همراه ما باشید

چه امروز، چه ۳۰ روز دیگر، ۵۰۰هزار دلار پول لازم است

چه امروز، چه ۳۰ روز دیگر، ۵۰۰هزار دلار پول لازم است

پیروزی نیوز - پرونده ماریو بودیمیر بالاخره به کجا خواهد انجامید؟ شاید اولین رسانه‌ای بودیم که از مدت‌ها قبل در بحبوحه انواع دغدغه‌ها و درگیری‌ها در پرسپولیس، در چند مرحله هشدار دادیم که چه نشسته‌اید؟ توفان‌هایی در راه است که پرسپولیس را در برخواهد گرفت و شاید ماجرای بودیمیر و تلاش برای تامین اعتبار لازم برای انجام تعهدات نسبت به او جزو اتفاقات معمولی باشد که با آن روبه‌رو خواهیم شد.

پرسپولیس حالا برای حل این مشکل به هر دری می‌زند ولی قبل از این هم گفته‌ایم که توالی مشکلات به شکلی است که پرسپولیس به تنهایی از عهده همه آن ها بر نمی‌آید. پرسپولیس نیاز دارد که مانند بعضی دیگر از تیم‌ها تحت حمایت قرار بگیرد. ای کاش یک نفر آن بالا بالاها این حرف را بشنود.
و اما اتفاق جدید در مورد بودیمیر این است که درباره مهلت پرسپولیس برای پرداخت طلب او، حرف و حدیث به راه افتاده است. هر کس یک چیزی می‌گوید. در واقع کار اصلا نباید به این‌جاها می‌کشید ولی خب کشیده است. باید همین جا کار تمام می‌شد. باید به جای این که آن همه روی اعصابش بروند و سرکارش بگذارند باید یک توافقی می‌شد تا پول سالی که برای یک تیم دیگر بازی کرد را هم ما ندهیم. اصلا معلوم نیست چه کسانی از این پول‌ها سهم دارند که پرسپولیس، به این سمت و سو سوق داده می‌‎شود. هیچ کس هم نیست دنبال این حرف را بگیرد شاید این شائبه کاملا به جا، حقیقتی سیاه باشد.
*موضع مخالف مشاور حقوقی پرسپولیس با معاون و سخنگوی باشگاه
پرسپولیس با جرائم باید نزدیک به ۵۰۰هزار دلار به بودیمیر پرداخت کند. بازیکن مصدومی خریدیم که هرگاه تحت فشار تمرین قرار می‌گرفت کم می‌آورد و حالا داریم پول بازی کردنش برای یک تیم دیگر را هم ما می‌دهیم و تازه معلوم نیست که چند روز دیگر محروم هستیم. باشگاه البته بدترین حالت را در نظر گرفته است هر چند اوضاع فرق چندانی نمی‌کند وقتی پولی در کار نیست که بخواهید پرداخت کنید. در شرایطی که بعضی کارشناسان حقوقی اعتقاد داشتند که پرسپولیس تازه بعد از مهلت ۴۵ روزه تازه یک ۳۰ روز دیگر زمان خواهد داشت تا قبل از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات، پول را بدهد، خود باشگاه مطلب دیگری را اعلام کرد. طبق آن‌چه ابراهیم شکوری اعلام می‌کند، پرسپولیس امروز یا پول را می‌دهد یا پنجره نقل انتقالاتش برای ۳ دوره بسته می‌شود. ولی بعضی، غیر از این را می‌گویند.
یکی از این بعضی، مشاور حقوقی باشگاه است. امیر ساعد وکیل با بیان استدلال‌هایی می‌گوید: « دقیقاً مساله همین است که جمله‌ای مبنی بر بسته شدن اتوماتیک پنجره نقل و انتقالاتی در نامه قبلی وجود ندارد. این یکی از مباحث استدلالی من است. این پرونده باید به کمیته انضباطی فیفا برود، اما کسانی که مخالف این صحبت را مطرح می‌کنند، معتقدند پنجره نقل و انتقالاتی به صورت خودکار بسته می‌شود که من این را قبول ندارم.»
وی بر این اساس در بخش دیگری از صحبت‌های خود اضافه می‌کند: « باید منتظر باشیم و ببینیم چه نامه‌ای از سوی فیفا خواهد آمد. تا ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن‌ماه) برای پرداخت این طلب فرصت داریم اما تفسیر من این است که باید این پرونده به کمیته انضباطی فیفا برود و سپس این کمیته از باشگاه پرسپولیس جواب بخواهد. بعد از آن فرصت ۳۰ روزه یا کمتری به باشگاه برای پرداخت مطالبات داده خواهد شد؛ البته این تفسیر من از حکم فیفاست.»
تا همین‌جا یک سوال دیگر پیش می‌آید. ایا مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس زیر نظر مدیریت باشگاه فعالیت می‌کند یا موضوع فراتر از این مساله است. این اظهار نظر بر خلاف رویه اعلام شده از سوی سخنگوی باشگاه که قاعدتا انتظار می‌رود مواضع باشگاه را اعلام کند، عجیب است. به ویژه که به فضای رسانه‌ای کشیده شده است.
*وکیل بودیمیر هم، محرومیت پرسپولیس را رد کرد
حالا جدای از این مساله، کدام نظر درست خواهد بود. به نظر می‌رسد در باشگاه نظر قالب، همان است که ابراهیم شکوری اعلام می‌کند. اکثر کارشناسان حقوقی نیز، همین را می‌گویند ولی رادیچ وکیل بودیمیر حرف دیگری می‌زند و او هم حرف وکیل باشگاه را تکرار می‌کند. از او چنین نقل شده است: « بله،‌ محکومیت اتوماتیک برای باشگاه پرسپولیس در حکم آخر فیفا وجود ندارد و باید ببینیم در صورت عدم پرداخت مطالبات بودیمیر از سوی باشگاه پرسپولیس،‌ فیفا چه تصمیمی خواهد گرفت.»
*همراهی وکیل بودیمیر با پرسپولیس!
بعضی با همین حرف وکیل بودیمیر، کار را تمام شده می‌دانند ولی اگر محرومیت خودکار وجود داشته باشد. این نظر او کمکی نمی‌کند که جای خوشحالی باشد. البته این رفتار او عجیب است. وکلا ترجیح می‌دهند با انتشار اخباری مثل کسر امتیاز یا محرومیت از نقل و انتقالات، جو رسانه‌ای راه بیندازند تا پول موکل خود را سریعتر زنده کنند. کدام حرف درست است؟
*در رای فیفا امضای محرومیت خودکار آمده است
برای این که بدانیم با چه شرایطی روبرو هستیم چاره‌ای جز مراجعه به رای صادره نیست. باید سراغ گراندز رای رفت. آیا واقعا در آن رای، حرفی درباره محرومیت پرسپولیس زده نشده است؟ واقعیت خلاف این را نشان می‌دهد. رای صادره با برده شدن پرونده به دادگاه داوری ورزش، معلق شده بود و چندی پیش با کنار کشیدن این دادگاه به دلیل ایراد شکلی وارده به استیناف‌خواهی پرسپولیس، فعال شد و آز آن زمان ۴۵ روز گذشته است.
در بند ۸ شرح تفصیلی رای متنی با این مضمون آمده است که اگر طی ۴۵روز طلب بودیمیر پرداخت نشود، پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس به صورت خودکار برای ۳ دوره بسته می‌شود و اگر در پایان این ۳ دوره بازهم مطالبات وی پرداخت نشود، کمیته انضباطی فیفا تصمیم‌های بعدی را اخذ خواهد کرد.»
صحت متنی که تصویر آن به رسانه‌ها فرستاده شده است را جویا شدیم که مقام‌های ذیربط در باشگاه، آن را تایید کردند.
البته همین‌جا این سوال پیش می‌آید آیا متن رای توسط بخش حقوقی مطالعه نشده است. اهمیت پاسخ این سوال از آن جهت است که پرسپولیس، پرونده‌های فعال زیاد دارد. یک مورد ان ماجرای خلیل‌زاده است که همچنان آن را در ایران دنبال می‌کنند.
*استدلال کارشناسان حقوقی به زیان پرسپولیس
و اما جدای از این مطلب سوال پیش می‌اید که آیا کمیته تعیین وضعیت فیفا اصلا می‌توانست مستقل از کمیته انضباطی، چنین محرومیتی را اعمال کند؟
رسول باختر از کارشناسان حقوقی در این‌باره می‌گوید: بله این اختیارات طبق ماده ۲۴مکرر مقررات وجود دارد.
وی درباره این که آیا زمانی صرف این مساله نمی‌شود که عدم پرداخت، محرز شود، پاسخ می‌دهد: ترتیب های احراز پرداخت در بند ۸ ذکر شده و اصل برعدم پرداخت است مگر این که باشگاه با ارایه اسناد، خلاف آن را ثابت کرده باشد. نکته اصلی این است که برانکو مربی است و بودیمیر بازیکن که موجب تمایز ۲ پرونده می‌شود.
امیر ارسلان اسکندری از دیگر کارشناسان مسایل حقوقی نیز در باره این موضوع در توئیتر خود چنین توضیح می‌دهد: در مورد پرونده پرسپولیس و بودیمیر و زمان محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی باید گفت؛ فرآیند اعمال محرومیت از پنجره در این پرونده، نباید با پرونده برانکو مقایسه بشه. مکانیزم فیفا برای اعمال محرومیت در خصوص پرونده بازیکنان، سریع‌تر هستش و نیاز به طی کردن مراحل کمیته انضباطی نیست.
فیفا از یک جایی به بعد متوجه شد که فرآیند اجرای آرا، طولانی شده و باشگاه‌های بدهکار از این موضوع سوء استفاده می کنند. در این راستا، مقرراتی تصویب شد تا به طور مستقیم به کمیته وضعیت بازیکنان و اتاق حل اختلاف فیفا، این اختیار رو بده که مجازات اعمال کنند.
این موضوع در بند ۴ ماده ۲۴ مکرر مقررات RSTP ذکر شده: از زمانی که رای قطعی شده و طرف مقابل شماره حساب اعلام کرده، باشگاه ۴۵ روز فرصت داره.
بعد از ۴۵ روز، محرومیت از پنجره به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به فرآیند انضباطی، اعمال میشه.
*چه امروز، چه ۳۰ روز دیگر، پرسپولیس همراهی می‌خواهد
و اما اصل ماجرا این است که چه امروز و چه ۳۰ روز دیگر اوضاع مالی پرسپولیس، فرق زیادی نخواهد کرد. باید به پرسپولیس کمک شود که حداقل پاداش آسیایی خود را بدون کمترین اتلاف آن ناشی از سهم بری‌ها برای دور زدن تحریم‌ها در اختیار بگیرد. باید با اقدامات اداری باید پرونده مالیاتی از کرواسی به ایران برگردد و نحوه محاسبه مالیات هم فضایی است که همراهی‌ها می‌تواند صورت بگیرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه