همراه ما باشید

قهرمان باز می‌گردد

قهرمان باز می‌گردد

پیروزی نیوز -  از هفته سیزدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، تیم‌ پرسپولیس از ساعت ۱۶:۵۵ امروز در ورزشگاه آزادی میزبان تیم فوتبال ماشین سازی تبریز است. علی صفایی قضاوت این بازی را برعهده دارد.

پرسپولیس و ماشین سازی در یک نگاه

رتبه در جدول
پرسپولیس: ۹
ماشین سازی: ۱۶
نتیجه آخرین تقابل: ماشین سازی صفر – پرسپولیس ۱
بهترین گلزن

پرسپولیس: احمد نوراللهی ۳ گل

ماشین سازی: پیمان بابایی(۴ گل)

سرخپوشان تحت تاثیر درگذشت مهرداد میناوند

پرسپولیس در هفته قبل، نخستین باخت فصل خود را در اراک در غیاب کاپیتان و مدافع باتجربه اش متحمل شد. شاگردان گل محمدی که در دیدار برابر ماشین سازی سیاهپوش عزای پیشکسوت محبوب خود هستند قصد دارند با پیروزی در این بازی خانگی خود را به بالای جدول نزدیک کرده و به جمع مدعیان باز گردند. پرسپولیس ۲ دیدار عقب افتاده دارد و در صورت کسب امتیاز خواهد توانست نیم فصل را با صدرنشینی به اتمام برساند.

ماشین سازی در حسرت برد

اما تیم فوتبال ماشین سازی که با ۴ امتیاز در انتهای جدول جا خوش کرده است، در هفته دوازدهم مقابل فولاد با نتیجه یک بر صفر مغلوب شد. سبزپوشان تبریزی خیلی زود و در همان هفته پنجم دست به تغییر زدند و در پی جدایی وحید بیاتلو، دستیار این مربی را روی نیمکت نشاندند.گرچه سعید اخباری هم نتوانست تغییری در وضعیت این تیم ایجاد کند و ماشین سازی همچنان در حسرت برد است و با ۸ باخت، ۱۸ گل خورده و ۶ گل زده همه ترین های منفی جدول را به نام خود کرده است. با این وجود پرسپولیسی ها نباید به هیچ عنوان حریف خود را دست‌کم بگیرند.

از درخشش لک تا برد دقیقه نودی پرسپولیس

در فصل گذشته ماشین سازی در شرایطی که وضعیت خوبی در جدول نداشت، توانست در آزادی پرسپولیس را متوقف کند. حامد لک که آن زمان از قفس توری سبزپوشان حراست می کرد در دقیقه ۸۸ ضربه پنالتی آقای گل پرسپولیسی ها یعنی علی علیپور را مهار کرد و تیم تبریزی توانست ۲ امتیاز مهم را از سرخپوشان بگیرد. دست بر قضا قضاوت این بازی را هم علی صفایی بر عهده داشت. در بازی برگشت تیم گل محمدی به زحمت و در دقایق پایانی با گلی که مهدی ترابی از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند توانست در تبریز پیروز شود که این نشان از انگیزه بالای سبزپوشان در دیدار با پرسپولیس دارد.

برتری آماری پرسپولیس مقابل ماشین سازی

تیم های پرسپولیس و ماشین سازی تاکنون ۲۴ بار در مسابقات رسمی (لیگ تخت جمشید، لیگ آزادگان، لیگ برتر و جام حذفی ) به مصاف هم رفته اند که حاصل آن ۱۸ برد برای پرسپولیس، یک پیروزی برای ماشین سازی و ۵ تساوی بوده است.

شکست سنگین سبزپوشان در جام تخت جمشید

تیم های پرسپولیس و ماشین سازی نخستین بار در اولین دوره جام تخت جمشید مقابل یکدیگر قرار گرفتند. این بازی که در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۱۳۵۲ و در ورزشگاه باغشمال تبریز برگزار شد با برتری ۳ بریک سرخپوشان به پایان رسید. رضا وطنخواه، همایون بهزادی و مدافع ماشین سازی گل های پرسپولیس را به ثمر رساندند.

وقتی ماشین سازی ۵ تایی شد

پرگل ترین بازی ۲ تیم در جام حذفی سال ۷۱ بود که پرسپولیسی ها با دبل پیوس و شیرمحمدی و گلزنی عاشوری حریف را با نتیجه ۵ بر یک در هم کوبیده و به فینال این مسابقات راه یافتند. پرسپولیس فصل قبل هم یک بازی حساس و نفسگیر در جام حذفی با ماشین سازی برگزار کرد که با تک گل امیری توانست از سد حریفش بگذرد.

یحیی و طلسم شکنی در آزادی

البته هر چقدر پرسپولیسی ها نتایج خوبی را در سال های گذشته در تبریز کسب کرده اند، اما ۲ فصلی می شود که نتوانسته اند مقابل ماشین سازی در آزادی پیروز شوند. آن‌ها در فصل هجدهم در حالی‌که برای قطعی کردن قهرمانی خود نیاز به برد داشتند با نتیجه یک بر یک مقابل حریف متوقف شدند. در فصلی هم که گذشت کالدرون مقابل تیم خطیبی به تساوی بدون گل رسید و باید دید گل محمدی می تواند این طلسم را بشکند؟ ناگفته نماند که پرسپولیس در ۶ تقابل لیگ برتری اش مقابل ماشین سازی بی شکست بوده است و ۴ بار توانسته این تیم را مغلوب کند.

امیری به دنبال هت تریک مقابل ماشین سازی

وحید امیری با گلی که در بازی رفت لیگ شانزدهم و جام حذفی امسال زد خود را در تاریخ بازی های ۲ تیم،۲ گله کرد و به همراه علی علیپور بهترین گلزن لیگ برتری پرسپولیس مقابل ماشین سازی محسوب می شود. البته امیری بهترین گلزن تاریخ بازی های ۲ تیم نیست و این فرشاد پیوس اقای گل سابق سرخ هاست که با ۵ گلی که در لیگ آزادگان و جام حذفی وارد دروازه حریف کرد نام خود را به عنوان بهترین گلزن مصاف های ۲ تیم ثبت کرده است.

مردان مشترک
به غیر از حامد لک که از او نام بردیم، محمدحسین کنعانی زادگان هم پیش از این سابقه بازی برای ماشین سازی را داشته است. در تیم مقابل نیز محمدامین اسدی سابقه بازی در پرسپولیس را دارد. چهره های شاخص دیگری نیز در طول تاریخ پیراهن ۲ تیم را بر تن داشته اند که از جمله می توان به کاظم سید علیخانی، محمد فرشباف، یونس باهنر، میثم نقی زاده، احسان علوان زاده، سامان نریمان جهان، حمید علی عسگری و رضا خالقی فر اشاره داشت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه