همراه ما باشید

رویانیان: مگر روسای قبلی چکار کردند که اینها نتوانند؟

رویانیان: مگر روسای قبلی چکار کردند که اینها نتوانند؟

پیروزی نیوز - مدیرعامل اسبق پرسپولیس از کاندیداتوری کریمی و مهدوی‌کیا در فدراسیون فوتبال حمایت کرد.

به گزارش پرسپولیس نیوز، محمد رویانیان، مدیرعامل اسبق پرسپولیس یکی از غیر فوتبالی‌هایی است که حضورش در فوتبال سرو صدای زیادی به همراه داشت و یکی از چهره‌های ویژه‌ای است که هنوز هم فوتبالدوستان او و دوران مدیریتش در سرخپوشان پایتخت را به خاطر دارند. رویانیان با وجود اختلاف‌هایی که با علی کریمی داشت از نامزدی وی برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال حمایت کرد و از سایر فوتبالی‌ها هم خواست تا به حمایت از او برای روی کار آمدن و موفقیت در سمت ریاست فدراسیون بپردازند.

* سردار شرایط پرسپولیس را چطور می‌بینید؟ انتقادات زیادی از عملکرد تیم و یحیی گل‌محمدی می‌شود.

به هر حال شرایط پرسپولیس را باید سنجید و نمی‌شود بدون دلیل علیه یحیی گل‌محمدی موضع گرفت و انتقاد کرد. از آن بازی فینال آسیا که شیطنت‌هایی به همراه داشت این اوضاع شروع شد. هرچند نایب قهرمانی آسیا نتیجه کم ارزشی نیست و وقتی این کار را در ۳ سال دو بار تکرار می‌کنی یعنی اتفاق نبوده و در آن سطح هستی. اتفاقاتی در این بین به تیم ضربه زد و محرومیت آل کثیر و سایر اتفاقات دست به دست هم داد تا شرایط بدی در تیم ایجاد شود و بعد از آن بازی هم اتفاقاتی افتاد که نتیجه آن ضربه خوردن پرسپولیس شد ولی هنوز چیزی از دست نرفته و تیم می‌تواند به جایگاه اصلی خود برگردد.

* نظرتان در مورد دربی چیست؟ برای استقلالی‌ها کری نمی‌خوانید؟

کری خواندن من فقط به درد فتح الله زاده می‌خورد و برای کس دیگری مهم نیست. (خنده)

* موضوع اصلی صحبت ما با شما در مورد انتخابات ریاست فدراسیون است. گزینه های جذابی وارد کارزرا شدند. نظرتان چیست؟

گزینه های جذابی هستند و برای من جذاب‌تر از همه حضور علی کریمی و مهدوی‌کیا است که فکر می‌کنم برای اولین بار اتفاق افتاده که بچه‌های فوتبالی وارد عرصه شدند و اتفاق جالبی می‌تواند باشد و امیدوارم نتیجه خوبی هم به دنبال داشته باشد.

* به نظرتان حضور امثال کریمی و مهدوی‌کیا که تجربه مدیریت ندارند آنهم در این شرایط فدراسیون که بدهی های سنگین دارد مناسب است؟

شرایط فدراسیون اصلاً مناسب نیست و بدهی‌های سنگین و مشکلات دیگر باعث شده هرکس بخواهد بیاید کار سختی داشته باشد ولی من به شخصه از حضور کریمی و مهدوی‌کیا استقبال می‌کنم و حتی سعید دقیقی که نایب رئیس دوم شده است تیم جذابی هستند. از قدیم من یادم است که بزرگان همیشه می‌گفتند فوتبال را به دست فوتبالی ها باید بسپاریم و حالا که فضا و شرایط مناسب این کار فراهم شده باید از آنها حمایت کنیم. درست است که مدیریت یک علم و تخصص است و نیاز به دانش و تجربه مخصوص به خودش دارد ولی این اصل که فوتبال باید به دست فوتبالی ها سپرده شود هم درست است و به نظرم باید همه ما حمایت کنیم. دولت، وزارت ورزش، هیات رئیسه فدراسیون و باشگاه‌ها و پیکشسوتان و بزرگان فوتبال باید از این افراد حمایت کنند تا بیایند روی کار و بتوانند موفق شوند. این را به عنوان یک اصل کلی می‌گویم و صرف نظر از احساس شخصی من به این افراد و اسامی است. خود کریمی و مهدوی‌کیا هم باید نیروهای توانمند و متخصص را به کار بگیرند و حتی اگر این افراد یک روز مخالف آنها بودند و در مخالفت با آنها صحبت کردند باید شعارشان زنده باد مخالف من باشد و فضا بدهند افراد وارد کار شوند و فعالیت کنند. باید افرادی که توانایی مدیریت اجرایی، مدیریت ساختاری، مدیریت اقتصادی و کار در بخش های مختلف را دارند وارد عمل شده و به کریمی و مهدوی‌کیا کمک کنند تا فدراسیون عملکرد موفقی داشته باشد و موفقیت فدراسیون یعنی موفقیت ایران و بالا رفتن پرچم ایران که همه زیر این پرچم هستیم و باید برای موفقیتش همه کار انجام دهیم.

* ولی آمدن این دو نفر در این شرایط باعث نمی‌شود سرمایه سوزی شود؟ کریمی و مهدوی‌کیا محبوبیت زیادی در فوتبال دارند و ورودشان به فدراسیون اگر با موفقیت همراه نباشد به نوعی باعث تخریب خود آنها هم خواهد شد.

ما باید در نظر بگیریم که تجارب خوبی از حضور نفرات قبلی نداشتیم و حضور فوتبالی هایی مثل کریمی و مهدوی‌کیا می‌تواند جذاب و جالب توجه باشد. مگر عزیزانی که پیش از این روی کار بودند چه عملکردی در مدیریت فدراسیون فوتبال و لیگ برتر داشتند؟ اگر کارنامه آنها موفق بود که شاهد چنین وضعیتی در حال حاضر نبودیم. در دوره‌های گذشته به جز زمان خیلی قدیم و دوره دکتر دادکان کارنامه موفقی در فدراسیون فوتبال شاهد نبودیم و در آن مقطع هم مشکلات فوتبال به اندازه امروز نبود و با مسائل و مشکلات کمتری طرف بودیم. من زحمات نفرات قبلی را نمی‌خواهم زیر سوال ببرم و آنها هم زحمت کشیدند ولی به هر حال وقت آن رسیده که فرصت به فوتبالی ها داده شود و از آنها حمایت شود و ما هم باید به آنها کمک کنیم تا موفق شوند و پرچم ایران را بالا ببرند.

* در مورد سایر گزینه‌های ریاست فدراسیون چه نظری دارید؟

من به عزیزی خادم و بهاروند احترام می‌گذارم ولی فکر می‌کنم علی کریمی و کیومرث هاشمی گزینه‌های جذاب‌تری برای ریاست فدراسیون هستند. کیومرث هاشمی هم مدیر موفق و کاربلدی است که می‌تواند برای فوتبال مفید باشد و تیم خوبی هم کنار خودش قرار داده است و آنها هم گزینه‌های خوبی برای ریاست فدراسیون فوتبال هستند.

* فسادی که در فوتبال از آن صحبت می‌شود با مدیریت فوتبالی‌ها قابل رفع و رجوع است؟

فوتبال یک پدیده محبوب اجتماعی است و با اینکه خیلی‌ها قصد دارند آن را تخریب کنند و چهره‌اش را مخدوش کنند ولی تاثیری روی محبوبیتش نگذاشته است و مردم هنوز فوتبال را دوست دارند. خیلی ها سعی می‌کنند چهره فوتبال را خراب کنند و بگویند زد و بند و باند بازی و دلالی و این مسائل در آن وجود دارد ولی واقعاً اینطور نیست و این موارد درصد کمی از کلیت فوتبال را شامل می‌شود. نمی‌دانم چرا می‌خواهند فوتبال را پیش مردم خراب کنند. طرف سالها در فوتبال بوده و نان این فوتبال را خورده ولی وقتی فوتبالش تمام می‌شود و کنار می‌رود می‌آید علیه فوتبال صحبت می‌کند. چرا؟ دلیلش چیست؟ پدیده اجتماعی به این محبوبی که می‌تواند تاثیر مثبتی روی جامعه ما داشته باشد و مردم را شاد کند چرا باید انقدر تخریب شود؟

* بحث ریاست فدراسیون فوتبال و مجمع انتخاباتی در سال‌های اخیر با مسائلی مثل لابی‌گری همراه بوده و افرادی که نفوذ و ارتباطات بهتری دارند شانس بیشتری دارند روی کار بیایند. با این شرایط امکان ورود کریمی به فدراسیون را می‌دهید؟

برای همین است که می‌گویم همه باید به کریمی و مهدوی‌کیا کمک کنند. افرادی که سابقاً در فدراسیون بودند نباید به فکر حفظ جایگاه خود و استفاده از نفوذ و اعتبارشان برای ماندن در پست باشند و باید حالا که فضا فراهم شده جوان‌های فوتبالی روی کار بیایند. این فراد از نفوذ و اعتبار خودشان استفاده کنند برای کمک به کریمی و مهدوی‌کیا و سعی کنند فضا را برای آمدن آنها فراهم کنند.

* شما در حالی از کریمی حمایت می‌کنید که در گذشته با او اختلاف داشتید.

من ممکن است در گذشته با کریمی زاویه داشتم و اختلافاتی داشتیم ولی این موضوع نه از ارزش‌های کریمی کم می‌کند و نه از ارزش‌های من. خدا این ویژگی را در انسان‌ها قرار داده است که می‌توانند با هم مخالف باشند ولی به هم کمک کنند و ما دشمنی که با هم نداریم.

* و در پایان اینکه برای درست کردن فوتبال و نجات دادنش از موارد منفی که عنوان می‌شود باید چکار کرد؟

چالش ساختار شکنی و ایجاد تغییر همیشه جذاب‌تر از باقی ماندن در لاک گذشته است. تیم جدیدی که روی کار می‌آید باید شکل جدیدی ایجاد کند و سیستم را عوض کند و نوع جدیدی از مدیریت را به نمایش بگذارد و کاری به این نداشته باشیم در گذشته چه ضعف ها و اشکالاتی وجود داشته و از نو شروع کنیم و فوتبال را به خوبی مدیریت کرده و جلو ببریم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه