همراه ما باشید

پیروزی با کام تلخ

پیروزی با کام تلخ

پیروزی نیوز - پرسپولیس در روزی که میهمان تراکتور و سیاهپوش عزای ۲ستاره سابق خود بود، با تک گل سیدجلال حسینی به پیروزی رسید. همان‌طور که در جریان قرار دارید پرسپولیس در روزهای اخیر ۲پیشکسوت خود را به دلیل بیماری کرونا از دست داد.

مهرداد میناوند و علی انصاریان در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ پیراهن پرسپولیس را بر تن داشتند و خاطرات شیرینی را برای این تیم به یادگار گذاشتند.

شوک کرونا به پرسپولیس


یک‌سال قبل در چنین روزهایی وقتی بیماری کرونا به‌طور جدی در کشورمان هم گیر شد و منجر به تعطیلی لیگ شد،کمتر کسی تصور می‌کرد جامعه فوتبال هم مثل اقشار دیگر قربانی این فاجعه جهانی شود. در این مدت بیشترین نگرانی برای بازیکنان بود که مبادا در حین مسابقه به این بیماری واگیردار مبتلا شوند. خوشبختانه بازیکنان زیادی زیادی درگیر این بیماری نشدند و آن عده‌ای هم که به کرونا دچار شده بودند بهبود یافتند اما میناوند و انصاریان که در دوران فوتبال خود نماد سختکوشی بودند به طرز ناباورانه‌ای مغلوب این ویروس مرموز شدند و در میان بهت و ناباوری همه از میان‌مان پرکشیدند تا بعد از ۵ سال تاریخ دوباره برای پرسپولیسی‌ها تکرار شود. بعد از رفتن ناگهانی‌هادی نوروزی این بار ملک‌الموت با گرفتن جان ۲پیشکسوتی که قرابت نزدیکی با بازیکنان پرسپولیس داشتند شوک بزرگی به بازیکنان این تیم وارد آورد.
واقعیت این است که پرسپولیس فقط ۲پیشکسوت را از دست نداده و ۲ هوادار و ۲ حامی سرسخت خود را از دست داد و شاید این‌که پرسپولیس در بازی با ماشین سازی در دقیقه ۲۵ به گل می‌رسد یا برابر تراکتور از طرف بازیکنی به گل می‌رسد که شماره ۴ انصاریان را بر تن دارد، ریشه در همان علاقه‌ای دارد که درباره‌اش سخن گفتیم و می‌تواند پیامی بود برای پرسپولیسی‌ها باشد که مرگ را هم پایانی بر این پیوند نیست.
به هرحال از قدیم این باور وجود داشته است که دعای مردگان در حق زندگان مستجاب است. همان‌طور که شاهد آن بودید بازیکنان باوجود این‌که از روحیه خوبی برخودار نبودند برای شادی روح این ۲ پیشکسوت فقید باری بسیار خوبی در تبریز به نمایش گذاشتند.

فرار بزرگ تراکتور
البته این مسابقه جذاب و تماشایی ۲ نیمه متفاوت داشت، در نیمه اول یک بازی سرد و کسل‌کننده را از هر دو تیم شاهد بودیم و بیشتر زمان بازی در میانه میدان دنبال شد. در نیمه دوم اما با تغییرات تاکتیکی گل محمدی و تعویض‌هایی که این مربی اعمال کرد ورق کاملا برگشت و پرسپولیس بر توپ و میدان مسلط شد و توانست موقعیت‌های متعددی را روی دروازه حریف خلق کنند که در نهایت روی ارسال نوراللهی و ضربه سر تماشایی کاپیتان به گل رسید. به این صورت که سرمربی پرسپولیس در نیمه دوم دفاع تیمش را جلوتر کشید، از‌ هافبک‌هایش خواست با جنگندگی و دوندگی زیاد، خط‌هافبک حریف را از کار بیندازند و از جایی که تراکتور در عمق دفاع ضعف دارد، با اضافه کردن بازیکن سرعتی و تکنیکی چون امید عالیشاه از نقطه ضعف حریف استفاده کرد و بارها از چپ و راست از طرف سیامک نعمتی، احسان پهلوان و وحید امیری دروازه تراکتور را تهدید کرد که اگر درخشش محمدرضا اخباری با تجربه نبود مسعود شجاعی و تیمش متحمل شکست سنگینی می‌شدند.

پرسپولیس رکورد خلق گل را شکست
طبق آمار سایت ۱۱ پرسپولیس در بازی با تراکتور ۹ شانس گلزنی داشت و با این تعداد موقعیت گل، رکورد خلق شانس گل در یک بازی را در فصل جاری شکست، آن هم بدون مهاجم. به راستی اگر پرسپولیس مهاجم ششدانگ و گلزن داشت چه نتیجه‌ای در این بازی به ثبت می‌رسید؟ و این نشان می‌دهد پرسپولیس سزاوار قهرمانی دوباره در لیگ است که با همه کمبودها همچنان مدعی‌مانده است. سرخ‌ها در بازی با تراکتور مالکیت بیشتری هم روی توپ داشت. آن‌ها ۵۲ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشتند و ۴۶۲ پاس ردوبدل کردند که ۸۱درصد پاس‌های آن‌ها سالم بوده است. در سوی مقابل بازیکنان تراکتور ۴۱۶ پاس به یکدیگر دادند و ۸۰درصد پاس به مقصد رسید. در تعداد شوت نیز برتری ۱۶ به ۱۰با پرسپولیسی‌ها بود و جالب این‌جاست که برخلاف بازی‌های گذشته ۶شوت بازیکنان سرخپوش در چهارچوب نواخته شد. همان‌طور که اشاره شد شانس گلزنی پرسپولیسی‌ها هم نسبت به حریف بیشتر و خطرناکتر بود و درحالی‌که تراکتوری‌ها فقط ۴ شانس گلزنی داشتند، پرسپولیسی‌ها چند تک به تک و موقعیت مسلم گلزنی را از دست دادند.

پرسپولیس و سدی به نام اخباری
یکی از دلایل کم گل بودن بازی‌های پرسپولیس در فصل جاری فرصت‌سوزی‌های متعدد بازیکنان این تیم بوده است. البته این اتفاق بعد از جدایی علیپور و محرومیت آل‌کثیر تا حدودی قابل پیش بینی بود. مهاجمانی هم که در فصل نقل‌وانتقالات جذب شدند نتوانستند تا به این‌جا انتظارات را برآورده کنند تا کادر فنی پرسپولیس مجبور به ایجاد تغییرات در پست بازیکنان شود و از ‌هافبک‌هایش در خط حمله بهره بگیرد که در ابتدا این جا به جایی‌ها به نتیجه رسید و با انتقادهایی همراه شد اما رفته رفته بازیکنان توانستند به ‌هارمونی لازم برسند. انتقال احمد نوراللهی از ‌هافبک دفاعی به خط حمله مهم‌ترین تغییری که در ترکیب پرسپولیس شاهدش بودیم. این بازیکن که در فصول قبل در پست وینگر چپ و راست و‌ هافبک دفاعی به میدان می‌رفت، برای اولین بار بازی در پست ‌هافبک تهاجمی تجربه کرد و نمایش بدی هم نداشت اما به خاطر فرصت‌هایی که در مقابل حریفان خصوصا در بازی با استقلال از دست داد بسیار مورد هجمه قرار گرفت ولی با گل و پاس گل‌های حساسی که در هفته‌های اخیر به ثبت رساند به منتقدانش ثابت کرد که تصمیم گل‎محمدی در انتخاب وی بی‌دلیل نبوده است. نوراللهی در حال حاضر با زدن ۴ گل و ارسال ۳ پاس گل توانسته است موثرترین بازیکن این فصل سرخ‌ها لقب بگیرد. این بهترین شروعی بود که این بازیکن در تمام فصول گذشته داشته است. حتی در فصل نوزدهم که بهترین فصل نوراللهی بود و این بازیکن توانست۴ گل و یک پاس گل از خود بر جای بگذارد،در پایان نیم فصل فقط ۲بار توانسته بود گلزنی کند اما با تغییراتی که گل‌محمدی در پست این بازیکن تکنیکی داشت او تا به این‌جا توانسته گل‌های بیشتری بزند.
البته ناگفته نماند که بعد از مصدومیت محمدحسین کنعانی‌زادگان که با حضور اجباری کمال کامیابی‌نیا به قلب دفاع همراه بود، نوراللهی دوباره به پست قبلی خود بازگشته است و ظاهرا نقش ‌هافبک دفاعی را در ترکیب دارد با وظایف تهاجمی‌تر بیشتر.

شیری به خط دفاع بازگشت،سیامک ستاره شد
جدایی ناگهانی بشار رسن در میانه‌های فصل تیم پرسپولیس را در خلق موقعیت گل دچار ضعف کرد و به مشکلات متعدد گل‌محمدی اضافه کرد.ولی خوشبختانه این مربی توانست با بهره‌گیری از پتانسیل‌های تیمش تا حدودی این مشکل را برطرف کند و به بازی‌های تیم در هفته‌های اخیر دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که آمار خلق موقعیت گل به طور محسوسی رشد داشته است که یکی از دلایل آن اضافه شدن بازیکنان خلاق به خط‌هافبک است، از جمله سیامک نعمتی و امید عالیشاه. از ابتدای فصل شاهد حضور نعمتی در پست دفاع راست بودیم اما چند هفته است که مهدی شیری به پست اصلی خود برگشته است و خوشبختانه با فراموش کردن اتفاق‌های فینال آسیا با روحیه تر و آماده‌تر از قبل در خط دفاع بازی می‌کند و حالا نعمتی همان جایی بازی می‌کند که باید باشد و این بازیکن خلاق همان گمشده‌ای بود که گل‌محمدی در پازل تاکتیکی‌اش کم داشت. ناگفته نماند که سیامک نعمتی در بازی با تراکتور ۴ مرتبه با پاس کلیدی موقعیت ساخت، بیشتر از همه شوت در چهارچوب زد، ۵ دریبل موفق داشت و با نمره ۸.۰۲ بهترین بازیکن این مسابقه بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه