همراه ما باشید

جیک مستانه یا نعره شیرانه

جیک مستانه یا نعره شیرانه

پیروزی نیوز - نیم‌فصل فوتبال ایران، هنوز تمام نشده است، همه باید منتظر پرسپولیس بمانند. مصاف تیمی که می‌خواهد نیم فصل را با صدرنشینی تمام کند و تیمی که نیم فصل را با صدرنشینی شروع کرده بود.

این که پرسپولیس آخرین زمستان قرن را چگونه بگذارند، تاثیر بسیاری دارد روی این که اولین بهار قرن جدید شمسی را چگونه پشت سر بگذارد. زمستانی که از تیم تا باشگاه باید حواس‌شان را ششدانگ جمع کنند. اگر به امید خدا، پرسپولیس قهرمانی نیم فصل را از آن خود کند نباید باعث شود یحیی گل‌محمدی با غره شدن، تصمیم‌هایی بگیرد که برای او و تیمش دردسرساز باشد. او باید به دقت برنامه‌ریزی کند. همه سناریوهای احتمالی را حد اقل تا آخر پاییز ۱۴۰۰ در نظر بگیرد و آن‌گاه برای آمدن‌ها و رفتن‌ها تصمیم بگیرد. این طور نیست که فکر کنیم وقتی با این تیم، قهرمانی نیم فصل در تیررس قرار می‌گیرد، با جذب چند بازیکن و برگشتن عیسی، حتما قهرمان خواهیم بود، تفکر کاملا اشتباهی خواهد بود. قهرمان شدن در این فصل دشواری‌های خاص خود را دارد و کار می‌تواند سخت‌تر از آن شود که انتظار داریم.

*نباید به امثال فکری و زنوزی تکیه کنیم
مساله این است که در حال حاضر بخشی از اتکای ما برای کسب عنوان قهرمانی در پنجمین سال پیاپی به چهره‌هایی است که در پرسپولیس حضور ندارند و این خیلی هم خوب نیست. هرچند موفقیت‌های ورزشی همیشه حاصل جمع عملکرد برنده و بازنده است. این درست که در جایی مثل تراکتورسازی حضور فردی مانند زنوزی و نتیجه تصمیم‌هایش برای ما یک فرصت است. در جایی مانند استقلال وقتی که محمود فکری یک لشکر آدم در اطراف خود جمع کرد، مشخص شد که اشراف کامل را ندارد و در ادامه هم روندی را در پیش گرفت که طبق قواعد، نباید منجر به موفقیت می‌شد و بشود اما هر آیینه ممکن است این‌ها تغییر کند. از سوی دیگر در این فصل سپاهانی را می‌بینیم که اگر خسته نشوند و رویه کنونی را ادامه بدهند مشکل‌ساز خواهند شد. به نظر آنچه در سپاهان جریان دارد یک الگو برداری از پرسپولیس فصل پانزدهم و شانزدهم باشد. چه در بخش مدیریتی، چه از جانب محرم نویدکیا که گویی می‌خواهد بعضی رفتارهای برانکو را به‌عنوان عامل موفقیت در پیش بگیرد.
فراموش نکنیم که محرم در نیم فصل جا نیفتاده بود و حالا می‌تواند در نیم فصل دوم عملکرد بهتر داشته باشد و پرسپولیس باید ارتقای سطح توانایی خود را در دستور کار قرار بدهد که در یک نگاه عوامانه نباید به جذب بازیکن محدود شود.

*حضور پیاپی پرسپولیس در فینال، خوشایند آسیا نیست
بحث دیگر رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیاست. ما در آسیا با تیم‌هایی روبه‌رو نیستیک که مانند زنوزی و فکری داشته باشند.
مساله دیگر این‌که خیلی سخت است یک تیم برای ۲سال پیاپی به فینال آسیا برسد. همین حالا هرچند پرسپولیس قهرمان نشده است ولی تناوبی که پرسپولیس ارائه کرد در تاریخ این رقابت‌ها کم نظیر بوده است و با توجه به حضور تیم‌هایی با ساختار مالی و سازمانی قوی در سطح قاره، این امر گویای کار عجیبی است که ما پرسپولیسی‌ها انجام داده‌ایم. پس باید بدانیم با شرایط بسیار سخت‌تر در ۲۰۲۱ روبه‌رو هستیم. فراموش نکنیم که سال ۲۰۱۸ به فینال رفتیم و سال ۲۰۱۹ با داوری‌هایی که اتفاق افتاد اصلا از گروه بالا نرفتیم. بسیاری اتفاقی بودن این موارد را باور ندارند. طبعا سال آینده برای بسیاری در کنفدراسیون، به‌ویژه در بخش اقتصادی آن خوشایند نیست که پرسپولیس باز هم به فینال برسد. پس، بیش از آنچه برآورد می‌شود باید خود را قوی کنیم. این قوی کردن باید از همین نیم فصل شروع شود. چه برای صعود از گروه و چه برای این‌که برای بازی‌های آخر تابستان در مراحل بعدی مسابقات، مجبور به تغییرات خیلی زیادی نباشیم. تغییرات کمتر، یعنی هماهنگی بیشتر که به‌شدت به ان نیاز خواهیم داشت. پرسپولیس حالا خود را به‌عنوان قاتل قدرت‌های غرب آسیا معرفی کرده اسست و این نگاه می‌تواند با ایجاد هشیاری، کار را برای ما دشوارتر کند.

*جیک مستانه یا نعره شیرانه
پرسپولیس با قهرمانی در نیم فصل، فرصتی برای جشن و سرور ندارد. هواداران می‌توانند لذت ببرند و کری بخوانند ولی شرایط برای بازیکنان، کادرفنی و مدیران باشگاه متفاوت است. یک لحظه را هم نباید از دست داد. پرسپولیس نیاز دارد در تمام بخش‌ها به اقداماتی دست بزند که توان خود را به شدت افزایش دهد. جیک جیک مستانه برای آن‌هایی است که چنین اتفاق‌هایی را تجربه نکرده‌اند و پس باید به شدت هشیار بود آن هم با انبوه مشکلاتی که از ناحیه پرونده‌ها و محدودیت‌های مالی وجود دارد. تنگناهای مالی در کنار پرونده‌هایی که باید بسته شوند، می‌تواند تاثیرهای غیر قابل پیش‌بینی روی بخش‌های مختلف کار بگذارد. یک نمونه‌اش را هفته قبل شاهد بودیم که حتی اتفاق خوبی مثل جذب ترابی، چالش‌برانگیز شده بود. البته نه به‌خاطر حضور او بلکه به دلیل محدودیت‌های مالی که بالاخره هر بخشی سهمی از هر ورودی را می‌خواهد.
به هر حال تیمی که اکنون بخواهد جیک جیک مستانه سر بدهد باید قید نعره شیرانه در آینده بزند

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه