همراه ما باشید

مدیر اقتصادی پرسپولیس در گفت‌وگویی نوروزی پای سوالات خبرنگار پیروزی نشسته است.

ترکاشوند در گفت‌وگو با پیروزی‌دیلی: اگر الان بازی می‌کردم شک نکنید فیکس پرسپولیس بودم

ترکاشوند در گفت‌وگو با پیروزی‌دیلی: اگر الان بازی می‌کردم شک نکنید فیکس پرسپولیس بودم

پیروزی نیوز - ترکاشوند در گفت‌وگو با پیروزی‌دیلی: اگر الان بازی می‌کردم شک نکنید فیکس پرسپولیس بودم

برای مصاحبه نوروزی سراغ مدیری در پرسپولیس می‌رویم که کم تر از بازیکنان مورد توجه رسانه ها نیست. مهم نیست چه کاری انجام بدهد. درست باشد یا نادرست مورد نقد کسانی است که نمی‌توانند حضور او را هضم کنند. به نظر این سرنوشت مشترک همه آنهایی است که عنوان اقتصادی روی خود داشته باشند و بخواهند کمی هم جلوی چشم باشند آن هم در جایی مثل پرسپولیس! چون کسی کاری ندارد در بخش های اقتصادی این فوتبال چه می‌گذرد. با این گفتگو همراه باشید با یکی از مدیران فوتبال که به دلایل متعدد خیلی سریع بیشتر از بسیاری پرسپولیسی ها چهره شد.


-سال 95، سال پر سروصدایی برای شما بود، از نظر خودتان چگونه گذشت؟

از این جهت که شاهد یک پرسپولیس متحول شده بودیم که غرور پرسپولیسی ها را احیا کرد و به یاد همه آورد چه باشگاه و تیمی بود. خیلی خوب بود. جدای از این خودم از جهاتی خیلی اذیت شدم آن هم به خاطر دروغ ها و تهمت هایی که به من زدند. درحالی که من همیشه سعی می‌کنم شفاف برخورد کنم.


-یعنی همه مواردی که گفته شد تهمت و افترا بود؟

یکسری مسائل را کنار هم می‌گذارند و بعد یک نتیجه مدنظر خودشان را به دیگران تحمیل می‌کنند. بعد از آن برای همه راحت ترین کار این است که شما را متهم کنند. 


-یکی از مواردی که درباره آن بیشتر نقد شدید اوکراینی ها بودند. انصافا عملکرد او کراینی ها هم باشگاه را بیشتر زیر سوال برد؟

من شخصا اعتقاد دارم آنها بازیکنان خوبی بودند. در سطح لیگ ما هم بودند ولی بعضی که دیگر هیچ نکته ای برای کوبیدن باشگاه و ما نداشتند تمام تمرکز را روی این نکته مبهم گذاشتند و اگر نگویم مدیون پرسپولیس و ما نشدند مدیون این دو بازیکن شدند یکی از همین منتقدین بیاید بگوید یک بازیکن تحت فشار و هجمه ای در یک جای غریب می تواند کاری که در آن تخصص دارد را درست انجام بدهد؟ بخش اعظم فوتبال آرامش و تمرکز است و این موارد از این دو گرفته شد. ازسوی دیگر همیشه پیش می‌آید که بازیکنی در یک تیم جواب نمی‌دهد. آن هم در پرسپولیس که کلا با همه تیم های دیگر فرق می‌کند و برای خودش دنیای دیگری است. کسی پرسپولیسی باشد حتما می‌داند چه ستاره های تاپ ؛ چه ملی پوشان و چه آقای گل هایی به اینجا آمدند که حتی از عهده ارایه فوتبال معمولی بر نیامدند. آیا  یکی که می‌گوید کارشناس  است یا اینکه پرسپولیسی است؛ این چیز ها را درباره این تیم نمی‌داند؟

به طور کلی ما وقتی به پرسپولیس آمدیم حیرت کردیم که چطور با این باشگاه و نام اینطور رفتار می‌شود. در بخش اقتصادی هیچ اعتباری نمانده بود. ایران و خارج از ایران نداشت. هرجایی می‌خواستیم برویم اول پول می‌خواستند. الان اما شرایط عوض شده است. الان در خواست می‌کنند پرسپولیس قدم در هتل یا رستوران آنها بگذارد و شاید این تحول بعضی را ناراحت می‌کند.


-به عنوان مثال جذب این اوکراینی ها به شما مربوط نبود. در حالی که با برپا کنندگان این اردو ارتباط نزدیک داشتید، درست است؟

جریان جور شدن این اردو را همه می دانند. ما گزینه هایی داشتیم و موضوع اوکراین هم پیشنهاد شد. از سوی دیگر برنامه اتریش به خاطر رویداد و شرایط ملی پوشان به هم خورد. ما چای پرتی هم نرفتیم. یک اردوی اروپایی بود که از سرپرست و سرمربی  تا بازیکنان از آن استقبال کردند و برخی تیم ها و رقبا هم نتوانستند اصلا اردویی بروند. در کل این اردو  برای ما ۲۰۰ میلیون تومان هزینه برد. تا اینجا که همه یک آفرین باید به باشگاه بگویند در مورد این بازیکنان هم خود میزبان ما گلایه کردند. آنها می‌گفتند شما اگر یک بازیکن می‌خواستید زودتر به ما می‌گفتید نه اینکه یکدفعه نفرات ما را جذب کنید. من از اول اردوی اوکراین هم آنجا نبودم؛ واسطه این کار خودش به تمرین رفته بود. به خوردبین مراجعه کرد. در این موقع هر موردی معرفی می‌شود به سرمربی ارجاع داده می‌شود. بعضی اصلا فکر نمی‌کنند و حرف می‌زنند و بعضی هم فکر می‌کنند دیگر اهل فکر کردن نیستند و همه چیز را قبول می‌کنند. سر همین قضیه شنیدم پشت سر آقای خوردبین هم حرف زده شده بود. دو روز آخر اردو بود که آقای برانکو گفتند سابقه این دو بازیکن خوب است و جذب شان کنید. این آقای برانکو بود که آنها را به من معرفی کرد نه من به ایشان. روال هم این بود چون مسئولیت مذاکره بر عهده من بود.


-و در نهایت اوکراینی ها رفتند، خیلی صحبت شد درباره اینکه پول زیادی هدر رفت؟

آنها ۵؛۶ ماه حقوق ماهیانه دریافت کردند. وقتی رفتند سه ماه حقوق عقب افتاده داشتند، چون خیلی اذیت شده بودند خودشان خواهان جدایی بودند. می‌گفتند در این شرایط نمی‌توانند بیشتر از این دور از میدان باشند. بخشی از طلب خود برای همان حقوق ماهیانه را هم توافقی بخشیدند و جدا شدند. اگر آن مسایلی که می‌گویند وجود داشت آیا به راحتی از موضوع قرادادشان می‌گذشتند؟ 


-بعد هم که مساله لباس ها و توافق با برند جیووا و یکسری حاشیه های دیگر پیش آمد.

روز اولی که آمدیم یک تولیدی لباس پیشنهاد داده بود. ۲۷۰ میلیون بگیرد و پوشاک ما را تهیه کند. من به آقای طاهری گفتم اینجا پرسپولیس است و دلیلی ندارد پول بدهیم. پس از آن آل اشپورت آمد و ۴۰۰ هزار دلار لباس داد. برای سال دوم چون خود آقای طاهری به بحث تولید علاقه داشت موضوع جیووا مطرح شد. چون قرار بود تولید داخلی داشته باشد. از سوی دیگر آنها با تیم ملی هم قرارداد همکاری داشتند. تا اینکه با فدراسیون به مشکل برخوردند و به ما گفتند نمی‌توانند ادامه بدهند که به این ترتیب جوما وارد کار شد و تمام نیاز ما تا پایان فصل را در تهران و دبی تحویل دادند. حتی لباس آسیایی را جدا کردیم و برای دربی هم لباس طراحی شد. درباره کیفیت لباس هم می‌توانید از برانکو بازیکنان و ملی پوشان بپرسید که حتی می‌گویند از لباس تیم ملی هم بهتر است.


-به هر حال هرجا پای پول باشد حرف و حدیث هست. در مورد خود شما می‌گویند ترکاشوند پول پارو می‌کند؟

من می‌گویم هرکس در هر مسئولیتی باید پاسخگو باشد. هر کسی را هم در قبر خودش می‌گذارند طبیعی است وقتی خیلی اتفاقات خوب در پرسپولیس روی می‌دهد و بهانه ای نیست من را به عنوان نزدیک ترین فرد به آقای طاهری بزنند. بعضی خط می‌دهند بعضی هم که در کل تحت تاثیر هستند. من هم در پرسپولیس تا دلتان بخواهد تهمت و افترا پارو کردم.


-پس چرا تحمل می‌کنید؟

چون کاری که در این مدت در پرسپولیس انجام شد بسیار ارزشمند و لذت بخش بود 


- شما مسئول نقل و انتقالات هم هستید؟ و برخی نقدها و حرف و حدیث ها در این باره هم مطرح شد.

اوایل که ما را نمی‌شناختند کار سخت بود به ویژه که اعتبار مالی باشگاه هم زیر سوال بود ولی الان شرایط عوض شده است.مثلا بازیکنانی مثل فرشاد، مسلمان و انصاری آمدند و قرارداد را سفید امضا کردند. به نظرم روی این کار آنها و اعتبار باشگاه نمی شود قیمت گذاشت. 


-نمی خواستم به اوکراین برگردم ولی یک نظریه هم این است که شما و باشگاه با عدم توفیق در جذب بعضی بازیکنان، برانکو را در شرایط اجبار برای جذب اوکراینی ها قرار دادید؟

من باز هم می گویم آنها بازیکنان خوبی بودند. در این مدت تهمت زیاد شنیده ام. مثلا گفتند از روی عمد بازیکنان مرد نظر آقای برانکو را نمی گیریم. ما تمام تلاش خودمان را می کنیم ولی بارها شفاف اعلام شد. در هر شرایطی بازیکن نمی گیریم. شخصیت فنی برانکو هم بالاتر از آن است که از سر ناچاری بازیکنی را جذب کند. تمام نفرات جذب شده با نظر و تائید آقای برانکو بود. در حوزه جوان ها اما یکسری را ما معرفی کردیم که آقای برانکو  بعد از بررسی نظر مثبت دادند. نفراتی مثل علوان زاده و ربیع خواه را هم سال قبل به ما معرفی کردند.


-و گفتند ربیع خواه رابطه فامیلی با شما دارد و یا اینکه برادرش از دوستان و همکاران قدیمی شما  و آقای طاهری بوده است؟

هیچ رابطه ای در کار نیست. انصاری هم که می خواست بیاید. خیلی صحبت ها شد ولی حالا همه او را قبول دارند. ربیع خواه هم نه تنها در آن پست خودش را تحمیل کرد، بلکه چند پسته شد.


-شائبه دیگر وقتی بود که ناگهان اکثر خریدهای پرسپولیس «لر» از کار درآمدند و شما هم اقلیت «لر» دارید؟

بیرانوند، وحید امیری، حتی ساسان انصاری و سروش رفیعی لر هستند. برای خود من جالب بود وقتی که آقای برانکو لیست را دادند. البته آقای برانکو کریمی را هم خواسته بود ولی امکانش فراهم نشد. ساسان انصاری به ما معرفی شد. آقای برانکو در کرواسی بودند که با ایشان تماس گرفتم و موضوع را به او گفتم و خواستیم از اسکوچیچ پرس و جو کند. بعد از بررسی بود که آقای برانکو گفتند حتما نسبت به جذب این بازیکن اقدام کنیم. ساسان انصاری هم به نظرم کم طاقت بود و عجله کرد. اگر مانده بود الان احتمالا شرایط برای او عضو می شد. به هر حال این من نبودم که بازیکنان لر را معرفی کردم بلکه خود برانکو بود. شاید برای اینکه لرها ذاتا آدم های پرکار و پرتلاش هستند صاف و ساده و خلاصه بی شیله و پیله برخورد می کنند و برانکو چنین انتظاری از بازیکنان دارد.


-و این زبان مشترک در مذاکرات خیلی موثر بود؟

طبعا کمک خوبی بود و راحت تر با یکدیگر ارتباط برقرار کردیم و لری هم مذاکرات را پیش بردیم.


-اینکه می گویند کار را لری جمعش کردند، یعنی چه؟

به نظرم به معنی این است که کار را جدی و بی کمک جمع کردند.


-از ماجراهای عروسی وحید امیری تعریف می‌کنید. مثل اینکه همه شهر دعوت بودند.

قرار نبود من بروم. وحید در جریان بازی مصدوم شده بود و چون قرار بود زمینی برود و جاده هم برفی بود آقای طاهری گفت با او باشم. روز عروسی من به شهر رفتم تا کادویی تدارک ببینم. ماجرای عروسی را همه می دانستند به من می گفتند شما هستید؟ وقتی جواب مثبت می دادم، می گفتند پس همدیگر را می بینیم. من به امیری زنگ زدم که برای چند نفر تدارک دیدی او گفت 1600 نفر دعوت کردیم ولی برای شش هزار نفر تدارک دیدیم که به او گفتم خیلی بیش از اینها می آیند. چون هر کس را می بینم برای حضور در عروسی تو آماده می شود. نهایتا شب عروسی اینقدر شلوغ شد که من و بیرانوند از در پشتی فرار کردیم.


-امسال یک ماجرای دیگر هم داشتید. انتشار عکس های شما با امیر قلعه نویی در پیج شخصی تان و اتهام استقلالی بودن؟

اگر قرار باشد درباره هر کسی با دیدن یک عکس نظر بدهیم چه قضاوت هایی اتفاق می افتد. آیا با یک عکس نشان می دهد چه تعلق خاطری دارم؟ من پرسپولیسی هستم. حتی همسر من به شدت فوتبالی و البته پرسپولیسی است. آن تصویر هم اتفاقی پیش آمد. در دبی آقای قلعه نویی میهمان فردی بود که از دوستان من بود. طبیعی است با هم عکس گرفتیم.


-یک پرسپولیسی را اسم ببرید که قبل از حضور در پرسپولیس با او ارتباط داشتید؟

علی کریمی قبل از اینکه چهره شود در بازی های کارگری برای ما بازی می کرد. معلوم بود چه اعجوبه ای است. الان هم ارتباط خوبی با هم داریم.


-اگر الان فوتبالیست بودید، می توانستید در این پرسپولیس بازی کنید؟

شک نکنید در ترکیب اصلی بودم.


-بدترین اتفاق سال 95 چه بود؟

جدا از این همه حرف و حدیث که برای من درست شد، قهرمان نشدن تیم بود. اما تلخ تر از آن تلخی فوت هادی بود که در سال 95 هم با ما بود. من داشتم برای جراحی مینیسک پایم به اتاق عمل وارد می شدم که خبر را شنیدم. دکتر ابراهیمیان جراح من بود و وقتی شنید، شوکه شد. همه شوکه شدیم. هنوز هم باورکردنش سخت است که این پسر آنطور ناغافل گذاشت و رفت. ولی من عقیده دارم به عنوان کاپیتان تیم، شوکی داد که در شرایط امروز تیم اثرگذار شد.


-پرخور بودن فوتبالیست ها همیشه سوژه است. از همه پرخورتر بین بچه های تیم چه کسی است؟

تمرینات بچه ها خیلی سنگین است و هر چه می خورند، می سوزانند. در کل فکر می کنم با این تمریناتی که برانکو می دهد. این بچه ها کلا سیر نمی شوند. بلکه فقط از خوردن خسته می شوند. کمی استراحت می کنند و دوباره نیاز دارند چیزی بخورند ولی هر چه هم می خورند نوش جانشان. من که لقمه های آنها را نمی شمارم. 


-و شوخ ترین بچه ها؟

با بیرانوند و احمدزاده پیر نمی شوید.


درباره نویسنده

مهدی  بگلری

مهدی بگلری مشاهده تمام مطالب

مدیر مسئول

ثبت دیدگاه