همراه ما باشید

فوتبال مال کریمی‌هاست اما متاسفانه رای نمی آورند

فوتبال مال کریمی‌هاست اما متاسفانه رای نمی آورند

پیروزی نیوز -  این روزها دربی دیگری در راه است. پرسپولیس عصر روز دوشنبه، در ورزشگاه آزادی به مصاف استقلال خواهد رفت. هومن افاضلی شرایط هیچ‌کدام از ۲ تیم را بهتر از دیگری نمی‌داند.

همچنین روز گذشته، روز پایانی ثبت‌نام از کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال بود. ثبت‌نام علی کریمی و ورودش به همراه مهدی مهدوی کیا به عرصه رقابت، قطعا بر هیجان انتخابات پیش رو اضافه می‌کند، هرچند که کارشناس و مربی فوتبال معتقد است که بعید است شرایط برای رای آوردن فوتبالی‌ها در انتخابات پیش رو مساعد باشد.
صحبت‌های هومن افاضلی در خصوص دربی و عملکرد سرخپوشان و رقبای شان در لیگ و انتخابات فدراسیون فوتبال را در زیر می‌خوانید:

–چهره مدعیان لیگ بیستم را تا اینجای کار چطور دیدید؟
باید بگویم که کیفیت بازیکنان لیگ ما نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته و پایین آمده، ما دیگر بازیکنانی مثل ۱۰ سال پیش یا ۳۰ سال پیش نداریم. اینکه یک نفر بتواند در یک بازی سرنوشت را عوض کند، کسانی مثل علی کریمی، مهدی مهدوی کیا، علی دایی، خداداد عزیزی، وحید هاشمیان و… این‌ها بازیکنانی بودند که حضورشان می‌توانست در یک بازی، وزنه باشد. ما الان چنین چیزی نداریم. یک سری بازیکن با لِوِل داشتیم که به اروپا رفته‌اند و تعداد بازیکنان تاثیرگذار در لیگ ما به شدت پایین آمده و حتی محدود به انگشتان یک دست شده است. تیم‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال، سپاهان و تراکتورسازی به خاطر کیفیت فردی متفاوتی که دارند، در هر دوره لیگ برتر ما خود به خود جزو مدعیان هستند و اگر که خوب مدیریت شوند و از نظر فنی هم شرایط خوبی داشته باشند این‌ها همیشه در کورس قهرمانی هستند.
-البته لیگ امسال مدعیان دیگری غیر از این ۴ تیم هم دارد.
چون این ۴ تیم حتی بعد از ۱۰ بازی، در فرم مطلوب قرار نگرفته‌اند و این محل تعجب است، یک سری تیم‌های دیگر هم با کار و تلاش و برنامه ریزی خود را به صدر اضافه کرده اند، تیم‌هایی مثل گل گهر که پارسال کاندیدای سقوط بود و حالا با آمدن امیر قلعه نویی رشد فنی قابل‌توجهی داشته، به حدی که مدعی کسب سهمیه لیگ قهرمانان است. یا فولاد که کیفیت فنی‌اش به نسبت ۴ تیمی که اسم بردم پایین‌تر است ولی با کار و تلاش و ثبات کادر فنی‌اش، توانسته پروژه‌ای که از سال گذشته آغاز کرده را بازهم در مسیر درست پیش ببرد. من شانس قهرمانی را در بین این ۶ تیم می‌بینم.
–دربی نزدیک است، گفتید که کیفیت لیگ در مقایسه با دهه‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته و این هفته‌ها هم کیفیت لازم را از تیم‌های مدعی ندیدید. عدم حضور تماشاگر چقدر در دربی پیش رو تاثیرگذار است؟
من فکر می‌کنم اینکه در این مسابقه تماشاگر در ورزشگاه حضور ندارد، باعث آرامش بیشتر بازیکنان ۲ تیم می‌شود و آن‌ها از نظر ذهنی بیشتر می‌توانند روی عملکرد فنی‌شان تمرکز کنند و بیشتر این مسابقه شبیه به یک بازی تمرینی می‌شود و استرس بازیکن کمتر است. وقتی هیاهوی تماشاگر نباشد، بازیکن روی بازی‌اش تمرکز می‌کند و رو به بازی احساسی نمی‌آورد. یعنی توقع از این دربی همین است که شاهد بازی بهتری از ۲ تیم باشیم. بازیکنان باید روی شرح وظایف تمرکز کنند.
–پرسپولیس این هفته ها خوب نتیجه نگرفته و امتیازات زیادی از دست داده، این بازی را چطور می بینید؟
طبیعتا فینال لیگ قهرمانان آسیا روی این تیم تاثیر روحی و ذهنی زیادی گذاشته، این تیم در مقایسه با تیم برانکو تغییرات زیادی داشته، درحالی که تیم برانکو به خودی خود حضور در بین ۲ تیم اول لیگ را گارانتی میکرد. به نظرم آگاهانه یا ناآگاهانه تغییرات زیادی در تیم برانکو ایجاد شد که این هارمونی تیم را از بین برد. ضمن اینکه این تیم کسری هم دارد. آن‌ها بعد از محرومیت عیسی آل کثیر فوروارد درجه یک ندارند و به نظر می‌آید این مساله روی کیفیت و نتایج این تیم تاثیرگذار بوده است.
-با این شرایطی که توضیح دادید کفه ترازو در دربی به سمت کدام تیم سنگینی می‌کند؟
شرایط هیچ‌کدام از ۲ تیم را آرمانی نمی‌بینم. این دربی از آن بازی هایی است که نمی‌شود پیش‌بینی‌اش کرد.
-برسیم به انتخابات فدراسیون فوتبال. علی کریمی ثبت‌نام کرده و نایب رییس اولش را مهدی مهدوی کیا معرفی کرده، چقدر شانس برای رای آوردن آن‌ها قائل هستید؟
صرف بودن علی کریمی در فوتبال چیز خیلی خوبی است. من شناخت خوبی روی علی کریمی و مهدی مهدوی کیا دارم، در تیم ملی سال‌ها با هم کار کردیم. این خیلی خوب است که این آدم ها دارند می آیند. این بچه ها آدم فوتبالند، ولی خیلی با چم و خم مجمع آشنایی ندارند و آنجا داستان خودش را دارد و خیلی هم این داستان‌ها ورزشی نیست. من شانس زیادی برای رای آوردن آن‌ها نمی‌بینم و این هم برای من مایه تاسف است، با وجود اینکه این ها مال فوتبال فوتبال هستند اما شانس رای آوردن شان زیاد نیست.
-پس معتقدید که مجمع به چه کسی رای می‌دهد؟
داستان‌ها خیلی پیچیده است، لابی های پشت پرده سرنوشت فوتبال را مشخص می‌کند. پیش‌بینی کار مجمع هم سخت است. البته بازهم باید دید درنهایت چه کسانی ثبت‌نام کرده اند و از بین آن‌ها صلاحیت کدام‌شان تایید می‌شود و وقتی نهایی شد، باید دید کار به چه شکل پیش می‌رود.
-آن تغییراتی که فیفا در اساسنامه ایجاد کرد هم شانس رای آوردن فوتبالی‌ها را در مجمع بیشتر نکرد؟
من که فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. تغییر زیادی انجام نشد و کلا ۷-۸ نفر اضافه شدند. تفکر غالب، همان تفکر قبلی است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه