همراه ما باشید

قرنطینه اجباری

قرنطینه اجباری

پیروزی نیوز - بازی با نساجی لغو شد. سازمان لیگ پیش از این اعلام کرده بود که اگر نساجی قائمشهر موافق جابه‌جا شدن میزبانی و میهمانی، بین خود و پرسپولیس نباشد این بازی لغو خواهد شد. درنهایت مسوولان باشگاه نساجی با این امر مخالفت کردند و بازی هم معوق شد.

این اتفاق در شرایطی روی داد که همه می‌دانند پرسپولیس همین حالا بعضی بازیکن را به دلیل محرومیت و مصدومیت در اختیار ندارد. از سوی دیگر کنفدراسیون و کشور قطر، قوانین سخت‌گیرانه‌ای در صورت مواجهه تیم با مورد مثبت کرونا دارند.

از سوی دیگر برخلاف نظر بعضی، حذف این مسابقه، امر دلخواه یحیی گل‌محمدی نبود و او روی این بازی حساب کرده بود ولی بازی درکنار مساله کرونا، بازی در زمین چمن مصنوعی آن هم با زیرسازی نامناسبی که معمولا در ایران شاهدش هستیم، امر نگران‌کننده‌ای بود. به عبارتی باید گفت برای پرسپولیس و گل‌محمدی انتخاب بین بد و بدتر بود و همین حالا با این انتخاب بخشی از برنامه فنی مختل شد و ناکام ماند. مدیران اجرایی آن باشگاه که البته ادعا کردند هدفی برای ضربه زدن به نماینده ایران ندارند، تا حدی به چنین کاری دست زده‌اند.در این بین البته باشگاه خیبر خرم‌آباد، در بند چهارم بیانیه‌ای که صادر کرد، کنایه سنگینی زد و آورد که بعضی مدیران آن باشگاه سودای مدیریت در یکی از تیم‌های پایتخت را در سر دارند که خود به نظر باید به سابقه فعالیت امیری در استقلال توجه کرد.

*حساب نساجی و مازندران از این ماجرا جداست

از سوی دیگر در روزهای گذشته شاهد بودیم که تلاش‌هایی برای شکل‌گیری دشمنی و کینه بین هواداران ۲تیم پرسپولیس و نساجی ثائمشهر صورت گرفت. هدف این افراد که خیلی سریع به صورت خودجوش سازماندهی شدند، ایجاد وضعیتی مشابه شهر تبریز و اصفهان برای فوتبال بود. این در حالی است که پرسپولیس به شکل عجیب و باورنکردنی در پرسپولیس از جمله در این شهر قائمشهر طرفدار دارد. این از گذشته وجود داشت و با حضور بازیکنان این خطه ورزشکار پرور، بیشتر هم شد. خوب به یاد داریم در تبریز و اصفهان هم چنین بود و هست. همین که ما زمانی از هواداران پرسپولیس می‌خواستیم سرخپوشان تبریز را رد یابند، به خوبی نشان می‌دهد چه خبر است اما در این دو شهر دو جریان متفاوت یکی فوتبالی و دیگری غیر فوتبالی منجر به رقم خوردن وضعیتی شدند که اکنون می‌بینیم. البته به نظر نگارنده کوتاهی بعضی نهادهای ذیربط هم می‌توانست عمدی باشد تا به تعبیری پرسپولیس مجموعه‌ای نباشد که در تمام ایران دست بالا را داشته باشد که البته موضوع این مطلب نیست.

به هر حال در روزهای اخیر از سوی بعضی فعالان تیم‌های رقیب در شبکه‌های اجتماعی این تلاش را شاهد بودیم که فضای مشابهی به بهانه این موضوع ایجاد شود. کمی هم پیش رفتند ولی به سرعت یک جریان موازی هم شکل گرفت که چالش پیش آمده اصلا تقابل هواداران ۲تیم و ۲شهر نیست. آن‌هم با مازندرانی که گاهی احساس می‌شود نسبت جمعیتی پرسپوبلیسی‌ها در آن حتی بیشتر از خود تهران باشد. البته برای این موضوع آماری نیست.

به هر حال نکته مهم این است که هواداران ۲تیم باید بسیار مراقب باشند و پیش‌بینی می‌شود این تحرکات در زمان مصاف ۲تیم شکل میدانی به خودش بگیرد.

* تصمیم مدیران نساجی، به ضرر نساجی، به سود هواداران استقلال!

نکته قابل تامل این است که تصمیم مدیران نساجی در عمل به ضرر منافه تیم نساجی و هواداران آن نیز بود.

درواقع ما نمی‌توانیم فارغ از قصد و نیت مدیران نساجی، هر چه که بود انتظار داشته باشیم که آن‌ها از حق و حقوق و منافع تیم خود بگذرند. هیچ‌گاه به خود اجازه چنین رفتار و خواسته غیر منطقی را نمی‌دهیم و از آن دفاع هم نخواهیم کرد، چراکه شرافت و بزرگی پرسپولیس اولی بر همه چیز حتی افتخارات است و اصولا شرافت رفتاری و حرفه‌ای وجه تمیز دهنده پرسپولیس از بعضی باشگاه است و نه افتخارات و قهرمانی‌های فراوانش.

با این توضیحات، پرسیده خواهد شد که چرا از این وضعیت شاکی هستیم. دلیلش هم مشخص است. این تغییر محل برگزاری مسابقه به سود نساجی تمام می‌شد. بله به سود آن‌ها بود و هواداران این تیم می‌توانند مواخذه کنند که چرا مدیران باشگاه برخلاف منافع باشگاه و به اراده دل هواداران دیگر تیم‌ها از جمله استقلال، کار را پیش بردند.

فرض کنیم که در آینده شرایطی فراهم شود که تعدادی هوادار بتوانند به ورزشگاه بیایند. کدام تیم سود کرده بود.

از سوی دیگر باشگاه نساجی با پذیرش جابه‌جایی محل مسابقه، این امکان را پیدا می‌کرد که در نیم فصل دوم دو هفته پیاپی بیون از خانه و در مسجد سلیمان و تهران به میدان نرود.

*پر ریسک‌ترین روزهای یحیی

و اما از این مسایل که بگذریم، به وضعیت سختی می‌رسیم که یحیی با آن روبه‌روست. به نظر می‌رسد او به‌اندازه تمام دوران فعالیت حرفه‌ای خود در حال ریسک کردن است. انصاری هنوز مصدوم است، آل‌کثیر، امیری و پهلوان را هم ندارد. در این شرایط فکر کردن به از دست دادن هر بازیکنی به دلیل مصدومیت یا کرونا به نظر هولناک است. به‌ویژه که بعضی بازیکنان در پست خود در عمل اخرین برگی هستند که در اختیار دارد. در این شرایط او نمی‌تواند بی‌خیال انجام بعضی بازی‌ها بشود. او این بازی‌ها را برای جا افتادن بازیکنانش می‌خواهد. برای این که آن‌ها را در شرایط مسابقه و آمادگی بدنی و ذهنی نگه‌دارد می‌خواهد. او با حریفی روبه‌رو خواهد شد که هیچ یک از این مشکلات را ندارد و با توجه به قرارداشتن در کورس رقابت با حریفان قدرتمند در اوج نمودار آمادگی خود خواهد بود. از نظر سطح هورمونی آن‌ها در وضعیت بالاتری هستند و حالا برای این که پرسپولیس به‌خاطر این مدل برنامه‌ریزی مسابقات، بیشتر عقب نیفتد باید با ذوب‌آهنی بازی کند که اخیرا تعداد زیادی بازیکن کرونایی داشته است.

*لغو بازی با ذوب‌آهن هم فاجعه می‌شود

در خبرها آمده بود لغو بازی با نساجی به این دلیل است که کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل موازین سخت‌گیرانه ۲هفته مانده به فینال اجازه بازی را نمی‌داد. این یک کد کاملا نادرست است. اول این‌که بازی با نساجی بیش از ۲هفته تا فینال فاصله داشت و دوم این‌که اگر این طور بود از همین حالا بازی با نساجی لغو شده، اعلام می‌شد. پس این حرف درست نیست هرچند بازی با ذوب‌آهن هنوز در معرض خطر لغو قرار دارد. به واقع سازمان لیگ برای این فصل خود را آماده کرده است که به دفعات مجبور به تعویق بعضی بازی‌ها یا حتی هفته‌ها به دلیل کرونا شود.

در این بین مشکل دیگر این است که بعضی هواداران و فعالان شبکه‌های اجتماعی واقعا فکر می‌کنند افرادی که در باشگاه یا کادر فنی حضور دارند، خیلی مسایل را نمی‌دانند و آن ‌گاه بدون اطلاع از موازین یا نیازها، برای تیم نسخه می‌پیچیدند. این طور نیست. باور کنید حتی در حالتی که بسیاری حاضرند هر کاری کنند تا یرمربی پرسپولیس بشوند، کمتر کسی حاضر است در معرض وضعیتی باشد که گل‌محمدی با آن روبه‌روست. از سویی ریسک ابتلا را باید برای بازی با ذوب‌آهن یا هر تیم دیگری بپذیرد و از سوی دیگر نمی‌تواند بی‌خیال بازی شود. بازی تدارکاتی جای یک بازی رسمی را نمی‌گیرد و اگر بازی با إوب‌آهن هم انجام نشود، پرسپولیس در عمل ۱۹روز پس از آخرین بازی رسمی خود که مصاف با شهر خودرو بود در فینال آسیا به میدان خواهد رفت و این بسیار بد خواهد بود.

*بازگرداندن تیم حتی با یک مورد مثبت کرونا، واقعیت دارد؟

در حال حاضر یکی از مسایلی که مطرح می‌شود این است که حتی اگر موردی مثبت در کاروان تیم در قطر وجود داشته باشد، کل تیم به تهران بازگردانده خواهد شد و به این ترتیب، نماینده شرق آسیا به‌عنوان قهرمان رقابت‌ها معرفی می‌شود. این‌که بعضی رفتارهای کنفدراسیون مشکوک به نظر می‌رسد و احساس می‌شود که بعضی عوامل و محرومیت‌ها برای پرسپولیس می‌تواند نتیجه تلاش بخشی از بدنه اجرایی فوتبال آسیا برای بازگرداندن قهرمانی به شرق آسیا، بعد از قهرمانی دوره قبل لیگ قهرمانان باشد، بحثی است که باید در موقع لزوم به ان پرداخته شود، اما برگرداندن تمام کاروان تیم به خاطر یک مورد مثبت، مساله عجیبی است. البته بعضی مقام‌های رسمی در پرسپولیس این مساله را تایید می‌کنند ولی بعضی هم می‌کویند با چنین موردی برنخورده‌اند. مساله این است که چنین پروتکلی همین حالا در بازی‌های منطقه شرق اجرا نمی‌شود پس چرا باید فقط به خاطر همان یک بازی، چنین کنند؟

به هر حال اگر این مورد اگر واقعا جزو دستورهاست باید از سوی باشگاه و فدراسیون به شکل رسمی اعلام شود تا این وضعیت آشفتکی خبری هم بهبود یابد.

*سختگیرانه‌تر از قبل

البته در این که قوانین، نسبت به گذشته سخت‌گیرانه‌تر شده است شکی نیست. به ویژه که تعداد ابتلا در ایران افزایش زیادی داشته است ولی قطر به‌عنوان میزبان متعد به رفتار واحد با تیم‌های حاضر است. تا این‌جا آنچه مسلم است این که کنفدراسیون و قطر مصمم به این مساله هستند که تا قبل از دریافت جواب تستی که در فرودگاه انجام می‌شود، تیم اجازه خروج از هتل، حتی برای تمرین را نخواهد داشت و شاید مانند بار قبل اعتراض افشین کارگشا نباشد و باید برای این موضوع فکر شود. تا این‌جا مسلم است که فرد مبتلا باید به کشورش برگردد ولی حضور فرد مثبت در هواپیما چگونه است، نمی‌دانیم. پرسپولیسی‌ها قرار است مکررا در روزهای آینده مدام تست تشخیصی را انجام بدهند. آخرین تست هم برای بعد از بازی با ذوب‌آهن است تا هیچ فرد مثبت با تیک به قطر نرود. به هر حال روزهای پر التهابی است باید دید که چه خواهد شد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه