همراه ما باشید

یک سایت انگلیسی گزارشی بلند را درباره کی‌روش و تیم ملی ایران نوشت.

کی‌روش مردی برای یک ملت/ایران پیشنهادی وسوسه‌انگیز برای کارلوس بود!

کی‌روش مردی برای یک ملت/ایران پیشنهادی وسوسه‌انگیز برای کارلوس بود!

پیروزی نیوز - کی‌روش مردی برای یک ملت/ایران پیشنهادی وسوسه‌انگیز برای کارلوس بود!

به گزارش خبرگزاری فارس، سایت«thesefootballtimes.co» انگلیس در گزارشی تفصیلی با عنوان « کی‌روش مردی برای یک ملت» نوشت، نام کارلوس کی‌روش باعث احساسات متفاوتی در ذهن هواداران باشگاه‌ها و کشوری می‌شود که او سال‌ها آنجا مربیگری می‌کند. اما به طور کلی طرفداران پرتغال به او به دید تحقیر و رفتارهای بی ثبات و تهدید آمیز مقابل تیم ضد دوپینگ پرتغال می‌بینند.


طرفداران رئال مادرید نیز به خاطر کسب نتایج ضعیفی که در دوران کوتاهش در سانتیاگو برنابئو گرفت او را ملامت می‌کنند زیرا با تمام شدن رقابت‌های لالیگا رئال مادرید در رده چهارم قرار گرفته بود. درحالیکه طرفداران منچستر یونایتد به به دید احترام به او نگاه می‌کنند. او مربی‌ای است که در زمان سرمربیگری فرگوسن دستیارش بود و مورد تحسین آلکس بزرگ بود.


کی روش برای هواداران تیم ملی ایران به عنوان یک ناجی است. از سال 1979 رشد فوتبال ایران به عنوان تیم برتر آسیا متوقف شد. کشوری که مردمانش عاشق و دیوانه فوتبال هستند و اکنون ایران با هدایت کی‌روش در حال بازگرداندن مجد و قدرت سابقش است.


علی رغم اینکه از زمان آمدن کی‌روش به ایران 6 سال می‌گذارد و اگرچه او هنوز موفق نشده است که در سطح قاره کهن جامی را کسب کند اما سبک بازی ایران بسیار تغییر کرده است و احتمالا بازی خوبی که ایران در این چند سال گذشته تحت هدایت کی روش انجام داد بازی با آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل بود زیرا دروازه ایران تنها یک بار در این بازی بزرگ در دقیقه 90+1 بوسیله لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی باز شد.


کی‌روش که در بازی‌ها و پس از اتمام بازی پرشور و هیجان زده است خیلی خوب توانست تیرهای پرتاب شده از سوی فدراسیون، مربیان ایرانی و حریف را خنثی کند و با گفتن این جمله که « من نیز یکی از طرفداران تیم ملی هستم» موضع خود را روشن کرد.


نخستین تغییری که کی‌روش در سبک بازی ایران ایجاد کرد این بود که استراتژی بازی گروهی را پیدا کرد. از زمان آمدن کی‌روش به ایران نظم مثال زدنی بر این تیم چیره شده است. این درحالی است که پیش از آمدن کی‌روش این نظم در تیم ملی ایران وجود نداشت و کمبودش حس می‌شد. ایران پیش از کی روش به استعداد فردی متکی بود و بازیکنانی تکنیکی مانند علی کریمی ناجی ایران بود. شاگردان کی‌روش در این چند سال نتایج خوبی را کسب کردند که یکی از آنها 32 بازی بدون شکست مقابل تیم‌های آسیایی بود و بدون دریافت گل در مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه در آستانه صعود به جام جهانی قرار گرفته است.


اکنون تیم کی‌روش برای تیم ملی کره جنوبی به کابوس بدی تبدیل شده است و از سال 2012 تاکنون کره زیر سایه ایران قرار گرفته است و در 4 بازی متوالی با نتیجه یک بر صفر از شاگردان کی‌روش مغلوب شده است. ایران اکنون در رده اول آسیا است و در جهان در رده 28 قرار دارد درحالیکه کره دوم آسیا و رده 43 جهان است. تیم ملی ایران اکنون در مقاسیه با رقبای سنتی خود در آسیا از جمله ژاپن، استرالیا و کره جنوبی، بازیکنان لژیونر زیادی را در اروپا دارد. مهمترین لژیونر ایرانی نیز سردار آزمون است که موفق شد با گلزنی مقابل تیم‌های بزرگی از جمله بایرن مونیخ، اتلتیکو مادرید و آژاکس خودش را مطرح کند.


نماد تیم ملی ایران از شیر آسیا به یوزپلنگ ایرانی تغییر کرد. دلیل این تغییر این بود که گونه یوزپلنگ ایرانی درحال منقرض شدن است و اکنون تنها 50 عدد از آن در طبیعت ایران باقی مانده است. تیم ملی ایران با این کار در تلاش است که همه را از این موضوع مهم آگاه کند و اعلام کند که این گونه در حال انقراض است.


کی‌روش مانند هموطنش ژوزه مورینیو دستور جنگ روانی را می‌دهد و هیچ بازیکنی در ترکیب تیمش جایگاه ثابتی را ندارند حتی خط دفاعی مستحکمش نیز قابل تغییر هستند. تنها دو بازیکن در ترکیب تیم ملی ایران در 6 بازی خود در مقدماتی جام جهانی ثابت بازی کردند اما تیمش با وجود این تغییرات کماکان مانند آثار باستانی ایران قدیم استوار و پایدار است.تیم ملی ایران در چند بازی اخیر از تاکتیک‌های مختلفی استفاده کرده است. به سادگی ایران با تاکتیک‌‎های 4-2-3-1، 4-1-4-1 و 4-1-3-2 تغییر سبک داده است. این تاکتیک پذیری ایران مدیون کی‌روش و کادر فنی همراهش است. کی‌روش البته از گرفتن تصمیمات غیرمنتظره ترسی ندارد اگرچه این تصمیم‌ها طرفداری نداشته باشد. از تصمیمات غیرمنتظره کی‌روش این بود که او پای بازیکنان دو ملیتی را به تیم ملی ایران باز کرد. از جمله بازیکنان دو ملیتی که کی‌روش آرود می‌توان به اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد اشاره کرد. پس از این اتفاق هنوز هم در تیم ملی ایران برای دو ملیتی‌ها برای پیوستن به ایران باز است و می‌توانند در جام جهانی 2018 شرکت کنند.


از تصمیمات جنجالی کی‌روش می‌توان خط زدن سید مهدی رحمتی، دروازه‌بان 5 سال پیش ایران نام برد. کی‌روش او را از لیست ایران خارج کرد و در ادامه از دروازه‌بان جوان و مستعدی به نام علیرضا بیرانوند، دروازه بان کنونی ایران رونمایی کرد. این اقدام کی‌روش بنا به گفته خودش به خاطر اجرای نظم و ترتیب در تیم ملی ایران بود. اقدام دیگر کی‌روش کنار گذاشتن محمدرضا خلعتبری از تیم ملی ایران و بردن سردار آزمون جوان آینده‌دار با تیم ملی به جام جهانی بود. آزمون با این فرصت کی‌روش در طول دو سال موفق شد خود را نشان دهد و ستاره شود.


در سال‌‎های گذشته کی‌روش بدنه تیم ملی ایران را جوان کرد و میانگین سنی تیمش را به 25 رساند و بازیکنان سن بالا را کم کم از ترکیب تیم ملی ایران خارج کرد و آنها به فراموشی سپرد. از جمله بازیکنان جوان و با استعدادی که کی‌روش به تیم ملی ایران معرفی کرد میلاد محمدی مدافع چپ و آینده داری است که در باشگاه ترک گروژنی روسیه بازی می‌کند.


سوال اینجاست که چرا کی‌روش در تیم ملی پرتغال و رئال مادرید مثل ایران موفق نبود و شکست خورده است؟ دلیل این اتفاق را باید در لفظ «خود» جستجو کرد زیرا کی‌روش می‌خواهد خودش را عملی کند اما در تیم رئال مادرید با حضور بازیکنان بزرگی مانند رونالدو، زیدان و فیگو و در پرتغال حضور بازیکنانی مانند رونالدو این خود کی روش عملی نمی‌شد.


سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران همچنین می‌تواند گاهی پرخاشگر نیز باشد و این موضوع را کمیته ضد دوپینگ پرتغال و سرمربی سابق کره جنوبی به خوبی از این رفتار کی‌روش آگاه هستند. ایران تخته سفیدی بود که پیشنهادش برای کی‌روش عالی بود و می‌توانست در این تیم حرف‌هایش را عملی کند و یک پیشنهاد وسوسه‌برانگیر برای او بود. 

درباره نویسنده

مهدی  بگلری

مهدی بگلری مشاهده تمام مطالب

مدیر مسئول

ثبت دیدگاه