همراه ما باشید

گلزن ملی‌پوش سابق پرسپولیس عقیده دارد خرید منشا یکی از بهترین خرید‌های 10 سال گذشته پرسپولیس بوده و به جرات می‌توانم بگویم بعد از ابراهیم توره بهترین مهاجمی است که به پرسپولیس آمده است.

پیوس: منشا و طارمی زوج آتشین می‌شوند/منشا از توره و زاید هم بهتر است

پیوس: منشا و طارمی زوج آتشین می‌شوند/منشا از توره و زاید هم بهتر است

پیروزی نیوز - پیوس: منشا و طارمی زوج آتشین می‌شوند/منشا از توره و زاید هم بهتر است

به گزارش پیروزی دیلی، گلزن ملی‌پوش سابق پرسپولیس عقیده دارد خرید منشا یکی از بهترین خرید‌های 10 سال گذشته پرسپولیس بوده و به جرات می‌توانم بگویم بعد از ابراهیم توره بهترین مهاجمی است که به پرسپولیس آمده است.
فرشاد پیوس عقیده دارد زوج طارمی و منشا غیر قابل مهار خواهند بود، تا جایی‌که فصل آینده شاهد یکی از خطرناک‌ترین خط حمله‌های لیگ هستیم. فرشاد می‌گوید این زوج او را به یاد دهه 60 می‌اندازد.

خرید منشا را چطور می‌بینید؟
یکی از بهترین خرید‌های چند فصل اخیر است. به جرات می‌گویم در طی این چند سال پرسپولیس مهاجمی به این خوبی نخریده است، شاید بهترین مهاجمی خارجی که داشته ابراهیم توره بوده و بعد هم ایمون زاید که به خوبی او نبود، بنابراین حضور او می‌تواند به پرسپولیس خیلی کمک کند خصوصا اینکه در صورت صعود به مراحل بعد جام باشگاه‌های آسیا مشکل گلزنی نخواهد داشت.

یعنی در این حد خوب است؟
منشا مهاجمی است که خوب استارت می‌زند و سرعت بالایی دارد، علاوه براین فضا را خوب می‌شناسد. شما وقتی به گلزنی‌های او دقت کنید متوجه می‌شوید که به خوبی در فضای خالی جایگیری کرده و صاحب توپ می‌شود و به راحتی می‌تواند چارچوب را ببیند و در نهایت ضربه نهایی را به ثمر برساند. به غیر از این خصوصیات، منشا از فیزیک بدنی خیلی بالایی برخوردار است و به قول معروف یه‌جورایی قلدر بوده چون وقتی که تیم به دفاع احتیاج دارد او عقب برگشته و به تیم کمک می‌کند.

بحثی که این روزها هست در خصوص حضور او و طارمی به صورت همزمان در بازی است. آیا پرسپولیس می‌تواند این دو را با هم بازی بدهد آن هم در حالی که هر دو مهاجم هدف هستند؟
به نظر من پرسپولیس با سیستم 4-4-2 لوزی بازی می‌کند و همین باعث می‌شود که برانکو بتواند از هر دو به صورت همزمان استفاده کند. من عقیده دارم طارمی و منشا می‌توانند یکی از بهترین زوج‌های خط حمله در فوتبال ایران را درست کنند و همین که حضور این دو در زمین، تمام خط‌های دفاعی لیگ را اذیت می‌کند.

منظور شما این است که طارمی و منشا می‌توانند یک زوج خوب درست کنند؟
صد درصد همین است. منشا سرعتی و دریبل‌زن است و مهدی هم خوب سر می‌زند و هم شوتزن قهاری است. حضور این دو در کنار هم یک زوج خوب و ویران‌کننده درست می‌کند.

مهدی طارمی در تیم ملی به خاطر اینکه آزمون مهاجم هدف است، بارها در وینگر چپ یا راست بازی کرده، آیا با حضور منشا برانکو هم می‌تواند این شیوه را به کار ببندد؟
ببینید هر بازی شرایط خاص خودش را دارد. یک زمانی شما 4-4-2 بازی می‌کنید، یک زمانی 4-2-3-1. مهدی در تیم‌ملی نشان داده که می‌تواند وینگر خوبی باشد. بنابراین در پرسپولیس هم می‌تواند این وظیفه را انجام دهد اما من عقیده دارم منشا و طارمی باید کنار هم بازی کنند تا یک زوج آتشین را تشکیل دهند. حیف است که بخواهیم به راحتی از اسم یکی از آنها بگذریم.

تیم فوتبال پیکان در اکثر بازی‌ها عقب بازی می‌کرد و به همین دلیل هافبک‌ها و مدافعان این تیم با استفاده از فضای ایجاد شده در خط دفاع حریف با توپ‌های بلند منشا را صاحب توپ می‌کردند اما پرسپولیس تیمی است که جلو بازی می‌کند و از خط دفاع حریف بازی را می‌بندد. آیا با این سیستم منشا می‌تواند در پرسپولیس جوابگو باشد؟
منشا یک بازیکن حرفه‌ای است. بنابراین با هر سیستمی می‌تواند خو بگیرد. پرسپولیس فقط به یک شیوه بازی نمی‌کند. شما وقتی که باید در زمین حریف بازی کنید مطمئنا از جلو بازی نخواهید کرد. پس به این نتیجه می‌رسیم پرسپولیس هم می‌تواند مانند سبک پیکان با استفاده از توپ‌های بلند در زمین حریف منشا را صاحب توپ بکند تا به گل برسند. از سوی دیگر باید این را اضافه کنم پرسپولیس هافبک‌های بسیار خوبی دارد که پاس‌های هدفمند می‌دهند و از آنجایی که منشا جایگیری در فضا را به خوبی بلد است، می‌تواند صاحب توپ شود و برای پرسپولیس گلزنی کند. یک خصوصیت جالب دیگری که منشا دارد این است که او طرز استفاده از توپ‌های مرده را به خوبی بلد است و در ریباند می‌تواند گلزنی کند.

خیلی‌ها می‌گویند خرید منشا یعنی گذشتن از طارمی. آیا شما با این مساله موافق هستید؟
من مخالف صددرصد این قضیه هستم چون هر بازیکنی خصایص و وظایف خودش را در زمین دارد. مهدی طارمی بازیکن زحمتکشی است. او طی دو فصل آقای گل شده، پس بنابراین مهاجم شماره اول پرسپولیس است. حضور منشا رد شدن از او نیست، بلکه کمک کردن به اوست تا خط حمله پرسپولیس از قبل قوی‌تر شود. به عقیده من زوج منشا و طارمی می‌تواند مثل دهه 60 یک فوتبال هجومی را برای ما زنده کند که پرسپولیس در 20 دقیقه اول حداقل سه گل می‌زد و نسخه تیم مقابل را می‌پیچید.

اتفاقا با حمید درخشان هم که صحبت می‌کردیم او عقیده داشت زوج طارمی و منشا مانند زوج شما و علی دایی در سال 73 بود که روی هم 35 گل زدید و هیچ‌وقت او از نام یکی از شماها به راحتی نگذشت و همیشه شما را با هم بازی می‌داد؟
حمید دوست خوب من است و به من لطف دارد. اتفاقا او راست می‌گوید من نمی‌خواستم خودم به این مساله اشاره کنم. اما آن موقع من و علی دایی یک زوج عالی ساخته بودیم. من برای علی می‌ساختم یا علی برای من می‌ساخت و در نهایت این پرسپولیس بود که با گلزنی ما برنده می‌شد. ما از 53 گلی که پرسپولیس در آن فصل زد، 35 گل زدیم. این یعنی بیش از 50درصد گل‌ها. بنابراین منشا و طارمی هم می‌توانند با این فرمول یک خط حمله آتشین بسازند تا خیال هواداران و تیم راحت شود. خصوصا اینکه اگر پرسپولیس به مرحله بعد جام باشگاه‌های آسیا صعود کند حضور او در خط حمله می‌تواند مشکل گلزنی تیم را حل کند.

آیا پرسپولیس به غیر از منشا در خطوط دیگر هم احتیاج به بازیکن خارجی خوب دارد؟
صد درصد همین طور است. پرسپولیس به غیر از منشا یک هافبک دفاعی و یک مدافع تمام‌عیار احتیاج دارد تا بتواند با تمام قوا در فصل بعد و نیز آسیا شرکت کند. البته فکر می‌کنم حضور یک گلر خوب دیگر در کنار بیرانوند بتواند دروازه این تیم را هم بیمه کند.

یعنی شما با رادوشوویچ مخالف هستید؟
ببینید گلر بدی نیست اما در سطح پرسپولیس نمی‌تواند باشد. در چند بازی که انجام داد زیاد مطمئن نبود. من عقیده دارم باید یک گلر هم‌سطح بیرانوند جذب کند که هر لحظه اگر او به مشکل خورد خیال‌مان بابت دروازه راحت باشد.

درباره نویسنده

مهدی  بگلری

مهدی بگلری مشاهده تمام مطالب

مدیر مسئول

ثبت دیدگاه