هرچند برخلاف بیرانوند کمی موقعیت بازی پیدا کرده، اما افتخار فینالیست شدن در آسیا را از دست داد و البته هرگز تا اینجای کار نتوانسته به بازیکن قابل اتکا و موثر در این تیم بدل شود.

***

اما مهدی ترابی، بازیکن تاثیرگذار فصل گذشته پرسپولیس که وقتی به آن شکل از تیم جدا شد، همه فکر می‌کردند دیگر در لیگ قهرمانان آسیا نمی توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

ترابی بازیکن فوق العاده کلیدی و موثری در فصل گذشته سرخپوشان بود که در بسیاری از بازی ها گشاینده گره بازی می شد. او یکطرفه قراردادش را فسخ کرد. به شکل بسیار بدی از تیم جدا شد و به العربی پیوست. به واقع ناراحتیِ بالاتر از خلاء ترابی، تیمی بود که او برای آینده اش انتخاب کرده بود.

بازیکن خوبِ فوتبال ایران می توانست در تیم های بزرگ تری بازی کند اما ترجیح داد از پرسپولیس طوری جدا شود که بابت لژیونر شدنش هم پولی به حساب باشگاه نیاید.

او از روزی که به العربی رفته، بد آورده و هرگز نتوانسته چهره ای که در پرسپولیس داشت را از خود به نمایش بگذارد. مهره کلیدی فصل گذشته سرخپوشان بیشتر از آنکه در لیگ ستارگان بازی کند، مصدوم بوده و خیلی از هواداران العربی بابت جذب او از باشگاه شان انتقاد دارند.

***

و اما شجاع خلیل زاده؛ او نقش مهمی در فینالیست شدن پرسپولیس در آسیا ایفا کرد. با تمام وجود در کنار سایر مدافعان، برابر حریفان آسیایی جنگید و هیچ کسی فکرش را نمی کرد که در فینال آسیا او را در اختیار نداشته باشیم. او هم از ترابی کپی برداری کرده و بعد از سال ها حضور خوب و رویایی در پرسپولیس و نقش داشتن در موفقیت های بزرگ تیم، به بدترین شکل ممکن از جمع سرخپوشان جدا شد، درحالی که می توانست فینالی دیگر در آسیا را تجربه کند و بعد از آن به الریان بپیوندد.

چه بسا قهرمانی در آسیا می توانست رقم پیشنهادی عرب ها را برای او هم افزایش دهد. شجاع اگر می ماند، بهترین روزهای زندگی اش را می توانست در پرسپولیس تجربه کند، او که با جام های قهرمانی پیشین، شادی‌های فراموش نشدنی زیادی کرده بود.

***

پرسپولیس دیشب بازی بسیار خوبی را مقابل شهرخودرو به نمایش گذاشت. این تیم با وجود تمام مهره هایی که از دست داده، می تواند فینالی به یادماندنی را از خود در روز ۲۹ آذر بر جای بگذارد.

این جا جای هیچ کدام از بازیکنانی که می توانستند بمانند، اما نماندند، خالی نیست. پرسپولیس باز هم می‌خواهد بدرخشد و برای یار فقید خود، کاپ بیاورد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه