همراه ما باشید

کمال آرامش

کمال آرامش

پیروزی نیوز - با اینکه در نقل و انتقالات پیش فصل نفرات خوبی جذب پرسپولیس شدند، ولی از همان ابتدای فصل معلوم بود که این تیم همچنان در برخی پست ها نیاز به تقویت دارد.

به طور مثال در پست مهاجم نوک، گلزنی می خواستیم که بتواند جای آل کثیر محروم را پرکند و مشخص بود عبدی جوان و کم تجربه به تنهایی قادر نیست بار گلزنی تیمی چون پرسپولیس که برای قهرمانی می جنگد را بر دوش بکشد. نفراتی هم که جذب شدند متاسفانه تاکنون نتوانسته اند انتظارات را برآورده کنند،تا جایی که در بیشتر بازی های این فصل، گل محمدی مجبور بوده از هافبک هایش در خط حمله بازی بگیرد‌. یکی از عوامل کم گل بودن بازی های پرسپولیس در فصل جاری،همین نبود مهاجم تخصصی بوده است،این در حالی ست که تیم در هر بازی موقعیت های زیادی روی دروازه خلق می کند،اما بازیکنی که بتواند با دقت ضربه نهایی را به توپ بزند وجود ندارد.

جدایی نفرات تاثیر گذار و بحران در خط دفاع
البته شرایط در خط حمله به مراتب بهتر از خط دفاعی است و اگر پرسپولیس توانست یکی،دو بازیکن در این پست جذب کند،در عوض نه مدافعی به جای شجاع خلیل زاده و محمد نادری در نقل و انتقالات جذب کرد و نه بازیکنی که قابلیت بازی در این پست را داشته باشد روی نیمکت دارد. بیشترین نگرانی کادرفنی نیز برای پست دفاع میانی بود،جایی که پرسپولیس فقط یک سیدجلال و کنعانی زادگان را به عنوان مدافع تخصصی ششدانگ داشت و علی رغم اینکه گل محمدی به جذب یک بازیکن در این پست بسیار تاکید داشت،اما هیچ بازیکنی به خدمت گرفته نشد.و آن اتفاق نگران کننده ای که بیم آن می رفت سرانجام در هفته یازدهم رخ داد و هر دو مدافع میانی تیم با هم مصدوم شدند تا این مربی مجبور شود از احسان حسینی جوان در کنار آرمان رمضانی در قلب دفاع بهره بگیرد، که این بیشتر مشخص کرد دست گل محمدی تا چه حد در خط دفاع بسته است. جالب اینجاست در آن مقطع وقتی این مربی به مدیریت وقت تیم بخاطر عملکرد ضعیف در نقل و انتقالات انتقاد کرد،عده ای به وی تاخته و گلایه های به جای او را بهانه جویی قلمداد کردند و حتی خود رسول پناه به جای شرمساری با توجیهات بی سر و ته به گل محمدی حمله کرده بود.

سیدجلال الگویی برای بازیکنان جوان
شاید اگر از خود گذشتگی کاپیتان و تیزهوشی یحیی نبود پرسپولیس در بازی مقابل ماشین سازی به مانند دیدار با آلومینیوم روی اشتباهات نتیجه را از دست می داد و وارد بحران می شد. اما خوشبختانه سیدجلال حسینی با وجود مصدومیتی که داشت خود را به بازیها رساند و با حضور در ترکیب نه تنها آرامش را به خط دفاعی بازگرداند که دو گل سه امتیازی در هفته های پایانی نیم فصل به ثمر رساند تا نشان دهد، بازیکنی تمام نشدنی است.از ارزش های والای سیدجلال هر چه بگویم، کم است.او به معنای واقعی یک تیم است و عجیب نیست چرا پرسپولیس با همه کمبودها و مشکلات هنوز پای ثابت قهرمانی است. این روحیه جنگندگی و مسوولیت پذیری فقط مختص سیدجلال نیست و در خیلی از بازیکنان با تجربه و قدیمی تیم دیده می شود.کمال کامیابی نیا یکی از آن بازیکنان است; هافبک دفاعی مقتدر و جنگجویی که ۶ سال است در مسابقات لیگ و داخلی با پیراهن پرسپولیس عنوان و نشانی نبوده که بدست نیاورده باشد.از قهرمانی های متوالی در لیگ و سوپرجام تا نقره های آسیایی.

غافلگیری به سبک کمال
داستان کمال در پرسپولیس فقط موفقیت و قهرمانی نبوده است و این بازیکن روزهای تلخ و سخت هم در پرسپولیس کم نداشته است;از مصدومیت های متوالی کتف تا کارت های رنگ و وارنگی که او را از بازی های مهم زیادی محروم کرد.  گرچه حتی آن تکل های بی محابا و جا گذاشتن پرسپولیس در روزهای سخت همه و همه برای هواداران ، یادآور همان تعصبی بود که کمال را به گتوزو پرسپولیسی ها شهره کرد.
اگر کمال در تابستان ۹۷ به مانند احمدزاده و امیری به ترکیه رفته بود،شاید حالا در پرسپولیس بازی نمیکرد،یا مثل امیری خیلی باید تلاش میکرد تا گذشته را جبران کند.ولی او ماند تا محبوبتر شود و ویترین افتخاراتش را کاملتر کند. حالا کمال را فقط یک هافبک دفاعی جنگنده نمی شناسند،او تبدیل شده به مدافعی نفوذ ناپذیر در قلب دفاع سرخ ها که در هر بازی با تکل ها و سر توپ گذاشتن هایش قند را در دل هواداران آب می کند.این هم از مزایای بی بازیکنی است که استعداد یکی مثل کمال در سن ۳۲ سالگی شکوفا می شود . به قول معروف آب در کوزه و ما تشنه لبان می گشتیم،غافل از اینکه کامیابی نیا بهتر از هر مدافعی می توانست برای پرسپولیس باشد.همانطور که احمد نورالهی و سیامک نعمتی در پست غیرتخصصی غافلگیرمان کردند.

کمال; از خط حمله تا قلب دفاع
صد البته کامیابی نیا قبلا قابلیت های بالای خود را به رخ کشیده بود و جای تردیدی در ارزش های این ستاره بی جانشین وجود نداشته و ندارد.۶ فصل حضور مدوام در پرسپولیس و انجام بیش از ۱۰۰ بازی در ترکیب این تیم پرهوادار فقط از عهده یک بازیکن بزرگ بر می آید و کامیابی نیا در مدتی که در پرسپولیس بوده به خوبی نشان داده است که چه مهره ارزشمندی است. این را پرسپولیس وقتی فهمید که در غیاب کمال بازی برده را در دربی به رقیب سنتی باخت.علی رغم مصدومیت های شدیدی که این بازیکن بارها به آن دچار شد،اما همواره سعی کرد آماده و پرقدرت برگرد و حتی در برهه ای که نیمکت نشین بود به کالدرون اعتراض نکرد و حالا هم مثل یک سرباز فداکار در پستی که گل محمدی به او سپرده تلاش می کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد.جالب است بدانید این بازیکن در ابتدای فوتبالش مهاجم بود و در تیم مس در نقش وینگر راست و مهاجم در لیگ برتر بازی کرد. زمانی که در عضویت راه آهن بود، در پست هافبک دفاعی مورد استفاده قرار گرفت و بعدها در نفت تهران بازی در پست هافبک نفوذی را هم تجربه کرده بود و تنها منطقه ای که در طول دوران فوتبالش حضور نداشت خط دفاعی بود که آن هم در فصل جاری اتفاق افتاد.

یک گل خورده و ۴ کلین شیت در ۵ بازی
در ۵ هفته ای که کامیابی نیا در مرکز خط دفاعی کنار سیدجلال بازی کرده است دروازه پرسپولیس فقط یکبار مقابل تیم ماشین سازی،آن هم از روی نقطه پنالتی باز شد. و در سایر دیدارها دروازه سرخ ها حتی در روزی که این تیم گلر اصلی خود را مقابل تیم این روزها آماده مس رفسنجان نداشت بسته ماند. پرسپولیس چهارمین کلین شیت متوالی خود را هم مقابل تیم گل گهر با زوج جدیدش پشت سرگذاشت و این اتفاق در حالی رخ داد که زمان زیادی نیست این دو بازیکن کنار هم بازی می کنند،ولی سید جلال و کمال در همین ۵ بازی به حدی هماهنگ نشان داده اند که شاید کار در نیم فصل دوم برای کنعانی زادگان سخت شود. قابل توجه است که پرسپولیس در فصل جاری سه زوج مختلف را در قلب دفاع به خود دیده است.  در ۹ بازی ابتدایی، سیدجلال حسینی و محمد حسین کنعانی زادگان به عنوان مدافع اخر حاضر بودند که حاصل آن ۵ کلین شیت و ۵ گل خورده بود. دروازه پرسپولیس با این زوج در برابر تیم های سایپا،نفت ابادان، نفت مسجد سلیمان، شهرخودرو و سپاهان بسته ماند و برابر نساجی، ذوب آهن، استقلال(دوبار) و فولاد گشود شد.

کمال درخشید،جایگاه کنعانی به خطر افتاد
در تنها دیداری که پرسپولیس با زوج مهدی شیری و احسان حسینی به میدان رفت دو گل برابر آلومینیوم دریافت کرد. گل خورده پرسپولیس از زمانی که کامیابی نیا به ترکیب خط دفاعی اضافه شده به طرز جالبی کاهش یافته است و این تیم در بازی مقابل مس،تراکتور،  پیکان و گل گهر بسته ماند و تنها یکبار مقابل ماشین سازی باز گردید. باید دید کادرفنی پرسپولیس همچنان به زوج مطمئن سیدجلال وکمال اعتماد می کند یا حالا که مصدومیت کنعانی زادگان رفع شده است، دست به تغییر در خط دفاعی زده و از این بازیکن در کنار سیدجلال در بازی های نیم فصل دوم استفاده خواهد کرد؟ ناگفته نماند که باشگاه پرسپولیس برای حضور هر چه پرقدرت در ادامه فصل به دنبال جذب مدافع هستند و باید دید بالاخره می توانند مدافع جدیدی را به تیم اضافه کنند؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه