همراه ما باشید

بهترین در فاز دفاعی و گلزن در فاز هجومی

بهترین در فاز دفاعی و گلزن در فاز هجومی

پیروزی نیوز - پرسپولیس توانست عنوان بهترین خط دفاعی لیگ برتر را در پایان نیم فصل به خود اختصاص دهد. این تیم در ۱۵ بازی دور رفت لیگ تنها ۸ گل دریافت کرد و موفق به ثبت ۹ کلین شیت شد. به عبارتی با میانگین ۵۳ درصد گل خورده به ازای هر بازی، بهترین عملکرد را در بین همه تیم‌ها داشت.

این مهم در حالی حاصل شد که کادرفنی سرخپوشان به دلیل مصدومیت و از دست دادن برخی نفرات خود تغییرات زیادی در خط دفاعی داشتند و از بازیکنان زیر ۲۳ سال یا غیرتخصصی در برخی بازی‌ها استفاده کردند.
سیدجلال حسینی یکی از این نفرات بود که با وجود آسیب دیدگی توانست در نیم فصل بدرخشد و در کنار کنعانی زادگان خط دفاعی را رهبری کند. سعید آقایی و علی شجاعی در سمت چپ و سیامک نعمتی و مهدی شیری در سمت راست خط دفاعی توانستند توازن خوبی در دفاع و حمله ایجاد کنند و حامد لک هم با سیوهای تماشایی‌اش از چارچوب تیم به خوبی حراست کرد. البته به جز نفراتی که اسم بردیم، بازیکنان دیگری هم در دفاع و دروازه به کار گرفته شدند که کمال کامیابی نیا مهم‌ترین آن‌هاست; ستاره ای که با مصدومیت کنعانی زادگان ناچار به تغییر پست شد. این کمال گرایی، نواقص خط دفاعی را ترمیم و از کامیابی نیا یک ناجی ساخت. به طوری که در۴ بازی آخر هیچ گلی دریافت نشد. نکته اینجاست در شروع فصل و ۴هفته ابتدایی این اتفاق رخ داد و دروازه تیم به مدت ۴۰۰ دقیقه بسته مانده بود. یعنی مدافعان و گلرهای پرسپولیس به غیر از یک مقطع کوتاه در اواسط فصل که کل تیم تحت تاثیر اتفاقات فینال لیگ قهرمانان آسیا بود و فاقد روحیه نشان می داد در طول نیم فصل عملکرد درخشانی داشت و به جرات می شود گفت نقش بسزایی در قهرمانی تیم خود داشتند.
در نظر داشته باشید که ۵ برد از ۸ پیروزی این فصل پرسپولیس با نتایج یک برصفر حاصل شد و اگر عملکرد خوب مدافعان نبود چه بسا فرصت سوزی مهاجمان کار دست این تیم می داد و شانس رسیدن به صدر از دست می رفت. ناگفته نماند در نیم فصل فقط ۲ تیم استقلال و آلومینیوم توانستند بیش از یک گل به پرسپولیس بزنند و تیم‌های فولاد و ماشین سازی هم از روی نقطه پنالتی دروازه لک را باز کردند. در مجموع فقط ۳ گل در جریان بازی و با شوت از راه دور حاصل شد و ۳ گل دیگر با ضربه سر و از روی ضربات شروع مجدد وارد دروازه سرخ ها شد و این تنها نقطه ضعف تیم در فاز دفاعی بود. از شرایط کلی تیم در فاز دفاعی گفتیم و بد نیست در ادامه به عملکرد فردی بازیکنان بپردازیم.
لک، سلطان کلین شیت
در ابتدا از خط دروازه شروع می کنیم; جایی که رادوشوویچ به مانند سال‌های گذشته فصل را با نیمکت‌نشینی شروع کرد و پرسپولیس با دروازه بان جدید خود ۸ کلین شیت در ۱۵ به ثبت رساند. حامد لک که همین چندی قبل با ثبت ۵ کلین شیت مقابل مهاجمان نامدار آسیایی توانسته بود بهترین دروازه‌بان لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰لقب بگیرد، با حفظ آمادگی اش توانست در مسابقات داخلی هم بدرخشد و بالاتر از همه گلرهای لیگ به عنوان بهترین دروازه بان نیم فصل لیگ برتر بیستم لقب بگیرد. لک فقط ۸ بار در ۱۵ هفته گل خورد که دوتا از این گل ها از روی نقطه پنالتی بوده است.
رادو; از دلخوری تا کلین شیت
بوژیدار رادوشوویچ گلر کروات پرسپولیس با وجود همه مشکلاتی که در نیم فصل داشت و بدعهدی های مالی که او را تا آستانه جدایی هم پیش برد، به مانند همیشه بدون حاشیه روی نیمکت نشست و در تنها دیداری که فرصت بازی یافت توانست دروازه اش را مقابل تیم مس رفسنجان بسته نگه دارد
سیدجلال و گل‌های ۳ امتیازی
اغراق نیست اگر سید جلال حسینی را به قالی کاشان تشبیه کنیم; ستاره ای که گذر زمان نتوانسته است تغییرش دهد و انگار هر چه می گذرد باارزش تر و قیمتی تر می شود. او در مرز ۴۰ سالگی هم بهتر از همه مدافعان جوان لیگ بازی می کند و در نیم فصلی که گذشت برای تیمش فقط یک رهبر و مدافع پرتلاش نبود و با گل های ۳ امتیازاش به تنهایی ۶ امتیاز برای تیمش خرید. سیدجلال منهای دیدار با آلومینیوم که به‌خاطر مصدومیت نتوانست به میدان برود در تمامی بازی‌ها حاضر بود و در ۱۲۶۰ دقیقه ای که در زمین بود ۳ گل به شهرخودرو ، مس و تراکتور زد. تنها باخت پرسپولیس در روزی رقم خورد که این بازیکن در ترکیب نبود.
نعمتی آچار فرانسه شد
سیامک نعمتی بعد از سیدجلال بیشترین دقایق حضور را در بین همه مدافعان داشت.آچار فرانسه پرسپولیسی‌ها به زعم متریکا در نیم‌فصل در ۴ پست مختلف بازی کرد و با نمره۷٫۳۷ بهترین بازیکن این تیم در نیم فصل لقب گرفت. نعمتی به مانند فصول گذشته هر ۱۴ هفته‌ای که در ترکیب بود را در یک پست حاضر بود و تکل زد، دریبل زد، جنگید، پاس گل داد، گل زد و حتی پنالتی خراب کرد. پنالتی زن اول سرخ‌ها طی ۱۲۵۱ دقیقه ای که در ترکیب بود ۲ گل به نفت آبادان و گل گهر زد و ۲ پاس گل داد. این بازیکن یک پنالتی مقابل نفت مسجد سلیمان از دست داد. طبق آمار متریکا نعمتی هم در دریبل موفق و هم در تکل موفق دومین بازیکن برتر تیمش است. در شوت، شوت در چارچوب، پاس‌کلیدی، نبرد هوایی موفق و عملکرد دفاعی هم یکی از ۵ بازیکن برتر پرسپولیس است.
چپ پُر پرسپولیس با آقایی
سعید آقایی در اولین فصل حضورش در پرسپولیس عملکرد خوبی توانست از خود برجای بگذارد و ۲ پاس گل دهد. یکی از پاس این بازیکن اخیرا در بازی با گل گهر به ثبت رسید. این مدافع جوان فقط یک‌بار در طول فصل بدلیل مصدومیت دور از ترکیب بود و عملکرد قابل قبولی در خط دفاعی داشت. آقایی اگر کمی دقت خود را در هنگام ارسال بیشتر کند قطعا می تواند موثرتر از قبل ظاهر شود و با درخشش در نیم فصل دوم به تیم ملی دعوت شود.
بازگشت شیری با گل
بازی با گل‌گهر بدون شک بهترین نمایش فصل مهدی شیری بود. این مدافع بی حاشیه که بعد از تقدیم هند پنالتی در مقابل اولسان هیوندای از لحاظ روحی در شرایط بدی به سر می برد با حمایت گل محمدی توانست دوباره خود را پیدا کند و در هفته های پایانی نیم فصل به ترکیب بازگردد و روی فرصت طلبی اش یک گل تماشایی در هفته پایانی بزند.ش۱۱ بار در نیم فصل فرصت حضور در ترکیب را یافت.
شجاعی در ترافیک هافبک‌ها گیر افتاد
علی شجاعی یکی از خریدهای خوب پرسپولیس در نقل و انتقالات بود. این بازیکن توانایی بازی در پست‌های مختلف را در کارنامه دارد فقط یک‌بار از ابتدا توانست به میدان برود و در ۵ مسابقه دیگر به عنوان یار تعویضی شد. درخشش آقایی و ترافیک شدیدی که در خط میانی پرسپولیس وجود دارد به این بازیکن اجازه نداد تا بیشتر از این به میدان برود. با این وجود شجاعی در ۱۷۱ دقیقه ای که در زمین بود توانست یک پاس گل تماشایی به سیامک نعمتی در سیرجان دهد و خودش را در ۵ تایی شدن گل گهر شریک کند.
احسان حسینی و فرصت ویژه
حسینی جوان پرسپولیس هم در روزی که کاپیتان اسمی پرسپولیس به‌خاطر مصدومیت غایب بود توانست برای اولین بار در ترکیب تیمش به میدان برود. گرچه این بازی با خاطره تلخ شکست برابر آلومینیوم به پایان رسید اما برای مدافع جوان پرسپولیس تجربه خوبی شد و شاید در آینده این بازیکن را که محصول تیم‌های پایه باشگاه بیشتر در ترکیب ببینیم.
بازگشت خوش یمن انصاری
محمد انصاری مدافع وفادار سرخ ها که به‌خاطر مصدومیت تا آستانه جدایی پیش رفت بعد از رفع آسیب‌دیدگی و کسب آمادگی لازم دقایقی مقابل گل گهر بازی کرد و به نوعی بازگشتش را اعلام کرد که این می تواند خبر بسیار خوبی برای گل محمدی باشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه