همراه ما باشید

معرفت نا‌تمام هواداران پرسپولیس

معرفت نا‌تمام هواداران پرسپولیس

پیروزی نیوز -  هواداران استقلال خواهان برکناری محمود فکری هستند. حداقل اگر همه آن‌ها چنین خواسته‌ای نداشته باشند، تعداد کثیری این را می‌خواهند و از فضای مجازی تا جلوی درباشگاه را به عرصه‌ای برای بیان خواسته خود بدل کرده‌اند. آن‌هایی که مطمئن نیستند؛ او باید برود یا نه، یا در اقلیت هستند یا برای دفاع از این نظر خود دلیل قوی ندارند. باشگاه استقلال دیروز هم شرایط ملتهبی را با توجه به تجمع هوادارانش تجربه کرد. هوادارانی که حداقل دقایقی بعد از حضور به این اجماع رسیده بودند که فکری باید برود و جای خود را به یک مربی جدید بدهد.

*ماهیگیری بعضی در آب گل آلود

در این میان، مثل هر تجمع هواداری دیگر، بودند افرادی که برنامه‌های خود را دنبال می‌کردند، حتی اگر شده یک نفر را با پلاکاردی بفرستند تا عکس اش را در رسانه‌های رسمی و غیر رسمی خود از سایت‌های خبری تا شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند. این اتفاقات همیشه روی می‌دهد. بالاخره وقتی صحبت از رفتن یک نفر می‌شود باید درباره آمدن جایگزینش هم صحبت کنند. این‌جا بود که دیروز هرکس سعی می‌کرد جمعیت و شبکه‌های اجتماعی به سمت و سویی بکشد. گروهی که خواهان آمدن قلعه‌نویی هستند، به شدت مشغول کار هستند. یک عده‌ای هم سنگ فرهاد مجیدی را به سینه می‌زنند. در خود باشگاه عده‌ای به دنبال دور زدن قانون و دستورالعمل وزارت هستند با این توجیه که الکس نوری خون ایرانی دارد در حالی که ممنوعیت به خدمت گرفتن خارجی‌ها به دلیل عقاید نژادپرستانه نبوده است بلکه ۲ عامل پرداخت ارزی دستمزد و طرح دعوا در مجامع بین‌المللی عامل این مساله بوده است.
به هر حال این روزها در استقلال هرکس می‌خواهد ماهی مورد علاقه خودش را از آب گل‌آلود بگیرد.

*فقط پرسپولیسی‌ها پای تو مانده‌اند آقای فکری

محمود فکری باید به خاطر رفتاری که در این مدت نسبت به پرسپولیس داشته است، شرمنده باشد. این را از آن جهت نمی‌گوییم که رفتارش، حرفه‌ای نبود. از این جهت هم نمی‌گوییم که چه در دوره‌های مهندسی موفقیت یا دوره‌های مربیگری توصیه می‌شود از چنین رفتارهایی که باعث لطمه به تیم خود می‌شود باید پرهیز کرد. سخن ما از آن جهت است که باید بگوییم که باز هم معرفت پرسپولیسی‌ها.
محمود فکری در این یک نیم فصل درباره پرسپولیس، نا به‌جا و غلط زیاد گفت. حرف‌های که اکثرا درست نبود. اتهام بود و در حد استدلال‌ها و استنتاج‌هایی که کاربردش در حد جذب ممبر و فالوئر برای شبکه‌های اجتماعی است. در همان تلگرام هم خود ادمین‌ها خوب می‌دانند که درست نیست ولی برای جذب و خوش آمد مخاطب می‌گویند و محمود فکری پایه فلسفه کاری استقلال را روی آن‌ها بنا نهاده بود. آن قدر هم ادامه داد که از یک جایی به بعد حتی هواداران پرسپولیس دردسر بحث درباره آن را به خود نمی‌دادند و از یک جایی به بعد اعتراض خود استقلالی‌ها را برانگیخت. شیرینی هم اگر باشد وقتی از حد بگذرد به تلخی می‌زند.
* باز هم به معرفت پرسپولیسی‌ها
فکری بدون آن که به منطق حرف‌ها کاری داشته باشد، هر چه فکر می‌کرد که خوشایند هوادار استقلال است، می‌گفت! آخرش چه شد. هوادار استقلال می‌خواهد او برود و باز هم به معرفت هوادار پرسپولیس! بله این روزها در پرسپولیس از خود یحیی و باشگاه گرفته تا بازیکنان و هواداران دوست دارند فکری در استقلال بماند. حالا این که نیت واقعی چیست بحث دیگری است ولی ای کاش محمود فکری، کمی به این‌ها فکر کند. حالا اگر این حرف باعث خنده است، ما با این مساله مشکل نداریم.
البته به معرفت هواداران پرسپولیس باید آن‌جا آفرین گفت و درود فرستاد که شرایط روزهای سخت تیم خودشان را تجربه کردند. اصولا بعد از آمدن برانکو، یک معماری جدید در بخش هواداری اتفاق افتاد. نه این که برانکو چنین کرده باشد. در واقع همه چیز به این سمت و سو پیش رفت و مقبولیت و محبوبیت توامان برانکو و البته اتفاقی که برای هادی نوروزی روی داد این معماری را شکل داد. حمایت سرسختانه از تیم با وجود ناکامی اولیه که البته مبتنی بر تحلیل فنی بود. نقطه عطف آن هم روز آخر آن لیگی بود که قهرمانی در آن حق ما بود و هواداران اشک ریزان، ایستاده تیم را تشویق کردند و بذری را در دل تیم کاشتند که نتیجه‌اش نمی‌توانست غیر قهرمانی باشد. کالدرون هم این تجربه را با کیفیت دیگری تجربه کرد و یحیی در همین هفته‌های اخیر از آن بهره‌مند شد.
*لشگرکشی فکری علیه استقلال
محمود فکری همچنان بر این باور است که خود او مرتکب اشتباهی نشده است. حتی آن جایی که درباره بازی با سپاهان عذرخواهی می‌کند و تقصیر را به گردن می‌گیرد اصلا حس نمی‌کنی که از ته دل حرف می‌زند. او از روز اول سنگ بنا را کج گذاشت و هنوز هم متوجه این مساله نیست. در مصاحبه دیروز خود هم گفت که وقتی شروع به کار کردند، همه گقتند که استقلالی‌ترین کادر فنی آمده است. او هنوز نمی‌داند یکی از مشکلات همین تعداد زیاد نفرات است که هر یک می‌خواهد خود را ثابت کند، میخ خود را بکوبد و تا می‌تواند از بازیکنان و رسانه‌ها را همراه خود سازد. در واقع حداقل دیالوگ نگارنده با تعدادی از همکاران بعد از اعلام فهرست مربیان استقلال این بود که خب، فکری نسخه استقلال را که پیچید. نسخه تراکتور هم که توسط زنوزی پیچیده می‌شود.
از طرفی خود فکری ظرفیت ذهنی و دانشی لازم را نداشت که بتواند انبوه داده‌های این دستیاران را هضم کند و درست و غلطش را بیرون بکشد.
در چنین شرایط او به به یکسری افکار وهم‌ آلود خود پناه برد که کارش را سخت‌تر کرد.
*آقایان، کدام صدرنشینی
همچنین یک نفر باید به محمود فکری بگوید که تو و تیمت حتی برای یک هفته هم واقعا صدرنشین لیگ برتر نبوده‌اید در حالی که پرسپولیس بازی‌های عقب افتاده داشت. در واقع خود این توهم، نیز کار دست فکری داد تا از بعضی مسایل غافل بشود. جالب این که یک خبرنگار دیروز از او چنین می‌پرسد؛ «به نظر می‌رسید برخی منتظر شکست شما و از دست رفتن صدر جدول بودند تا هجمه علیه شما را زیاد کرده و خواهان برکناری شما شوند؟» و پاسخ این است که کدام صدرنشینی؟
*کودتا در استقلال
فکری می‌گوید: «ما در روزهای قبل از بازی سعی کردیم نقاط ضعف و قوت حریف را برای بازیکنان تشریح کنیم و براساس توانایی‌ها و ضعف حریف برنامه‌های خود را پیاده کنیم اما بروز برخی اتفاقات سبب شد که به هدف خود نرسیم. برخی از این موارد و مشکلات را هواداران استقلال در روزهای اخیر متوجه شدند و برخی دیگر را طی روزهای آینده بیان خواهیم کرد تا مردم در جریان قرار بگیرند.»
خبرنگار می‌پرسد: «معتقدید مسایل غیر فنی در این شکست دخیل بود؟»
و او در پاسخ ادامه می‌دهد: «اجازه بدهید موضوع را باز نکنم ولی حتما در روزهای آینده به موارد و مشکلات موجود اشاره خواهم کرد.» تا القاء شود که دست‌هایی در خود مجموعه، ناکامی عمدی را رقم زده است.
او همچنین در جایی از مصاحبه خود می‌گوید که بعضی از همان هفته دوم به دنبال برکناری او بودند. سوال این است، او که چنین باوری داشته است و برای آن مستند ارائه می‌کند. پس چرا در این مدت، علیه پرسپولیس هجمه راه می‌انداخت؟ آیا این رفتار و گفتار صادقانه با هوادار استقلال، رسانه‌ها و افکار عمومی است؟  آیا با این تناقض‌ها هوادار استقلال باید باز هم اعتماد کند؟
*فکری رفتنی است یا نه؟
حال این سوال مطرح می‌شود که بالاخره فکری خواهد ماند یا می‌رود؟ اخبار و قرائن نشان می‌دهد در استقلال اجماع وجود ندارد. عضو هیات مدیره‌ای که از جیب خرج کند، یک جاهایی گره کار را باز و آه از نهاد هواداران دیگر تیم‌ها به آسمان بلند می‌کند ولی وقتش که برسد می‌خواهد حرفش را به کرسی بنشاند. خود ما هم از این نمونه داشته‌ایم و چوبش را خورده‌ایم.
فکری باید به این مسایل آن روز فکر می‌کرد که وقتی از او پرسیدند که به نظر هیات مدیره به دنبال تغییرات در کادر فنی است و او به پشتوانه صدرنشینی غیر واقعی، به نشانه تحقیر آن‌ها که چنین فکری دارند، نیشخند زد و به طعنه گفت، کادرفنی تیم صدرنشین را هم تغییر می‌دهند؟!
به هر حال از دیروز یک خبرگزاری وابسته به وزارت ورزش و جوانان که در راستای سیاست‌های آن کار می‌کند درباره ماندن فکری، خبر منتشر کرد. این خبرگزاری در مطلب خود آورد: «یک منبع آگاه در باشگاه استقلال با بیان این مطلب گفت: موضع قاطع اعضای هیات مدیره و مدیرعامل استقلال حمایت از محمود فکری و پشتیبانی از تیم است و این موضوع به اطلاع سرمربی تیم رسیده است.
وی افزود: هیچ بحثی در مورد تغییر سرمربی وجود ندارد و جلسه مشترک مدیران باشگاه با سرمربی با هدف رفع مشکلات و کمبودها و تقویت تیم برگزار می شود تا در نیم فصل دوم استقلال قدرتمندتر به کار خود ادامه دهد. یکی از این موضوعات قطعا تقویت کادر فنی، جذب بازیکنان جدید است»
 *پای یک فصل و نیم دستمزد در میان است
البته ما همیشه در پرسپولیس شاهد بودیم که وقتی از یک مدیر یا سرمربی بر خلاف جریان اخبار، حمایت قاطع صورت می‌گیرد، نتیجه چه می‌شود.
نکته کلیدی این‌جاست که فکری و حداقل بعضی اعضای هیات مدیره یک جنگ پنهان هم دارند. فکری اگر استعفاء بدهد، باید باقی دستمزد خود را ببخشد و اگر برکنار شود استقلال باید پول یک فصل و نیم دیگر را به بدهد حتی اگر به یک تیم دیگر برود. فکری دیروز به روشنی گفت که قصد رفتن ندارد و می‌خواهد کادر را تقویت کند

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه