همراه ما باشید

حلالی:مهرداد هم همان اتحاد هادی را به تیم داد

حلالی:مهرداد هم همان اتحاد هادی را به تیم داد

پیروزی نیوز - با بغض از مهرداد میناوند می گوید، از اینکه چندی قبل هم به او گفته بود که بیشتر باید مراقب خودش باشد. اسماعیل حلالی از دوستان خیلی نزدیک مرحوم میناوند بود.

«مرحوم میناوند»، راست می گوید حلالی، چقدر این عبارت سنگین است، چقدر دلگیر است. چقدر سخت است که باید از این بعد به جای مهرداد میناوند بگوییم زنده یاد میناوند.
حلالی هم مثل خیلی ها هنوز فقدان میناوند را باور نکرده، در عین حال هم روزهایی را به خاطر می آورد که خودش هم مثل میناوند از فوتبال حذف شده است. او معتقد است مرگ مهرداد هم می تواند مثل مرگ هادی نوروزی پرسپولیسی ها را متحدتر و منسجم تر کرده و در مسیر قهرمانی قرار دهد.
گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با اسماعیل حلالی بازیکن سابق سرخپوشان را در زیر می خوانید:

– درمراسم تشییع مهرداد میناوند حضور داشتید؟
ابتدا قرار بود مراسم جمعه برگزار شود، اما ظاهرا انداختند ظهر پنجشنبه، من همان تایم امتحان داشتم، می‌خواستم بعد از امتحان بروم که مراسم تمام شده بود. البته با توجه به کرونا خیلی هم جایز نبود که در بهشت زهرا حاضر شد. خدای ناکرده یکی دیگر از پیشکسوتان هم دچار ضایعه شوند، جبران ناپذیر است. کاش می شد مردم کمتر می آمدند تا لااقل پیشکسوتان و همبازی های مهرداد بتوانند در مراسم شرکت کنند. حالا امیدوارم علی انصاریان حالش خوب شود. متاسفانه او هم تغییر وضعیت نداشته، اما همین که وضعیتش بدتر نشده، خداراشکر.
-کسی فکرش را نمی کرد میناوند را به این شکل از دست بدهیم.
البته مهرداد به خاطر وضعیت جسمانی اش خیلی در خطر بود. خودش هم می گفت که اگر کرونا بگیرد، می میرد. این اواخر خیلی برنامه داشت، به خاطر گذران زندگی اش، می رفت. از این استودیو به آن استودیو. آخرین باری که مرا به برنامه اش دعوت کرده بود، به او گفتم مهرداد اینقدر این برنامه آن برنامه نرو، می گفت نمی‌توانم خانه بمانم، آدم که تامین نیست. با هم جایی می رفتیم یکهو ۱۰ تا قرص درمی آورد و می خورد. بعضی از قرص ها اشتهایش را زیاد می کرد، بعضی خوابش را. هر کدام عوارضی داشت. حالا یک چیزی به شما بگویم، مهرداد ۲ سال و نیم پیش باعث شد که من به تیم امیدهای باشگاه بیایم. دوره گرشاسبی بود، به من پیشنهاد دادند که این کار را بپذیرم، اما به خاطر بی اهمیتی ای که همیشه در این رده سنی وجود دارد، باوجودی که تحقیق کردم و گفتند گرشاسبی آدم خوبی است، اما گفتم قبول نمی کنم. بعد یک جایی بودیم که مهرداد و افشین پیروانی بودند، مهرداد اصلا نگذاشت حرف دیگری بزنم و این کار را به گردنم گذاشت. اینقدر این بچه دلش پاک بود، برای همه خوب می خواست. هر کاری را برای خودش می کرد، ۲ برابرش را برای دیگران انجام می داد. بعضی ها یک کاری انجام می دهند یا منت می گذارند و یا توقعی دارند، مهرداد اصلا اینطوری نبود.
-یک چیزی که دل آدم را می سوزاند، این است که بازیکنی سطح بالا و باکیفیت مثل مهرداد میناوند، در ۲۵ سالگی مجبور می شود فوتبال را کنار بگذارد.
مگر مهرداد اولین نفر بود؟ من هم در ۲۹ سالگی از تیم ملی حذف شدم. نه کسی به ما آگاهی می داد و نه وقتی یک اشتباهی می کردی، به این سادگی می بخشیدند که لااقل از آن درس بگیریم. فقط بلد بودند که حذف کنند. خب کار من اشتباه بود، ولی یک استعداد را باید به این شکل کنار گذاشت؟ ۲۹ سالگی تازه اوج فوتبال است. بلاژوویچ با دستیارش برانکو آمد و گفتند می خواهند جوانگرایی کنند و همه ما را بیرون انداختند. در آن سن همه را خانه نشین کردند، کسی نمی داند من چه ها کشیدم. مهرداد هم یکی از آن آدم ها بود. به خاطر مسائلی که پیش آمد دچار بیماری شد. حالا من به این آگاهی رسیدم که وقتی کنارم می گذارند، بروم ورزش کنم. تمام ناراحتی و استرسم را با ورزش از خودم دور کردم. شخصیت من اینطوری هست که خودم را سریع با شرایط وفق می دهم. من اصلا به چیزی دل نمی بندم، اگر چیزی را از من بگیرند، حسرتش را نمی خورم. این جامعه به من یاد داد که هیچ چیزی برای خود آدم نیست. البته نه در مورد آدم ها و عزیزان که با از دست دادن شان خیلی سخت کنار می آیم. الان نمی توانم باور کنم که مهرداد دیگر پیش ما نیست.
-اخلاق خوبی هم داشت. همه از اخلاقش به نیکی یاد می کنند. در دوره فوتبالش هم همینطور بود؟
با هم خیلی شوخی داشتیم، هرگز از شوخی هایش ناراحت نمی شدم، بچه ها می دانند که چقدر جنبه ام بالاست. جلوی هزار نفر هم شوخی می کرد، ناراحت نمی شدم چون او را می شناختم. در رفاقت جنبه ام بالاست. یک روز با تیم پیشکسوتان رفته بودیم مشهد. من بودم و خدابیامرز مهرداد؛ اصلا به زبانم نمی چرخد، از این به بعد باید به او بگوییم زنده یاد… احمد مومن زاده و بهنام ابوالقاسم پور هم بودند. منی که ساعت ۱۱ شب خوابم، آن روز تا ۶ صبح بیدار ماندیم و از دست مهرداد خندیدیم. پهلویم درد گرفته بود. مهرداد خیلی مهربان بود. دست و دلباز بود، چیزی در جیبش نمی ماند. این اواخر اما خودش مشکلات مالی داشت. با این حال هر کاری از دستش برای بچه ها برمی آمد انجام می داد. من که فکر نمی کنم دشمنی داشت، بس که خوب و مهربان بود. در مقطعی از زندگی اش، شرایط خوبی نداشت، به خاطر بیماری اش، اما داشت همه چیز عوض می‌شد. خیلی ناراحتم، مهرداد خیلی غریبانه رفت.
-طبیعتا به خاطر کرونا نمی شد هیچ کار دیگری هم انجام داد.
این بیماری طوری بود که حتی نگذاشتند او را در بیمارستان ببینیم. مهرداد بدون خداحافظی رفت. کاش لااقل می توانستیم او را ببینیم. من اگر کرونا نبود، یک ماه اصلا پیشش می ماندم، اما راه مان ندادند. مراسم درست و حسابی هم که نشد برگزار کنند… متاسفانه از این اتفاقات هم درس نمی گیریم. قدر داشته ها و استعدادهای مان را نمی دانیم. الان من تولد مهدی هاشمی نسب را تبریک گفتم، یک عده مرا بسته اند به فحش و ناسزا. آخر من چه کار دارم او کجا رفته، یا مقابل پرسپولیس برای تیمش دلسوزی کرده، او رفیق ۳۰ ساله من است. تولدش را تبریک می گویم، او هم تبریک می گوید. این حرف ها بین ما نیست. او با فولاد قرارداد دارد. امضا از هر چیزی مهم‌تر است. آدم باید پایبند به قراردادش باشد. من هم یک روزی از تراکتورسازی آمدم پرسپولیس، آنها توقع داشتند که مقابل تراکتور بازی نکنم، چرا باید بازی نمی کردم؟ من با پرسپولیس قرارداد داشتم. یا الان می گویند چرا تراکتوری نیستی و از تیم شهرت هواداری نمی کنی؟ بعد کلی هم فحش می دهند. من از روزی که چشم باز کردم عاشق پرسپولیس بودم. آخر این چه چیزی است که به خاطر آن من را فحش می‌دهند. من تا حالا نشده راجع به استقلال حرفی بزنم. آنها خودشان کارشناس دارند، اصلا چه دلیلی دارد که من چیزی بگویم. من هوادار آن‌ها را مثل هوادار خودمان می دانم که می بینم وقتی یکی حرف نامربوطی می زند چقدر به هم می ریزند، چرا باید هوادار آنها را ناراحت کنم. من دوستانم را خیلی دوست دارم. همیشه هم به بچه ها می گویم تورا به خدا مراقب خودتان باشید.
-همه بابت فقدان میناوند ناراحتند، اما چاره چیست؟ پرسپولیس امروز با ماشین سازی بازی دارد.
زندگی ساکن نیست، هر کسی یک ایستگاهی پیاده می شود، روح مهرداد شاد. او خیلی حرص هادی نوروزی را خورد. خیلی دوست داشت بعد از این اتفاق، پرسپولیس متحد شود، که همین هم شد. پرسپولیس بعد از مرگ هادی نوروزی، تیم دیگری شد و ۴ سال به قهرمانی رسید و ۲ بار فینالیست آسیا شد. چند دستگی از تیم رفت، همه متحد شدند و خواستند به خاطر هادی نوروزی، و شادی روحش، نتیجه بگیرند. الان هم متاسفانه در تیم انسجام لازم وجود ندارد. چند دستگی شده و بچه ها و هواداران متحد نیستند. یک باخت اتفاق افتاده، همه همدیگر را می زنند. چیزی نشده که. من امیدوارم به خاطر روح مهرداد که خیلی هم عاشق پرسپولیس بود، بچه ها دوباره منسجم شده و یکدل و یکصدا برای رسیدن به هدف تلاش کنند. تیم همان تیم است، رفتن شجاع خلیل زاده کمی بالانس تیم را تغییر داد، محرومیت عیسی آل کثیر هم ناراحت کننده بود چون گل های خوبی برای تیم می زد. باید در نیم فصل بازیکن جذب شود، البته اگر باز هم پنجره بسته نشود.
-البته خوبی اش این است که طبق قوانین جدید، به محض پرداخت پول، پنجره باز می شود.
اصلا باز بشود، چرا باید اینقدر پنجره ما بسته شود؟ پنجره خانه مان اینقدر باز و بسته نشده که پنجره پرسپولیس در این سال ها بسته شده. تیمِ به این خوبی که ۴ سال قهرمان ایران شده و ۲ بار فینالیست آسیا. ما در زمین مشکلی نداریم، هیات مدیره هم مستقر شده اند، مدیرعامل هم سعی کرده آرامش را بر تیم حکمفرما کند. فقط از یحیی خواهش می کنم که اصلا به مسایل حاشیه ای توجه نکند. می خواهند تیم را به حاشیه ببرند، هر کسی که مصاحبه کرد، او جوابش را ندهد. مگر دوره برانکو و کیروش نبود، برانکو مدتی جواب کیروش را داد، تمرکزش به هم خورد، اما بعد روی کار خودش تمرکز کرد. به این شکل حاشیه ها همه از تیم دور می شود. امیدوارم از همین امروز کار پرسپولیس دوباره شروع شود، ۴-۳ بازی پشت سر هم که نتیجه بگیرد، مشکل حل است. هرچند در این چند بازی اخیر هم در برخی از بازی ها از جمله دربی صددرصد حق پرسپولیس برد بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه