همراه ما باشید

اعلام آخرین وضعیت انصاریان از زبان پزشک معالجش

اعلام آخرین وضعیت انصاریان از زبان پزشک معالجش

پیروزی نیوز - پزشک معالج علی انصاریان توضیحاتی را در خصوص آخرین وضعیت او ارائه کرد.

به گزارش پرسپولیس نیوز، دکتر محمدرضا هاشمیان در خصوص آخرین وضعیت علی انصاریان اظهار داشت: علی انصاریان به بیماری کووید-۱۹ و بیماری‌ای که ریه را درگیر می‌کند مبتلا شده، این بیماری در او شدت بسیار زیادی داشت. سی‌تی‌اسکن او نواحی بسیاری از ریه را گرفته بود به خصوص در سمت راست که در آنجا فیبروس تشکیل شده بود.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود ضربان قلب انصاریان بالا رفته و سطح اکسیژن خونش پایین آمده، گفت: درست است. او افزایش ضربان قلب داشته، قلب یک ورزشکار همیشه در حالت تعادل وجود دارد، برای او هم وجود داشته ولی از دیشب ضربان قلب بالا رفته که دلایل مختلفی را بررسی کردیم. از جمله بررسی آمبولی ریه که خداراشکر این را نداشت. ولی علت اصلی این است که اکسیژن رسانی بسیار پایین است و در این شرایط باید قلب پرکارتر شود اما عددی که برای قلب در اکوکاردیوگرافی هست و ضربه پذیری قلب را می‌گوید در حدود ۵۰ درصد است که وضعیت قلبی مناسبی است. بر همین اساس می‌تواند این فشار را تحمل کند. انسان‌هایی که ورزشکار نباشند افت اکسیژن رسانی یا درگیری بسیار پیچیده ریوی شاید نتواند این تحمل را برایشان ایجاد کند.

وی در خصوص اینکه انصاریان ورزشکار قدرتمندی بوده و علت این وضعیتش چیست، گفت: ما در کشورمان بیماران جوان و سالم بسیار داشتیم. اینطور نیست که پیرها و افراد ناتوان درگیر آن شوند. جوانان بسیاری را از دست دادیم و شرایط جدیدی برای ما نیست. این فرضیه که مردم فکر می‌کنند قرار است از کشوری یک ویروس به اینجا برسد، فرضیه‌ای جدا است ولی بارها و بارها مرگ عزیزان را در بیمارانی که جوان بودند و شرایط زمینه‌ای نداشتند، دیدیم. البته یکی از فاکتورهای مهم دیر رسیدن به بیمارستان است. علی انصاریان بعد از حدود یک هفته و با درگیری ریوی بسیار شدید مراجعه کرد. این بسیار مهم است ولی در خصوص دیگر بیماران این اتفاق بسته به شرایط می‌تواند تغییر کند.

هاشمیان در مورد اینکه آیا امکانات موجود کافی است یا انصاریان باید به بیمارستان دولتی منتقل شود، اظهار داشت: انتقال بیماران در این شرایط کار صحیحی نیست. شهر به شهر یا ICU به ICU شرایط مناسبی نیست. به طور کلی در دنیا  بیمارستان هایی که فوق تخصص ICU دارند، شرایط بهتری دارند. باید شرایط بیمارستان‌ها طوری شود که فوق تخصص ICU داشته باشند.

وی افزود: در خصوص بیمارستان فرهیختگان در جریان کامل هستم. امکانات آن از نظر فضای فیزیکی و دستگاه‌های تهویه‌رسانی بسیار بسیار مرغوب و مناسب در زمان راه‌اندازی بوده است. دستگاه‌هایی که بوده در روزهای اول از یکی از بیمارستان‌های خصوصی و همچنین از بیمارستان مسیح دانشوری خواستیم و به اینجا آوردند. در شروع کرونا استفاده از دستگاه تهویه غیرتهاجمی را اولین بار در نیا خودم در کشورمان شروع کردم. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود این کار، کار مناسبی نیست ولی بعد از اینکه ۸۶ درصد از بیمارانی که در نیویورک لوله‌گذاری صحیح برایشان اتفاق افتاد سازمان جهانی بهداشت هم حرفش را پس گرفت و با همین سیستم شروع کرد.

هاشمیان گفت: ما در بیمارستان مسیح دانشوری افتخار این را داریم که با دکتر جماعتی اولین سیستم‌های تهویه غیرتهاجمی را استفاده می‌کنیم و آنجا سیستم‌های ما همیشه قوی‌تر بوده‌اند.
وی در مورد اینکه آیا از نظر دارویی مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: تمام داروها در کشور ما موجود است. نیاز به اینکه داروی اضافه‌تری بیاوریم نیست.

هاشمیان در مورد اینکه چند ساعت حیاتی پیش روی علی انصاریان است، عنوان کرد: کار ما همیشه در ICU فعالیت در همان لحظه است. در لحظه کار می‌کنیم، در لحظه تصمیم می‌گیریم و فکر ساعت‌های بعدی را برای اینکه زمان‌بندی برای زنده بودن یا حیات شخصی را بگذاریم نیست. همیشه در حال فکر احیای بیماران هستیم و برایمان اسم و رسم و ورزش و هنر هیچ تفاوتی ندارد. علی انصاریان در بخشی است که بقیه بیماران هم همان‌جا هستند و روی آن‌ها کار می‌شود. همه بیمارستان‌هایی که کار می‌کنیم به همین صورت است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه