همراه ما باشید

هوا و زمین‌های عجیب در فوتبال ایران 

هوا و زمین‌های عجیب در فوتبال ایران 

پیروزی نیوز - در تاریخ فوتبال ایران بازی‌های زیادی تحت تاثیر اتفاقات جوی قرار گرفته است و از شرایط طبیعی خارج‌شده است. بازی پرسپولیس و نساجی از دسته چنین بازی‌هایی بوده است.

بد نیست نگاهی به تاریخ فوتبال کشورمان انداخته و بازی‌هایی از این دست را باهم مورد مرور قرار دهیم. نکته قابل‌توجه این‌که بازی‌هایی از این دست در تاریخ فوتبال ایران زیاد داشته‌ایم، اما شاخص‌ترین و معروف‌ترین‌هایش را در این مطلب مورد مرور قرار خواهیم داد مثل بازی پرسپولیس و نساجی  که باران با شدت در حال بارش بود و زمین باتلاق شده بود اما بازی همچنان در حال انجام بود. توجه کنید:

*پرسپولیس و استقلال

مسابقه پرسپولیس و استقلال در شروع لیگ چهارم تخت جمشید در سال ۱۳۵۴ در حالی برگزار شد که باران بهاری با شدت در حال بارش بود. البته در شروع بازی باران قطع شد اما بار دیگر باران در ادامه بازی باریدن گرفت و۲ تیم خیس خیس بازی را ادامه دادند. این بازی را ۲ تیم با تساوی یک‌بر یک خاتمه دادند .

*تیم ملی ایران-کره شمالی

در مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۸۰ مسکو بازی بین ۲ تیم ملی ایران و کره شمالی در زمین بسیار گل‌آلود سنگاپور برگزارشده و باران سنگینی می‌بارید. این بازی با تساوی برای ۲ تیم به پایان رسید و شکل بازی چنان بود که سراپای بازیکنان ۲ تیم را گل فراگرفته بود به‌طوری‌که شماره‌ها قابل‌خواندن نبودند. این مسابقه در اسفندماه سال ۱۳۵۸ برگزار شد.

*پرسپولیس و استقلال

در اسفند ۶۷ و در دورانی که مسابقات فوتبال به خاطر کوچک‌ترین اتفاقی تعطیل می‌شد بازی ۲ تیم پرسپولیس و استقلال به‌طور غیرمنتظره و غافلگیرکننده‌ای برگزار شد. این بازی با تساوی بدون گل خاتمه یافت و در ضربات پنالتی این تیم پرسپولیس بود که بازی را با نتیجه ۴بر ۲ به سود خود خاتمه داد.

*پرسپولیس و نیسان ژاپن

قرار بود بازی برگشت فینال جام در جام آسیا در سال ۷۱ در بهمن‌ماه برگزار شود که به علت بارش سنگین برف در روزهای قبل و بروز یخبندان این بازی کنسل شد. بازیکنان تیم نیسان به کشور خود برگشتند و در فروردین ماه سال ۷۱ بار دیگر تیم نیسان به تهران آمد و بازی برگزار شد و این بار این بازی با برد تیم نیسان ژاپن و قهرمانی تیم حریف به پایان رسید .

*پرسپولیس و ملوان 

در سال ۱۳۷۴ بازی پرسپولیس و ملوان در مسابقات فوتبال لیگ پنجم آزادگان در حالی برگزار شد که روی زمین برف فراوان نشسته و هنوز بارش آن ادامه داشت که بازی بین ۲ تیم برگزار شد. در این بازی برای اولین بار از توپ رنگی استفاده شد تا توپ در میدان قابل‌دیدن باشد. این بازی را پرسپولیس با گل علی دایی با نتیجه یک‌بر صفر برد و خودش را یک‌قدم دیگر به کسب عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ آن سال نزدیک کرد.

پرسپولیس در این سال بعد از ۲۰ سال قهرمان لیگ شد. بازی آخر پرسپولیس در این سال هم در زمینی گل‌آلود برگزار شد که باهم مرور می‌کنیم.

*پرسپولیس و استقلال اهواز 

در روز ۳۰ دی‌ماه سال ۱۳۷۴ بازی بین ۲ تیم پرسپولیس و استقلال اهواز به‌عنوان آخرین بازی پرسپولیس در مسابقات لیگ برگزار شد که پرسپولیس در زمینی گل‌آلود ۳ گل به حریف زد و قهرمانی خود را که قطعی شده بود شیرین به پایان رساند. در این سال پرسپولیس با کسب ۵۷ امتیاز عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ کشور را به خود اختصاص داد .

*استقلال و آنیانگ ال‌جی

در نیمه‌نهایی مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های آسیا در فروردین ماه ۱۳۸۱ که آخرین دوره جام باشگاه‌های آسیا بود شاهد برگزاری بازی در بدترین زمین ممکن بودیم که باران و گل روی زمین بود و بازیکنان ۲ تیم برای به حرکت درآوردن توپ مثل مسابقات ساحلی مجبور بودند توپ را بالا آورده و به زیر توپ بزنند تا توپ در میدان حرکت کند. این بازی را تیم کره‌ای به سود خود خاتمه داد و استقلال در تهران از رسیدن به فینال آسیایی بازماند. استقلال در رده‌بندی تیم ازبکستانی را برد و سوم شد و تیم کره‌ای در تهران عنوان قهرمانی مسابقات را به خود اختصاص داد.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه