همراه ما باشید

مهدوی کیا: همه برای قهرمانی تیم دعا می‌کنیم

مهدوی کیا: همه برای قهرمانی تیم دعا می‌کنیم

پیروزی نیوز -  آخرین بازی و شاید تلخ‌ترین بازی مهدی مهدوی کیا در پرسپولیس زمانی اتفاق افتاد که یحیی گل محمدی برای اولین بار سرمربیگری پرسپولیس را تجربه می‌کرد.

حالا سال‌ها از آن بازی گذشته و هادی مهدوی کیا می‌گوید این اتفاقات، اتفاق‌های رایج فوتبالی است که هرگز خانواده مهدوی کیا به آن فکر نمی‌کنند. او و مهدی مهدوی کیا در اینکه اگر پرسپولیس باهمان ترکیبی که در مرحله مقدماتی و حذفی لیگ قهرمانان بازی کرد، به مصاف حریف شرق آسیایش در فینال می‌رفت، قهرمان می‌شد، اتفاق‌نظر دارند. البته هادی مهدوی کیا باز هم امیدوار است که این پرسپولیس بتواند همه پرسپولیسی‌های ایران را خوشحال کند و با جام قهرمانی به کشور برگردد.  گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با هادی مهدوی کیا، بازیکن سابق سرخپوشان و برادر کوچک‌تر اسطوره فراموش‌نشدنی فوتبال ایران و پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

-آکادمی کیا در ایام کرونا چقدر توانست برنامه‌هایش را دنبال کند؟

ما هم مثل سایر فوتبالی‌ها، فقط در همان ایامی که به‌کل فوتبال و همه ورزش‌ها تعطیل‌شده و ورزشگاه‌ها بسته بودند و همین ۲ هفته‌ای که تهران تعطیل شد، تمرین نکردیم، غیر از این در تمام ایام تمرینات به پا بود.

-دوست دارم در مورد پرسپولیسی صحبت کنیم که به فینال آسیا رفته، سرمربیگری این تیم را یحیی گل محمدی بر عهده دارد که البته خیلی‌ها تصورشان بر این است که میانه خانواده مهدوی کیا با یحیی گل محمدی جالب نیست.

ناراحتی برای چی؟ این‌ها چیزهای فوتبالی است که پیش می‌آید. معلوم است که ما همه دوست داریم و دعا می‌کنیم که پرسپولیس قهرمان آسیا شود.

-پرسپولیس چقدر در تحقق این آرزو ابزار لازم را در اختیار دارد؟

با توجه به بازی‌هایی که تیم تا قبل از رسیدن به فینال آسیا انجام داد، من به‌عنوان یک فوتبالی که از بچگی بازی کردم، احساسم این بود که این تیم به لحاظ فنی، تاکتیکی، روحی، دیسیپلین و قدرت و هر چیز دیگری، شرایط قهرمانی را دارد. چون جلوی تیم‌های بزرگی که حریفش بودند، خوب بازی کرد. درواقع از همه تیم‌ها در حفظ مالکیت و پرس کردن بهتر عمل کرد. پرسپولیس تا فینال آسیا مالکیت خوبی برای خودش ایجاد کرد، خوب دفاع کرده و گل نمی‌خورد. خوب گل می‌زد. همه‌چیزش خوب بود، اما بعد از اینکه تیم از قطر برگشت، خیلی چیزها تغییر کرد. ۴ بازیکن را از دست دادیم. شجاع خلیل زاده رفت، عیسی آل کثیر با محرومیت ۶ ماهه مواجه شد، وحید امیری و احسان پهلوان ۲ کارته شدند. به نظر من از دست دادن ۴ بازیکن در یک تورنمنت، خیلی ضربه بزرگی است و تنها نگرانی از فینال آسیا، همین است که آن صلابت گذشته را نداشته باشیم.

-قطعا این مساله در کیفیت بازی تیم و ترکیبی که سرمربی می‌چیند، تاثیرگذار است.

پرسپولیس با آن مجموعه بازیکنان خیلی خوب کار کرد و فینالیست آسیا شد، آن کارایی که در موردش صحبت کردیم، مربوط به آن تیم بود. حالا بدون این ۴ نفر کار سخت می شود، اما نه اینکه به خاطر از دست دادن آن‌ها، نتیجه نگیریم، حالا دیگر می‌ماند به عملکرد بازیکنان در آن تک بازی.

-آل کثیر مهره تأثیرگذاری بود، اگر از بین همین ۴ نفر، محرومیت او بخشیده می‌شد، باز هم امیدواری بیشتری داشتیم.

دیگر کار از این حرف‌ها گذشته، باید در مورد شرایط امروزمان صحبت کنیم که این بازیکن را نداریم. آن ترکیب به لحاظ تاکتیکی شرایط خیلی خوبی داشت، حالا باید دید بازیکنان جایگزین و ترکیب متفاوت چقدر می‌توانند در آن بازی بسیار مهم خوب عمل کنند و در شرایط تیمی، خوب جواب دهند. به نظر من این تیم پرسپولیس در فینال آسیا مثل هندوانه در بسته است، باید منتظر بازی ۲۹ آذر ماند.

-البته یحیی گل محمدی در لیگ ترکیب‌های مدنظرش را امتحان کرد، بازی کردن بدون محرومان. پیش از لیگ متمرکز آسیا هم تیم مان به‌کل متحول شده بود، ولی آن تیم به فینال رسید. 

نمی‌شود این‌طور گفت، چون آن زمان جایگزین‌ها عالی بودند، چند نفر را از دست داده بودیم و به‌جایش چند بازیکن جدید گرفته بودیم، آل کثیر جای علیپور آمده بود، پهلوان و سرلک را گرفته بودیم درحالی که مهدی ترابی را از دست دادیم. آن جایگزین‌ها توانستند خیلی خوب بازی کنند، اما حالا به دارایی های ما اضافه که نشده، کم هم شده و این در کار تیمی تاثیر می‌گذارد. نمی‌خواهم بگویم بازیکنانی که داریم، بد هستند ولی مساله این است که باید دید این‌هایی که جایگزین بازیکنان محروم می‌شوند، چقدر می‌توانند به تیم در فینال آسیا کمک کنند.

-چقدر می شود روی برد ۳ بر صفر پرسپولیس مقابل شهر خودرو حساب کرد، اینکه ترکیب جدید به هماهنگی لازم رسیده‌اند؟

خیلی نمی‌شود به آن بازی استناد کرد چون یک بازی در لیگ برتر ایران بود و با فینال آسیا متفاوت است. آن برد و آن بازی فقط ازنظر روحی و روانی برای تیم خوب بود و اعتماد به نفس بازیکنان در ترکیب تازه را بالاتر برد، چون توانستند به آن چیزی که مدنظر است دست پیدا کنند.

-یک‌چیزی می‌خواهم بگویم نمی‌دانم چقدر موافقش هستید. فوتبال ما خیلی برمبنای اصولی مثل فوتبال روز دنیا پیش نرفته، اتفاقات عجیب و شیرین فوتبال ما معمولا بر مقیاس فوتبالی نبوده و چیزی فراتر از آن به کمک‌مان آمده است. مثلا شبیه به اتفاقی که در ملبورن افتاد، به لحاظ فوتبالی برتر نبودیم، اما به خاطر مسایل روحی روانی با دست پر از زمین خارج شدیم.

مقایسه‌اش درست نیست. آن زمان تمام بازیکنان تاپ فوتبال ایران عضو تیم ملی بودند، هرکدام شان می‌توانستند نتیجه را عوض کنند. خداداد عزیزی، علی دایی، کریم باقری و … این‌ها جزو برترین های نه آن دوره صرفا، بلکه تمام ادوار فوتبال ملی ایران بودند. آن‌ها توانایی‌های فردی زیادی داشتند.

-قیاس فنی مدنظرم نبود، به لحاظ روحی و روانی می‌گویم.

خب آن را هم قبل‌ترش گفتم، ما می‌توانیم روی این مساله در مورد پرسپولیس و فینال آسیا هم حساب کنیم.

-حس تان چه می‌گوید؟

من خیلی امیدوار بودم که پرسپولیس قهرمان آسیا شود، آن فُرمی که بازی کرد و با آن فینالیست آسیا شد، بی‌نظیر بود. تیم فُرم خوبی داشت، در مالکیت توپ خیلی عالی کارکردند. همین پاختاکور تیم فوق العاده خوبی بود که توانستند کنترلش کنند. این خیلی مهم است که مقابل تیم شرق آسیا هم بتوانیم همین کار را بکنیم و نگذاریم حریف مالکیت توپ را در اختیار بگیرد. پرسپولیس در خط دفاعی و دروازه کارش درست است. در بازی‌های لیگ هم نشان داد که نبود شجاع را توانسته پر کند ولی آن جلو مهره تأثیرگذاری را از دست دادیم که نبودش در همین بازی ها هم کاملا به چشم آمد و دیدید که تعداد گل‌های زده پرسپولیس کم بود. وحید امیری هم با آن دوندگی بالایش نقش خیلی زیادی در روند بازی داشت، این‌ها در تاکتیک تیمی تاثیر دارد. فقط دعا می‌کنم که پرسپولیس قهرمان آسیا شود.

-مهدی مهدوی کیا نظرش در مورد بازی پیش روی پرسپولیس چیست؟

آن تایم که باهم صحبت می‌کردیم او هم‌نظرش همین بود که این تیم با این فرمی که بازی می‌کند، قهرمان آسیا می شود.

-پس داستان‌های گذشته با یحیی گل محمدی تاثیری در نظرتان در مورد این تیم نداشته؟

یک‌چیزی بوده مربوط به گذشته، یحیی دوست ما بوده، از گذشته و صد درصد همیشه دوست داشتیم که پرسپولیس نتیجه بگیرد، چه الان که به فینال آسیا رسیده و دوست داریم که قهرمان شود و چه با هر تیمی در لیگ ایران که بازی می‌کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه