همراه ما باشید

چه کسی زمان را کشت؟

چه کسی زمان را کشت؟

پیروزی نیوز - بالاخره همان شد که گفته بودیم و گفته بودند. مشخص و محرز بود که شکایت از شجاع خلیل زاده در مراجع داخلی به‌جایی نمی‌رسد.

برای دانستن آن به علم حقوق نیاز نبود چون عرف روابط بین‌الملل در دنیای فوتبال معلوم است. با این وجود وکلا و کارشناسان حقوقی فعال در عرصه ورزش نیز، روی این مساله تاکید داشتند. این مساله در این مدت بارها مورد تحلیل قرار گرفت. مساله این بود که بازیکن از زمان خروج از فوتبال ایران، بُعد بین‌المللی پیدا می‌کند و مراجع داخلی فوتبال نهایت امر در داخل مرزها صاحب نفوذ رای هستند.
*به خودمان شک کرده بودیم
با تمام آن مسایلی که مطرح می‌شد بازهم تاکید ویژه‌ای روی این مساله وجود داشت که موضوع در مراجع داخلی دنبال شود. متاسفانه مراجع ذیربط در فدراسیون فوتبال هم به خود زحمت اظهارنظر در این ارتباط را نمی‌دادند. وکیل پرونده هرچند بسیار محترم و متشخص، ولی به‌قدری محکم و جدی بر مواضع خود ایستاده بود و مورد اعتماد مدیریت وقت بود که ما کم‌کم به دانسته‌های بدیهی خودمان شک کرده بودیم. نگارنده بارها با کارشناسان حقوقی صحبت کرد تا شاید نکته باریک‌تر از مو و مطلبی از قلم افتاده باشد و سیاست درستی پشت این ماجرا باشد.
*برای یک دعوا ۲ دادگاه رای نمی‌دهد
ازجمله توجیه‌هایی که در آن مقطع شنیده می‌شد این بود که اگر حکم کمیته تعیین وضعیت به سود پرسپولیس باشد، این مساله باعث استحکام موقعیت و استدلال پرسپولیس در مرجع فیفا خواهد شد. شاید برای یک شنونده عادی، چنین استدلالی نه‌تنها درست، بلکه هوشمندانه باشد. این در حالی است که در این سال‌ها به جهت پیگیری اخبار حقوقی فوتبال یک حداقل آشنایی با مباحث حقوقی پیدا کردیم از آن جمله این‌که در سیستم قضایی دنیا از قواعد کلی این است که وقتی برای یک پرونده، توسط دادگاهی حکم صادر می‌شود، دادگاه دیگر دوباره برای همان پرونده حکم موازی نمی‌دهد.
*چالش برای اهالی حقوق
بر پایه این اصل یک باشگاه نمی‌تواند با حکمی از یک مرجع داخلی به مرجع بین‌المللی برود، همان پرونده را مجددا باز کند و در دفاعیات خود حکم مرجع اول را برای استحکام ادعای خود مطرح کند. به همین دلیل است که ما اصلا چنین رویه‌ای را شاهد نیستیم.
عبدالصمد ابراهیمی، کارشناس مسایل حقوقی، البته در آن زمان این حالت را مطرح کرده بود: « پرونده شجاع از ضلع غربی خیابان شیخ بهایی به ضلع شرقی آن خیابان رفت. از باشگاه پرسپولیس به فدراسیون فوتبال.
چرایی این موضوع محل پرسش حقوقدانان ورزشی است و عدم مراجعه به فیفا جای سئوال دارد.
پرسپولیس در این پرونده به دنبال آن است تا با توجه به اینکه در قرارداد با شجاع، ارکان قضایی فدراسیون ایران صالح به رسیدگی هستند کار را در ایران پیش ببرد.
هزینه دادرسی چندانی پرداخت نمی‌شود و آخرالامر درستی یا غیرموجه بودن فسخ قرارداد او به اثبات می‌رسد.
بعد از قطعیت رای و در صورت محکومیت شجاع، با همان رای سراغ الریان و فیفا می‌رود. در آن صورت الریان نمی‌تواند درباره ماهیت فسخ دفاعی داشته باشد چون قبلا حکم آن فسخ در رابطه با شخص بازیکن قطعی شده است.
الریان آن گاه فقط باید بتواند ثابت کند که در اغوای بازیکن نقشی نداشته و این البته که کار ساده‌ای نیست.
اگر کمیته وضعیت ایران، فسخ شجاع را موجه بداند، پرسپولیس این شانس را داشته که قبل از رفتن به فیفا، مستنداتش را محک زده و حداقل اینکه هزینه دادرسی در فیفا پرداخت نکند.»
آیا واقعا این‌طور بود که پرسپولیس واقعا به فسخ معترض شد یا دعوای پرسپولیس ابعاد دیگری هم داشت؟ در این ارتباط کمی پایین‌تر در تشریح دلیل ادعای نور شرق توضیح خواهیم داد.
البته وی در مطلبی در کانال خود در تلگرام، درنهایت موضع خود را این‌گونه عنوان کرد: « نه که قبلا علیه استوکس در کمیته وضعیت ایران طرح دعوی کردیم و بنده خدا و باشگاه خارجی‌اش را از هست و نیست ساقط کردیم الان هم علیه خلیل زاده -و لابد الریان قطر- قرار است در کمیته وضعیت ایران طرح دعوی کنیم و آن‌ها را هم بفرستیم تنگ سینه استوکس.»
این متن به معنای آن بود که وی نتیجه دادن این پرونده در مرجع داخلی را رد می‌کند.
*یادی از اشتباه آرفی
در جریان شکایت چند سال قبل اشپیتیم آرفی از پرسپولیس به فیفا که مدیربرنامه‌اش مرتب، بعضی رسانه‌ها را سرکار می‌گذاشت و از قریب‌الوقوع بودن کسر امتیاز خبر می‌داد. پاسخ فیفا درنهایت این بود که با توجه به پذیرش صلاحیت کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران از سوی آرفی، رای وارد است و کمیته انضباطی فیفا خود را فاقد صلاحیت رسیدگی به پرونده می‌داند این در حالی بود که یک‌طرف دعوا بازیکن بین‌المللی بود ولی چون ابتدا خود به کمیته ‌انضباطی فوتبال ایران شکایت برده بود، یعنی صلاحیت آن را پذیرفته بود و البته آن حکم اثر بین‌المللی هم نداشت و فقط بحث دریافت مطالبات بود.
*نور شرق: پای فدراسیون فوتبال قطر در میان است و ما نباید رای بدهیم
جمشید نور شرق، رییس کمیته تعیین وضعیت فوتبال ایران درنهایت دیروز آب پاکی را روی دست پرسپولیس ریخت. وی به استناد ماده ۲۲ آیین‌نامه نقل و انتقالات فوتبال ایران، این کمیته را مرجع رسیدگی به این پرونده ندانست و در بخش یاز صحبت‌های خود چنین گفت: « نکته پرونده این است که ورود و دخالت
یک مرجع بین‌المللی سبب شده مرجع داخلی رسیدگی نکرده و مرجع خارجی صلاحیت رسیدگی داشته باشد زیرا پای یک فدراسیون خارجی هم در میان است. نظر کمیته وضعیت بازیکنان هم این است شکایت نزد فیفا مطرح شود.
دلیل روشن این نظر هم این است اگر هدف ما از صدور احکام، اجرای آن است. نسبت به فدراسیون جهانی نفوذی نداریم که تصمیم ما قابلیت اجرا داشته باشد.»
البته در اینجا یک سوال مطرح می‌شود. آیا خواسته پرسپولیس حاوی مواردی بود که چنین وضعیتی ایجاد کند؟ اگر این‌طور نباشد، چه؟ در این صورت کمیته تعیین وضعیت اشتباه نکرده است.
*سهم رفتار و تاخیر کمیته تعیین وضعیت در به‌اشتباه افتادن پرسپولیس
این صحبت‌ها منطقی به نظر می‌رسد و ازاین‌جهت به آن ایراد وارد نیست ولی سوال این است که چرا این مطلب این‌قدر دیر اعلام شد؟
فرض کنیم آن کمیته و آن فدراسیون وظیفه‌ای نداشت به پرسپولیس اطلاع دهد که در این موضوع، مسیر حقوقی اشتباه است، آیا نباید خیلی زودتر از این‌ها با بررسی دعوا اعلام می‌کرد که صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد؟
با توجه به این‌که این صلاحیت را در خود ندید و در آن مقطع باشگاه پرسپولیس اعلام کرد خود این کمیته از باشگاه خواسته است که اگر دفاع و مستندی دارد ارائه کند چه معنایی دارد؟
اگر توضیح آن است که در آن مقطع، خلیل زاده هنوز بازیکن بین‌المللی نشده بود، چرا بعد از این اتفاق، خروج خود از صلاحیت رسیدگی را اعلام نکرد تا باعث اشتباه پرسپولیس نشود.
کمیته تعیین وضعیت چه به جهت این تناقض و چه به دلیل تاخیر در عملکرد مقصر است به‌ویژه اگر این تاخیر باعث تضعیف موقعیت پرسپولیس در مرجع بین‌المللی شود. حالا بماند که فدراسیون فوتبال باید به رفتار خود درباره آن همه التهاب جامعه هواداران فوتبال، فکر کند.
*وکیل پرسپولیس نمی‌دانست یا استنتاج کمیته تعیین وضعیت درست نیست؟
و اما چرا نور شرق می‌گوید که شکایت پرسپولیس جنبه بین‌المللی پیداکرده است؟
این ادعا یعنی پرسپولیس باید خواسته‌ای را مطرح کرده باشد که در آن پای باشگاه قطری و البته فدراسیون فوتبال قطر به میان آمده باشد. اعتراض به فسخ احتمالا فقط با استناد به قانونی است که در آن بازیکن به جهت فسخ یکطرفه غیر مجاز باید با محرومیت ۴ تا ۶ ماهه روبرو شود. خب، محرومیت مساله شخصی نیست. پای باشگاه فعلی بازیکن را به میان می‌کشد. آن را چه کسی باید اعمال کند؟ بله فدراسیون فوتبال قطر. آیا کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال ایران، می‌تواند فدراسیون فوتبال کشور دیگر را مکلف به رای خود کند؟ نه!
حالا وکیل پرسپولیس این را نمی‌دانست یا کمیته تعیین وضعیت بر اساس استنتاج خود عمل کرده است؟
*وکیل پرسپولیس: ما که از الریان شکایت نکردیم
در این باره البته امیر ساعد وکیل، مشاور حقوقی باشگاه و وکیل پرونده گفته بود: « متأسفانه درباره این موضوع اشتباه بزرگی پیش‌آمده است. طبق قرارداد شجاع خلیل زاده با پرسپولیس، در صورت اختلاف در قرارداد و فسخ یکطرفه باید طبق روال متعارف کمیته وضعیت برای رسیدگی به قانونی یا غیرقانونی بودن فسخ قرارداد اقدام کند. اشتباهی که در فضای مجازی مطرح‌شده ناشی از این است که آیا باشگاه پرسپولیس علیه باشگاه الریان قطر هم طرح دعوا کرده است؟
وی افزود: اگر می‌خواستیم علیه باشگاه قطری طرح دعوا کنیم باید این اقدام را در ارکان قضایی فیفا انجام می‌دادیم. زیرا کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال ایران برای طرح دعوا موضوعیتی ندارد، اما فعلا موضوع این است که در چارچوب رابطه قراردادی باشگاه پرسپولیس با شجاع خلیل زاده آیا فسخ قرارداد این بازیکن مجاز بوده یا خیر؟»
حال این سوال پیش می‌آید که کدام طرف اشتباه می‌کند؟ آیا امکان اعتراض به فسخ یکطرفه و غیر مجاز قرارداد از سوی بازیکن بدون درخواست اعمال مواد انضباطی مربوطه که در آن محرومیت دیده‌شده است امکان دارد با توضیح نور شرق، نه.
*پشت پرده پرونده استوکس چه خبر است؟
این وضعیت در حالی وجود دارد که پرونده استوکس هنوز هم در فدراسیون فوتبال دنبال می‌شود. البته خیلی پیش از این‌چنین گفته‌شده بود و سوال این است که اگر واقعا این کار انجام‌شده چرا هیچ‌کس هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد؟ همچنین سوال را تکرار می‌کنیم که اصلا چنین کاری، چه سودی دارد حتی اگر اتفاق افتاده باشد.
ای‌کاش در ماجرای استوکس شفاف‌سازی شود که داستان چه بود؟
اصلا چرا شکایت در مرجع داخلی؟ اصلا همین شکایت داخلی کجاست؟ راستی چرا به‌جای این‌که به فیفا شکایت کنیم که بازیکن به تعهد خودش پایبند نیست، رفتیم و قراردادش را خودمان فسخ کردیم؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه