همراه ما باشید

بعد از پرسپولیس بعید است تیمی ایرانی دوباره به فینال آسیا برسد

بعد از پرسپولیس بعید است تیمی ایرانی دوباره به فینال آسیا برسد

پیروزی نیوز - امیرحسین اصلانیان رک و راست همه‌چیز فوتبال را نقد می‌کند.

در تعصبش نسبت به پرسپولیس هم شکی وجود ندارد، او در روزهایی که می‌توانست با پیگیری طلبش از باشگاه، دردسر تازه‌ای برای پرسپولیس درست کند، طلبش را بخشید تا نشان دهد دوست داشتنش تنها به حرف نیست.
با مهاجم دهه گذشته فوتبال ایران تماس گرفتیم تا در مورد وضعیت امروز مهاجمان پرسپولیس که این روزها دچار هجمه سنگینی شده‌اند، صحبت کنیم. با او از هر دری صحبت کردیم، آن‌هم در روزی که همکاری کلمبیا با کارلوس کیروش هم به اتمام رسید. اصلانیان یکی از طرفداران پروپا قرص کیروش در زمان سرمربیگری تیم ملی اش بود. گفت‌وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با امیرحسین اصلانیان را در زیر می‌خوانید:
-بعد از ۳ بازی نه‌چندان دلچسب از پرسپولیس در لیگ برتر، این هفته شاهد عملکرد نسبتا خوبی از سرخپوشان مقابل شهر خودرو بودیم.
من می‌خواهم در این خصوص کلی صحبت کنم. از اینکه چقدر رفتن مربیان خارجی از کشورمان روی فوتبال‌مان و کیفیت اش تاثیرگذار بوده است. رفتن کیروش و برانکو، حتی تعطیلی برنامه ۹۰ و نبود تماشاچی؛ با این‌ها حدود ۲۰ سال به عقب برگشتیم. وضعیت طوری شده که حتی نگاه کردنش برای بیننده غیرقابل تحمل شده و کسانی را می‌شناسم که یه ربع آخر بازی‌ها را حوصله ندارند نگاه کنند. یک روزی فوتبال ما در جام جهانی حرفی برای گفتن داشته و ۲ بار متوالی به این رقابت‌ها راه‌یافته، اما آن فوتبال کجا و این فوتبال کجا. درست است که الان مربیان جوانی در لیگ برتر کار می‌کنند ولی از فوتبال روز دنیا خیلی عقب‌مانده‌ایم. در همین بازی با شهر خودرو، تیم حریف یک توپ به دروازه پرسپولیس نمی‌رساند و این برای تیم لیگ برتری فاجعه است. اصلاً چه معنایی دارد که یکی فوتبالش تا تمام می‌شود او را سرمربی می‌گذارند؟ رحمتی را مثال می‌زنم، معلوم است نتیجه نمی‌گیرد. تو باید کلاس و دوره مربیگری گذرانده باشی که وقتی بحران ایجاد می‌شود، بدانی پلن B چیست، اینکه ۲۰ سال بازی کردی دلیل نمی‌شود که حتما کار مربیگری را بدانی. متاسفانه از یکسری ارتباطات سوءاستفاده می‌کنند و به جای کلاس دیدن، دستیار شدن و تجربه‌اندوزی، یک‌دفعه سرمربی می‌شود، این یعنی یک‌شبه مهره سوزی اتفاق افتادن.
-در ابتدای صحبت تان گفتید کیفیت بازی‌ها آن‌قدر کم شده که خیلی‌ها فوتبال را کامل نمی‌بینند؟
یک قسمت قضیه همین بود که گفتم، یک قسمت دیگر اینکه تولید فوتبالیست ما به صفر رسیده، چه مهاجمی در این سال‌ها تولید کرده‌ایم؟ یکی همین قائدی است که یک مقدار درخشیده، او هم بگیر نگیر دارد. ما فوتبالیست‌هایی را در لیگ نمی‌بینیم که دفاع را ۲ متر جا بگذارند و رد شوند. یا هافبکی که چند پاس در عمق بدهد که مهاجم را در موقعیت تک به تک قرار دهد. کل بازی شده پاس به کنار و عقب، یک کار مبتدیانه برای اواخر دهه ۶۰ و لیگ دو. ما چنین فوتبالی را مشاهده می‌کنیم و به خاطر همین تیم ملی ما درخطر حذف از جام جهانی قرارگرفته است. چند لژیونر هم به ما اضافه می‌شوند و ما در مرحله‌ای گیر افتاده‌ایم. فوتبال ما نه پدر دارد، نه صاحب و نه پول. تحریم هم هستیم، کرونا هم هست. بازیکن پول نگیرد انگیزه‌اش را از دست می‌دهد. این‌ها همه تاثیرگذار است ولی بیشترین قسمت این افت و پسرفت این است که ما استعداد تولید نمی‌کنیم. از جوانان و امید که از المپیک حذف شدند، چند نفر در همین لیگ بازی کردند؟ این خیلی بد است، یک سال از آن داستان گذشته و اگر آن‌ها پخته‌شده باشند، هر تیمی باید از دو، سه نفر آن‌ها در ترکیب خود به‌صورت فیکس استفاده کند.
-به ممنوعیت ورود خارجی‌ها هم به‌عنوان دلایل افت اشاره کردید.
مملکت ما پول ندارد. اختلاف ریال و دلار زیاد شده و این قانون من‌درآوردی را به لیگ آورده‌اند که تیم‌ها نباید از خارجی استفاده کنند. دلیلش هم اصلاً فنی نیست، صرفا به اختلاف بالای ریال و دلار و یورو برمی‌گردد. فوتبال ما باید افت کند چون دلار نداریم، من بازی اخیر استقلال را دیدم. این‌قدر این بازی زشت بود که فکر می‌کنم کاش به جای برگزاری مسابقه، نفری یک امتیاز به ۲ تیم می‌دادند. برای چه ۹۰ دقیقه وقت بقیه را گرفتند؟ فوتبال ما شده صفر، هیچی در این بازی ندیدیم. درست است که پرسپولیس در بازی قبلی ۳ گل زده ولی شهر خودرو یک‌بار هم به ۱۸ قدم پرسپولیس نرسیده. پرسپولیس پای فینال آسیاست و باید حواسش جمع باشد که فوتبال شرق آسیا زمین تا آسمان با چیزی که اکنون در لیگ برتر می‌بینیم فرق می‌کند. جوانی که از شرق آسیا می‌آید، بازیکن شهر خودرو نیست که کورس نگذارد و نتواند از دفاع تیم رد شود. البته یحیی گل محمدی و دیگر دوستان حتما حواس شان هست که ما یک تک بازی مهم داریم و امیدوارم که بتوانیم موفق عمل کنیم. من بعید می‌دانم با این وضعیت تیمی از ایران دیگر به فینال برسد.
-شما در سال‌هایی که پرسپولیس مهاجمان بنامی داشت، در این تیم بازی کردید. امروز روی مهاجمان تیم هجمه سنگینی ایجادشده.
من یک مثال از خودم می‌زنم. وقتی آقای گل بودم و در لبنان ۲۰۰۰، جلال طالبی من را به تیم ملی دعوت کرد و پس‌ازآن به پرسپولیس آمدم، علی کریمی، بهنام سراج، علی‌اکبریان، پایان رافت، ادموند بزیک و بعد هم علی دایی اضافه شد. جواد کاظمیان، سهراب انتظاری هم آمدند و حتی رضا جباری هم در خط حمله استفاده می‌شد. در تیم امیدها هم مقداد قباخلو و اولادی و علی سلمانی را داشتیم. با علی پروین صحبت می‌کردم، می‌گفت ترجیح می‌دهد از من ۳۰ دقیقه آخر استفاده کند چون انفجاری و سرعتی هستم ولی از عبدی و رمضانی نمی‌توانیم انتظار این را داشته باشیم که این‌همه فشار را از سوی فضای مجازی، مطبوعات و هواداران را تحمل کنند. ما به مهاجم باتجربه‌تر احتیاج داریم. حیف شد آل کثیر این مشکل برایش پیش آمد، خودش را در لیگ قهرمانان خیلی خوب نشان داد. نتوانستیم تبرئه او را بگیریم چون در AFC صندلی نداریم.
-یعنی فکر می‌کنید حمایت از آن‌ها، راندمان شان را بالا می‌برد؟
سرمربی اگر به فورواردش بگوید که من از تو این حرکت را در ۱۸ قدم می‌خواهم حتی اگر گل هم نزنی. این برداشتن بار روانی از دوش مهاجم است. این حرف‌ها را که به من می‌گفتند راحت‌تر گل می‌زدم. ولی اگر داد بزنند که توپ را خراب کنی، باید بیرون بیایی، این استرس‌زاست.
-البته دوره شما فضای مجازی را نداشتیم که با این حجم از انتقادات و هجمه مواجه شوید.
به جایش دو، سه روزنامه داشتیم که بازیکن جابه جا می کردند، قدرت شان از فضای مجازی خیلی بیشتر بود. حالا به‌صورت کلی می‌گویم، به نظر من، این فوتبال نیست.
-ولی با این وجود پرسپولیس دارد خوب بازی می‌کند.
پرسپولیس پای فینال آسیاست. تیم اول پایتخت است، اگر فکر کنیم حریف مان در فینال مثل شهر خودرو است، ۱۰ تا گل می‌خوریم.
-شما از موافقان کیروش بودید، او از کلمبیا اخراج شد.
این موضوع را خواندم که با کلمبیا توافق کرده که همکاری شان تمام شود. او ۲ نتیجه بد آنجا گرفته، من زمانی که در ایران بود کارش را دنبال می‌کردم. بعد هم ملاک قضاوت در مورد یک مربی، قطع همکاری با یک تیم نیست، برانکو هم از تیم عربی کنار گذاشته شد. در حال حاضر فقط منتظر عملکرد اسکوچیچ هستم، اگر بار دیگر مقابل بحرین و عراق ببازیم، اوت خواهیم شد و به جام جهانی نخواهیم رفت، این به نظر من مهم‌تر از پرداختن به موضوع کیروش و برانکو است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه