همراه ما باشید

تیک عصبی استقلال

تیک عصبی استقلال

پیروزی نیوز - استقلال در همان مسیری می‌رود که ما می‌خواهیم. دیگر مانند گذشته، ابایی نداریم از گفتن این حقیقت که تا در این مسیر هستند ره به ترکستان می‌برند و نه هندوستان.

آن‌ها اگر می‌خواستند یا این حرف‌ها از توهم خویش خارج شوند تا کنون شده بودند. برانکو یک چیزی می‌دانست که گفته بود: «… ولی استقلال فاقد شخصیت قهرمانی است»
آن‌ها به قدری درگیر کابوس پرسپولیس هستند و این نام به قدری بر فکر و روح آن‌ها سنگینی می‌کند که فعلا مجالی برای اندیشه درست ندارند و این را همچنان می‌شود در صحبت‌ها و رفتارشان دید. چه از کادر فنی و بازیکنان باشند و چه پیشکسوتی که معلوم نیست برای آرام کردن دردهایش به چه چیز پناه می‌برد.

*یک کادر بی خبر از همه جا در استقلال
دیروز خبرها را که مرور می‌کردم باز هم شاهد اظهار نظرهایی بودم که شاید بعضی هواداران را ناراحت کند. ولی من و امثال من را بعد از یک عمر سر و کله زدن با این مخلوقات را امیدوار و خوشحال می‌کند. پرسپولیس باید به خاطر چنین رقیبانی، نماز شکر به جا اورد. یک نمونه‌اش به خاطر اهمیت حرف‌های اخیر صمد مرفاوی که هنوز آن کری خواندنش برای پرسپولیس، وقتی که سرمربی استقلال بود، جزو خاطرات شیرین ماست.
بعد از دربی که هیچ برای گفتن نداشت، گفت: ولی ما ۱۲ امتیاز جلوتر پرسپولیس هستیم. خبرنگاران وقتی از دنیزلی در این باره سوال می‌کنند. او خنده‌اش می‌گیرد، آخر همان فصل استقلال با یک امتیاز کمتر، پشت سر پرسپولیس بود.
او دیروز هم لابه‌لای حرف‌هایش گفته بود، پرسپولیسی‌ها کمتر پیش می‌آید مشکل مالی داشته باشند!
همین حرف نشان می‌دهد که استقلال از کجا ضربه می‌خورد. مرفاوی مثلا کارکشته‎تری و کار بلدترین دستیار فکری است. فقط میزان شناخت آن‌ها از مهم‌ترین و سخت‌ترین رقیب‌شان را ببینید. فکر می‌کنید او آگاه است و این را فقط برای گمراه کردن، افکار عمومی می‌گوید؟ خیر.
شناخت آن‌ها به همین مقدار است. گاهی واقعا منابع اطلاعاتی آن‌‌ها، کانال‌های تلگرامی است که در این اوضاع و احوال استقلال، چاره‌ای جز آسمان و ریسمان بافتن ندارند.
*پرسپولیس
مرفاوی از مشکل مالی نداشتن پرسپولیس می‌گوید در حالی که بازیکنان پرسپولیس به نیم فصل رسیدند و از دریافت ۲۰ تا ۳۰ درصد دستمزد خود سخن می‌گویند. آن حرف زده شد، در حالی که در عمل این استقلال بوده است که از فرط خرج کردن برای جذب بازیکنان جدید، حساب کارش از دست همه در رفته است. استقلال برای حفظ یک بازیکن خارجی خود هزینه می‌کند که پرسپولیس پرداخت همان رقم در ۴ سال به تنها خارجی خود مشکل دارد و در اندیشه فسخ همکاری است. مرفاوی آن طور می‌گوید در حالی که استقلال به جیب اعضای هیات مدیره‌اش وصل بوده است و در بخش مالی همیشه کلی سر و صدا می‌کنند ولی ندیده‌ایم که دری به روی آن‌ها بسته بماند. این ماجرا اعتراض به غذا هم مثل ماجرای چند سال قبل بازیکنان پرسپولیس بود که می‌گفتند برای خریدن آجیل شب عید هم مشکل دارند!
مرفاوی آن حرف را می‌زند در حالی که، پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس در همین چند وقت اخیر دو بار بسته شد و همین حالا هم بسته است. پرسپولیس حتی نتوانست مدافع خود را برای فینال آسیا حفظ کند و حتی بعضی مطالبات کارکنان خود از سال ۹۸ را معوق گذاشته است.
پرسپولیس همان تیمی است که پول نداشت برای بازی رفت فینال آسیا در ژاپن بلیت هواپیما بگیرد ولی همه این‌ها پشت قهرمانی‌ها و موفقیت‌ها پنهان می‌شود. این‌ها همه در حالی اتفاق می‌افتد که در آمد زیادی از محل حضور در فینال آسیا و تعدد بازیکنان حاضر در جام‌جهانی داشت.
استقلال چگونه بدون این درآمدها، به مراتب بیشتر از پرسپولیس خرج می‌کند و باز هم وضعیت پرداختی بهتری دارد. بالاخره یک سوالی است که باید به آن جوابی بدهند. جوابی که هیچ‌گاه شنیده نمی‌شود واگر پافشاری کنید، در افق محو می‌شوند.

*با یکی از آن خریدهایی که استفاده نکردید، یک زمین درست می‌کردید
استقلالی‌ها بارها درباره این که پرسپولیس دارای ورزشگاهی است که همیشه می‌تواند برای تمرین روی آن حساب کند، سخن گفته‌اند. مرفاوی هم این را در صحبت‌های اخیر خود تکرار کرده‌است. یک فرافکنی و مظلوم نمایی برای پوشاندن ضعف‌ها و کاستی‌های که استقلال جدای از فهرست بازیکنان در بخش منابع انسانی دارد. یک نشانه انبوه دستیاران و همکارانی است که فکری نسبت به لزوم وجود آن‌ها احساس نیاز کرده است. یعنی برای هر کاری باید یکی، ۲ نفر را به کار بگیرد و باز هم هیچ.
البته از استقلالی که با این همه هزینه و تعهدات مالی نجومی برای چند لقمه غذا می‌نالد، عجیب نیست که تریپ بی‌مکانی بردارد. استقلالی که ورزشگاه امام رضا، اردو حجازی و مرغوبکار را دارد و پرسپولیس برای سه سال ورزشگاه شهید درفشی‌فر را واگذار کرد تا زمینش بعد از ۳-۲سال معطلی به کار بیفتد و بعد این ۳ سال باید آن را به یک نفر دیگر واگذار کند که بیاید این چمن مصنوعی را عوض کند!
استقلال نگاهی به هزینه‌ها و خریدهای بدون مصرف مانده بیندازد و بعد ببیند چند زمین خرابه را می‌توانست به یک چمن عالی بدل کند. نه این که در پرسپولیس این اتفاق‌ها نیفتاده باشد ولی پرسپولیس در خریدهای خارجی افتضاح که فقط کانون هزینه شد باید برابر استقلال به گاراژ برود. با یکی از آن خریدهایی که هیچ‌گاه استفاده نکردند، می‌توانستند از ورزشگاه امام رضا برای خود قصری بسازند ولی نمی‌خواهند واقعیت را ببینند و دوست ندارند هواداران‌شان هم آگاه و هشیار بار بیایند.

*تیک عصبی استقلال
واقعیت این است که استقلال دیگر نمی‌تواند درست ببیند و فکر کند حتی اگر نام سرمربیش فکری باشد. مدام در حال صحبت درباره پرسپولیس هستند. حرف‌هایی را به هم می‌بافند که فرسنگ‌ها از حقیقت دور است و بعد بر اساس آن برای خود استراتژی و نقشه راه تبیین می‌کنند. پرسپولیس حالا به کابوس شب و روزشان بدل شده است. حتی اگر غذا را بسوزانند یا پرسپولیس مقصر است یا وزیر ورزش جوانان.
آن‌ها دیگر خودشان هم نمی‌دانند چه می‌خواهند. در یک مدار اشتباه، دور باطل می‌زنند و تنها هنرشان پیچیدن به پر و پای پرسپولیس و دروغ بستن به آن هستند.

*استقلال به دنبال هویت با پرسپولیس
لفظ پرسپولیس دیگر از دهان استقلال نمی‌افتد و به تیکی عصبی برای آن‌ها بدل شده است. دیگر در ساده‌ترین مسایل خود، به دنبال آن هستند که ارتباطی با پرسپولیس برای آن تعریف کنند. آن‌ها این حرف‌ها را قبول نمی‌کنند ولی همه این‌ها به بخشی از فلسفه وجودی ایشان بدل شده است. فقط باید دقت کنند. یک نمونه‌اش را هم می‌توانیم در این ماجرای اخیر لیست مازاد ببینیم. وقتی پیشکسوت استقلال می‌گوید که امیدوار است در لیست مازاد قرار گرفتن سیاوش یزدانی به خاطر نیاز پرسپولیس به جذب مدافع نباشد!
ترجمه‌اش این می‌شود که فکری او را آزاد می‌کند تا پرسپولیس بتواند جذبش کند. بماند که این خودش یک اتهام سنگین به محمود فکری است که به خودشان ربط دارد ولی یک نفر باید فکرش درگیر چه چیزهایی باشد که این طور فکر کند. البته بماند که همین یزدانی وقتی جوانترو سرحال‌تر بود در پرسپولیسی که بحرانی بود، تست داد و رد شد. البته ادم‌ها همیشه می‌توانند پیشرفت کنند ولی روزگار واقعا باید به پس کله ما زده باشد که ناچار از جذب چنین بازیکنی بشویم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه