همراه ما باشید

روز از نو روزی از نو

روز از نو روزی از نو

پیروزی نیوز -  یکی،۲ روزی هست که در رسانه‌ها اعلام شده باشگاه پرسپولیس در نامه‌ای درخواست قطع همکاری با شرکت آتیه داده‌پرداز عنوان کارگزار خود داده است.

مساله‌ای که از سوی باشگاه پرسپولیس و از سوی کارگزاری تکذیب نشد تا گمانه‌زنی‌ها در خصوص پایان همکاری طرفین به اوج خودش برسد. همین مساله باعث شد سراغ چند منبع موثق برویم تا در خصوص دلایل و چرایی این مساله توضیحات قانع‌‌کننده‌ای برای شما داشته باشیم. می‌توانید این توضیحات را در گزارش زیر به صورت کامل بخوانید.

ارزش برند پرسپولیس ۱۰۰ برابر قرارداد با کارگزار است!
یکی از مسایلی که باعث شد باشگاه پرسپولیس به فکر قطع همکاری با کارگزار خود بیفتد مبلغی است که برای یک سال بین طرفین امضا شده است. کارگزار باشگاه پرسپولیس متعهد شده بود که در یک سال ۱۱۰ میلیارد تومان را به پرسپولیس پرداخت کند و از آن طرف از تمام فضاهای رسانه‌ای و تبلیغاتی باشگاه استفاده کامل بکند. در این بین فضاهایی مانند صفحه اینستاگرام باشگاه و سایت باشگاه هم در اختیار کارگزاران قرار گرفت تا دیگر مساله‌ای در این خصوص وجود نداشته باشد اما مسوولان باشگاه پرسپولیس با استناد به صحبت‌هایی که مسوولان شرکت بورس انجام داده‌اند معتقدند که ارزش برند پرسپولیس خیلی بیشتر از مبلغی است که کارگزار به صورت سالانه قرار است پرداخت کند و قسمتی از آن هم فعلا پرداخت نشده است.
با اعلام کارشناسان بورس، ارزش تقریبی لوگوی باشگاه پرسپولیس چیزی حدود هزار میلیارد تومان است، چون لوگو تضمین بازگشت سرمایه را می‌دهد اما لوگوی باشگاه پرسپولیس به همراه تمام فضاهای تبلیغاتی باشگاه در یک قرارداد عجیب‌وغریب و پیچیده فقط با مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان که آن هم پس از اضافه شدن اصلاحیه و متمم به قرارداد بود واگذار شده و همین موضوع باعث شده مسوولان باشگاه پرسپولیس به فکر قطع همکاری با آتیه باشند. هر چند شنیده می‌شود خود شرکت آتیه هم چندان از این مساله ناراحت نیست و از فسخ قرارداد با پرسپولیس استقبال هم می‌کند.

آیا آتیه بد قولی کرده؟
بعضی از مدیران باشگاه پرسپولیس معتقدیم که شرکت آتیه داده‌پرداز حتی همان مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان را هم به صورت کامل پرداخت نکرده و تا سال آینده هم پرداختی به باشگاه نخواهد داشت. این در شرایطی است که اوضاع مالی باشگاه پرسپولیس بابت پرونده‌های مانند بودیمیر بسیار وخیم است و این باشگاه نیاز مبرم به پول دارد اما ظاهرا مسوولان شرکت آتیه به تعهدات خود عمل نکردند! هرچند پیش از این شاهد بودیم که این شرکت با انتشار اسنادی ثابت کرده بود که ۷۵ میلیارد تومان از ۹۵ میلیارد تومان تعهد خود را به باشگاه پرداخت کرده است حالا باید دید آیا ادعای مدیران باشگاه در این مورد صحت دارد یا مدیران شرکت آتیه؟

آتیه چطور با پرسپولیس قرارداد بست؟
سال گذشته اعلام شد شرکت آتیه داده‌پرداز بعد از جلسه با مدیران وقت باشگاه پرسپولیس که در زمان محمدحسن انصاری فرد بود به عنوان کارگزار اسپانسری باشگاه پرسپولیس انتخاب شده است. هرچند از همان روز اول گفته می‌شد افرادی غیر از مدیران باشگاه در این قرارداد دخیل بودند اما هیچ وقت به صورت رسمی چیزی اعلام شد. نکته جالب اینجا بود که با استناد به اسنادی که در اختیار عموم مردم قرار گرفت ارزش سهام شرکت آتیه داده‌پرداز چند ماه پس از امضای قرارداد با پرسپولیس به بیش از ۲برابر و به نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسید و این یعنی آتیه از‌بغل نام پرسپولیس حسابی حد اقل از نظر اعتبار و سهام سود کرد. پس از امضای قرارداد بین طرفین بود که برخی ابهامات به وجود آمد که در نهایت منجر به وجود آمدن بعضی اختلاف‌ها حتی فسخ ۲طرفه قرارداد رفت.

آغاز مشکلات و اختلاف‌ها

پس از چند ماه حضور در باشگاه پرسپولیس، اختلاف‌ها بین مدیران باشگاه و این شرکت کم‌کم به وجود آمد و به اوج خود رسید. در این مدت شاهد بودیم که این اختلاف‌ها باعث شد پای محمدحسن انصاری‌فرد و بعضی اطرافیان او به مساله باز شود. هیات مدیره وقت باشگاه پرسپولیس معتقد بود انصاری‌فرد مبلغ پایینی با این شرکت قرارداد بسته و اصلا زیر بار این قرارداد نمی‌رفت. این اختلاف تا جایی پیش رفت که حتی بحث فسخ قرارداد هم پیش آمد و طرفین تا پای فسخ هم پیش رفتند ولی با وساطت عده‌ای به جای فسخ متمم و اصلاحیه‎ای به قرارداد اضافه شد تا همکاری ادامه پیدا کند.

دوران پس از اصلاحیه
از اردیبهشت‌ماه امسال بود که اصلاحیه‌ای به قرارداد پرسپولیس و شرکت آتیه داده‌پرداز اضافه شد تا طرفین کار خود را ادامه بدهند. از یک سو پرسپولیس مبالغ خوبی را از شرکت آتیه به عنوان کارگزار گرفته بود و از سوی دیگر هم آتیه تمام ظرفیت تبلیغاتی باشگاه را در اختیار داشت. هرچند به خاطر شیوع کرونا اوضاع کمی به هم ریخت اما به نظر میرسید طرفین از شرایط راضی هستند. طبق توافقاتی که در اصلاحیه انجام شده بود، شرکت آتیه داده‌پرداز موظف بود در یکسال ۱۱۰ میلیارد تومان را به پرسپولیس پرداختند اما همان زمان اعلام شد که ۱۵ میلیارد از این مبلغ پیش از این در زمان مدیریت محمدحسن انصاری‌فرد به باشگاه پرسپولیس داده شده و شرکت آتیه باید ۹۵ میلیارد تومان دیگر به پرسپولیس پرداخت می‌کرد. تا ابتدای زمستان امسال شرکت آتیه مدعی شد که ۷۵ میلیارد تومان از این ۹۵ میلیارد تومان را پرداخت کرده و فقط پایان سررسید قرارداد ۲۰ میلیارد تومان دیگر بدهکار است. هرچند همان زمان هم مدیران باشگاه معتقد بودند که این مبلغ ۴۰ میلیارد تومان است و ۲۰میلیارد تومان.

خبری از پول نیست!
طبق توافقی که بین باشگاه پرسپولیس و شرکت آتیه به وجود آمد قرار بود که مبلغ باقیمانده از تعهد این شرکت باشگاه طی ۳ قسط تا اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ پرداخت شود، مساله‌ای که باعث شد در شرایط بحرانی مالی باشگاه پرسپولیس این باشگاه به مشکل بخورد و نتواند از طریق کارگزار پولی را بگیرد. از آن طرف کارگزار حق داشت، چون طبق قرارداد باید پول را می‌داد و این کار را هم تا به امروز انجام داده. از آن طرف باشگاه هم معتقد است در شرایط سخت مالی کارگزار باید به داد باشگاه برسد، پس به خاطر همین اختلافا‌ها دوباره گُر گرفت و این بار کار به جایی رسید که باعث شد فسخ قرارداد بسیار جدی شود.

پایان باشگاه و آتیه؟
با جمع کردن نکات مختلف و شواهد و قرائنی که وجود دارد به این نتیجه می‌رسیم که ظاهرا پایان کار باشگاه و شرکت آتیه داده‌پرداز نزدیک شده است. ظاهرا هر دو طرف به پایان این همکاری علاقه دارند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر این اتفاق رخ دهد. اگر این‌طور شود باشگاه پرسپولیس مجددا می‌تواند از تمام فضاهای تبلیغاتی خود از جمله صفحه اینستاگرام و سایت باشگاه با اختیار خود درآمدزایی کندیا بتواند اسپانسر‌های جدیدی را برای باشگاه جذب کند. چون طبقه‌بندی که در قرارداد وجود دارد تا زمانی که شرکت آتیه داده‌پرداز کارگزار باشگاه پرسپولیس است تمام قراردادهای تجاری و اسپانسرهای باید زیر نظر این شرکت امضا شود، مساله‌ای که مدیران فعلی باشگاه معتقدند باعث شده نتوانند اسپانسر‌های جدیدی جذب کند و در این شرایط مالی به کمک باشگاه بیایند. به نظر می‌رسد در این مدت همکاری هم باشگاه پرسپولیس و هم شرکت آتیه حداقل ضرر نکردند و شاید به ۵۰ درصد آن چیزی که میخواستن رسیدند اما به نظر می‌رسد دیگر این همکاری ادامه پیدا نکند و به زودی به صورت رسمی پایان همکاری اعلام شد.

کارگزار جدید می‌آید؟
شنیده می‌شود در صورت این‌که به صورت رسمی همکاری باشگاه پرسپولیس و شرکت آتیه داده‌پرداز لغو شود به احتمال زیاد شاهد حضور یک کارگزار جدید که با سیاست‌ها و انتظار‌های مدیریت باشگاه همخوانی دارد در باشگاه خواهیم بود. هرچند هنوز چیزی در این خصوص به صورت رسمی اعلام نشده اما ظاهرا مدیران فعلی باشگاه در این مدت بیکار ننشستند و مذاکراتی را انجام دادند که اگر هر زمانی همکاری با آتیه تمام شد آن‌ها بتوانند شرکت جدید را جایگزین کنند تا از نظر مالی به مشکل بر نخورند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه